Մարդու իրավունքների պաշտպանը կընտրվի փետրվարի 8-ին
Փետրվարի 7-ին խորհրդարանի նիստում խմբակցությունները հանդես եկան հօգուտ մարդու իրավունքների պաշտպանի իրենց նախընտրելի թեկանծուի:
Ռուբեն Թ որոսյանի թեկնածությունը պաշտպանում են ընդդիմադիր երկու` «Ազգային միաբանություն» եւ «Արդարություն» խմբակցությունները:
«Ազգային միաբանության» ղեկավար Արտաշես Գեղամյանի բնորոշմամբ, վերջին երեք տարիների ընթացում խորհրդարանումչէր եղել նման անկեղծ քննարկում, ինչն էլ փոքր-ինչ հույս է ներշնչել խմբակցության ղեկավարին: Նա այս առիթով շնորհավորեց բոլորին եւ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀԿեւ «ՕԵ» խմբակցություններին` հասարակությանը հուզող հարցերի մասին ԱԺ ամբիոնից խոսելու` Ռուբեն Թորոսյանին ընձեռված հնարավորության համար: Արտաշես Գեղամյանի գնահատմամբ, իրենց թեկնածուն աչքի է ընկնում սկզբունքային դիրքորոշումներով, ինչը եւս մեկ անգամ ապացուցեցայս քննարկումների ընթացքում:
«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը խոսեց քաղաքական ավանդույթների բացակայության մասին` նշելով, ո ր առաջին պաշտպանին`  Լարիսա Ալավերդյանին, պետք է հրավիրեին այս քննարկումներին եւ հնարավորություն ընձեռեին ներկայացնել իր գործունեության մասին զեկույցը: Պատգամավորը նաեւ նկատեց, որ մի շարք երկրներում այսօրինակ պաշտոնները քաղաքական մեծամասնությունը զիջում է քաղաքական փոքրամասնությանը: Ի տարբերություն իշխանություններից անկախ մարդու իրավունքների պաշտպան ունենալու` միջազգայնորեն ընդունված սկզբունքին, ընդդիմադիր պատգամավորը կանխատեսում է, որ իշխանություններին հնազանդ մարդու իրավունքների պաշտպան ենք ունենալու: Պրն. Դալլաքյանը բացասաբար է վերաբերվում քննարկումների հեռարձակումը մերժելու որոշմանը:
ՄԱԿ խմբակցության պատգամավորները, ինչպես ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը, կընտրեն առաջնորդվելով սեփական սկզբունքներով եւ խղճով:Խմբակցությունը չի ողջունում զեկույցով հանդես գալու հնարավարությունից Լարիսա Ալավերդյանին զրկելու գործելակերպը, նաեւ` քաղաքացիների շահերը ոտնահարված է համարում քննարկումները հրապարակայնացնելու եւ հեռարձակելու որոշման մերժմամբ:Նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանին Գուրգեն Արսենյանը խորհուրդ է տալիս օգտվել արտահերթ հրապարակային զեկույցով հանդես գալու իր իրավունքից:
ՀՅԴ խմբակցութ յան ղեկավար Լեւոն Մկրտչյանը, մինչ առաջադրված թեկնածուներին անդրադառնալը, խոսեց մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանի մասին`  նշելով, որ նա կարողացել է այս ինստիտուտի շուրջը ստեղծել դրական մթնոլորտ, կատարել է կայացման առաջին քայլը: Խմբակցությունը կարեւորում է մարդու իրավունքների պաշտպանին ընտրելու խորհրդարանական գործընթացը` դիտարկելով այն սահմանադրական բարեփոխումների եւ ժողովրդավարացման համատեքստում: Բարեփոխումների արդյունքումմարդու իրավունքների պաշտպանը նոր հնարավորություններ է ստացել, նշում է նա: ՀՅԴ-ն պաշտպանում է Արմեն Հարությունյանի թեկնածությունը` համարելով, որ նա փորձով է ապացուցել լավ իրավաբան եւ կազմակերպիչ լինելու կարողությունները եւ ունի քաղաքականգործունեության փորձ:Իսկ Ռուբեն Թորոսյանի սուբյեկտիվ մոտեցումները Լեւոն Մկրտչյանը անհամադրելի է համարում այս պաշտոնին: Խմբակցությունը, ի տարբերություն կոալիցիոն գործընկերների, չի ստորագրել վերջինիս թեկնածությունն առաջադրելու համար: Լեւոն Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ Ռուբեն Թորոսյանը նախկին դաշնակցական է` 1996 թ. հեռացվել է կուսակցության կանոնագիրը եւ սկզբունքները խախտելու պատճառով:
