Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին (նստավայրը` Թբիլիսի): Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը, ինչպես նաեւ դեսպանորդ Փեեթեր Փալսը:
Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա են ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ, որոնց ընդլայնման առումով կարեւոր են միջխորհրդարանական հարաբերությունները, մասնավորապես խորհրդարանական բարեկամության խմբերի սերտ աշխատանքը:
Որպես Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար` Անուշ Բեղլոյանը կարեւորել է օրենսդիրների միջեւ շփումների ակտիվացման եւ առաջիկայում աշխատանքային օրակարգի ձեւավորման հարցերը:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը, տարածաշրջանում առկա մարտահրավերները: Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին եւ եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների խախտումներին:
Հայ խորհրդարանականները նշել են, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք: Այս համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանն արժեւորել է Էստոնիայի խորհրդարանի Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի` ռազմագերիների վերադարձի հարցում հստակ դիրքորոշումը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունից`  Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը կարեւորել է Էստոնիայի աջակցությունը` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ եւ լիարժեք կիրարկման հարցում:
Դեսպանն ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի խորացման, փոխայցերի ակտիվացման, ինչպես նաեւ մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Կողմերն անդրադարձել են անվտանգային հարցերի կարեւորությանը եւ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման հարցերին:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ հայ-էստոնական համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները, մասնավորապես համագործակցությունը եւ գալիք աշխատանքները մի շարք կառույցների ու կազմակերպությունների շրջանակներում:

15 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Эстонской Республики в РА Рину Кальюранд (резиденция - Тбилиси). Во встрече приняли участие руководитель группы дружбы Армения-Эстония А.Беглоян, а также посланник Пеэтер Палс.
Приветствуя посла, Э.Агаджанян отметил, что между двумя странами существуют теплые и дружеские отношения, в плане расширения которых важны межпарламентские связи, в частности, тесная работа парламентских групп дружбы.
Как руководитель группы дружбы Армения-Эстония А.Беглоян выделила вопросы активизации контактов между законодателями и формирования рабочей повестки на ближайшее время.
Председатель комиссии представил послевоенную ситуацию и региональные вызовы. Э.Агаджанян коснулся провокаций со стороны Азербайджана и нарушения положений, закрепленных трехсторонним заявлением.
Армянские парламентарии отметили, что возвращение на родину армянских военнопленных и удерживаемых лиц остается важнейшим вопросом повестки дня. В этом контексте Э.Агаджанян оценил четкую позицию группы дружбы Эстония-Армения в вопросе возвращения военнопленных.
Говоря о сотрудничестве Армения-ЕС, руководитель группы дружбы Армения-Эстония А.Беглоян подчеркнула содействие Эстонии в эффективном и полноценном выполнении Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Посол отметила необходимость углубления межпарламентских связей, активизации взаимных визитов, а также развития взаимодействия в ряде сфер.
Стороны коснулись вопросов безопасности и установления долгосрочного мира в регионе.
Собеседники также обсудили возможности расширения армяно-эстонского сотрудничества, в частности взаимодействие и предстоящую работу в рамках ряда структур и организаций.