«Օրինաց երկիր » խմբակցության ղեկավար Սամվել Բալասանյանը կարեւոր է համարում, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը քննարկվեց բազմակարծության պայմաններում:ՕԵ-ն եւս այս ինստիտուտի կայացումը դիտարկում է ժողովրդավարության հաստատման նախապայման: Սամվել Բալասանյանը բարձր է գնահատում Արմեն Հարությունյանի գործունեությունն ու փորձը, նրա ներդրումը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում:«Օրինաց երկիր»-ը պատրաստ է աշխատել մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի հետ, եզրափակեց խմբակցության ղեկավարը:
«Խոսափողի նկատմամբ կարոտ կա»,-այսպես բնորոշեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը քննարկումներում ընդդիմության մարտավարությունը: Չնայած երբեմն «բոցաշունչ»բնույթին` խմբակցության ղեկավարը ընդունում է ընդդիմության քննադատությունը,հանգիստ վերաբերվում իշխանության եւ ընդդիմության` միմյանց ուղղածմարտահրավերներին: ՀՀԿ գնահատմամբ, տեղին չէ մտավախությունը, թե Արմեն Հարությունյանը կծառայի իշխանություններին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը պաշտոնավարելու է վեց տարի, իսկ գալիք տարվա ընտրությունները նախանշում ենիշխանությունների փոփոխություն, կարծում է Գալուստ Սահակյանը: Նա կարծում է, որ Արմեն Հարությունյանին ներկայացնելու որոշումը ճիշտ էր, որ նա պատշաճորեն կկատարի իր գործառույթները: Գալուստ Սահակյանը նաեւ ասաց, որ Արմեն Հարությունյանն իր կենսափորձով ապացուցել է իր բարեկրթությունը: «Իսկ բարեկիրթները սիրում են բոլորին»,-այսպես եզրափակեց նա քննարկումների ընթացքում մարդասիրության թեմայով ծավալված բանավեճը:
Արտահերթ ելույթում ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը նախ շնորհակալություն հատնեց Լարիսա Ալավերդյանին անկեղծ աշխատանքի եւ ժողովրդին ծառայելու համար: Նա ներկայացրեց, որ Ռուբեն Թորոսյանի առաջադրման համար իրենց ստորագրությունները չպետք է պայմանավորել այլընտրանքային թեկնածու ունենալու` կոալիցիայի ցանկությամբ: Սա աջակցություն էր ընդդիմադիր գործընկերներին, իրենց թեկնածուին ներկայացնելու հնարավորություն: Նիստը հեռարձակել-չհեռարձակելու հարցում ԱԺ փոխնախագահի դիրքորոշումը միանշանակ չէ.ողջունելի է քննարկումները հրապարակային դարձնելու մոտեցումը, ինչը չի կարելի ասել, սակայն, խորհրդարանում տիրողբացասական մթնոլորտը եւ գործընկերների անհարգալից վերաբերմունքը հանրությանը ներկայացնելու մասին:Նա նաեւ դեմ է առանց հիմնավորումների ամբիոնից մեղադրանքներ հնչեցնելուն: Պրն. Թորոսյանը կարծում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը, ով էլ լինի, պետք է ունենա խորհրդարանի աջակցությունը:
Եզրափակիչ խ ոսքում Ռուբեն Թորոսյանը նշեց, որ իր թեկնածությունը չի հանելու: «Աշխատենք միասին եւ բարյացակամ»,-այսպես դիմեց նա խորհրդարանին: Արմեն Հարությունյանն էլ հայտարարեց, որգիտի` ուր է գնում եւ ինչու, չի խուսափում պատասխանատվությունից:«Ովքեր գտնում են, որ ես կամակատար եմ լինելու, թող ինձ ձայն չտան»,-սա էլ պատգամավորներին ուղղված նրա կոչն էր:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրությունը կկայանա փետրվարի 8-ին: Ինչպես հայտնեց ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը, փակ ընտրության արդյունքները կհրապարակվեն 14:30-ին:
Խորհրդարանը լսեց «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը երկրորդ եւ «Հուղարկավորությունների կազմակերպման եւ գերեզմանատների ու դիակիզարանների շահագործման մասին» օրինագիծը երրորդ ընթերցմամբ ընդունելու համար: Քառօրյայի երրորդ օրը խորհրդարանականները կքննարկեն Աժ պատգամավորների հեղինակած լրացումները «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում:

The Human Rights Defender to be Elected on February 8
On February 7 the factions spoke in favour of their preferable candidate of the Human Rights Defender at the parliament sitting.
Two opposition factions, Azgayin Miabanutiun (National Unity) and Ardarutiun (Justice) factions, defend Ruben Torosyan’s candidacy.
As Artashes Geghamyan, head of Azgayin Miabanutiun said, during the last three years there hasn’t been such sincere debate in parliament, what inspired a little the head of the faction. On this occasion he congratulated everybody and thanked the RPA and OE (Country of Law) factions for the given opportunity to Ruben Torosyan to speak from the tribune about the concerning problems of the society. As Artashes Geghamyan estimated, their candidate is distinguished with their stances of principle, what he proved once again during the debates.
The secretary of Ardarutiun faction spoke about the lack of the political traditions, noting that they should invite Larisa Alaverdyan, the first Human Rights Defender, to these debates and give opportunity to present the report on her activity. The deputy also noticed that in a number of countries the political majority yields to the political minority such posts. Unlike the internationally adopted principle of having Human Rights Defender independent from the authorities, the opposition MP predicts that we’ll have Human Rights Defender obedient to the authorities. Mr. Dallakyan negatively refers to the decision of refusing the broadcasting of the debates.
The MPS of ULP faction, as Gurgen Arsenyan, head of the faction, presented will elect being led by their own principles and conscience. Gurgen Arsenyan advised Larisa Alaverdyan, the former Human Rights Defender, to take advantage of her right to make her extraordinary public report.
Levon Mkrtchyan, head of ARF faction, before touching upon the proposed candidates, spoke about the former Human Rights Defender, noting that she succeeded to create positive atmosphere around this institute, made the first step of formation. The faction highlights the parliamentary process of electing the Human Rights Defender, observing it in the context of constitutional reforms and democratization. In the results of reforms, the Human Rights Defender got new opportunities, noted he. The ARF defends Armen Harutiunyan’s candidacy, considering that he proved with experience his abilities of being a good lawyer and organizer and has an experience of political activity. Levon Mkrtchyan considered incomparable Ruben Torosyan’s subjective approaches to this post. The faction, unlike the coalition colleagues, hasn’t signed for proposing the candidacy of the latter. Levon Mkrtchyan informed that Ruben Torosyan is a former member of ARF Dashnaktsutiun party he was ousted in 1996 for breaking the party statute and principles.
Samvel Balasanyan, head of OE/Country of Law faction considered important that the issue of the election of the Human Rights Defender was debated in the conditions of plurality. The OE observes the formation of this institute as a precondition of the establishment of democracy. Samvel Balasanyan highly evaluated Armen Harutiunyan’s activity and experience, his contribution in the process of constitutional reforms. The OE is ready to work with the Human Rights Defender, concluded the head of the faction.
The Human Rights Defender will hold the post six years, and the elections of the coming year predetermine change of power, said Galust Sahakyan, head of RPA faction. In his view the decision of presenting Armen Harutiunyan was right, and he will perform his functions decently.
In his extraordinary speech Tigran Torosyan, NA Vice President, first thanked Larisa Alaverdyan, for working sincerely and serving the people. He presented that their signature for Ruben Torosyan should not be conditioned by having an alternative candidate by the coalition’s desire. This was a support to the opposition colleagues , and opportunity to represent their candidate. In broadcasting-not broadcasting the sitting the Vice President said that the approach of making public the debates is welcoming, what can’t be said, however, about the negative atmosphere in the parliament and presenting the colleagues non respectful attitude to the public. He was also against making accusations from the tribune without grounds. In Mr. Torosyan’s view, whoever be the Human Rights Defender should have the parliament’s support.
In his final speech Ruben Torosyan mentioned that he wouldn’t withdraw his candidacy. Armen Harutiunyan declared that he knows where he’s going and why and he doesn’t avoid the responsibility.
The election of the Human Rights Defender will take place on February 8. As Gagik Melikyan, Chairman of the Ad-hoc Accounting Committee, said that the outcomes of the election in secret ballot will be presented to public at 2:30p.m.
The MPs debated in the parliament for adopting the draft on Making Amendment and Addenda in RA Labour Code for the second reading and draft on Organizing Burials and on Operating the Cemeteries and Crematoriums for the third reading. In the third day of the four-day sittings the MPs will debate the NA deputies’ submitted addenda to the law on High Education and Post Graduate Specialized Education.