Մարդու իրավունքների պաշտպանը կընտրվի փետրվարի 8-ին
Փետրվարի 7-ին խորհրդարանի նիստում խմբակցությունները հանդես եկան հօգուտ մարդու իրավունքների պաշտպանի իրենց նախընտրելի թեկանծուի:
Ռուբեն Թ որոսյանի թեկնածությունը պաշտպանում են ընդդիմադիր երկու` «Ազգային միաբանություն» եւ «Արդարություն» խմբակցությունները:
«Ազգային միաբանության» ղեկավար Արտաշես Գեղամյանի բնորոշմամբ, վերջին երեք տարիների ընթացում խորհրդարանումչէր եղել նման անկեղծ քննարկում, ինչն էլ փոքր-ինչ հույս է ներշնչել խմբակցության ղեկավարին: Նա այս առիթով շնորհավորեց բոլորին եւ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀԿեւ «ՕԵ» խմբակցություններին` հասարակությանը հուզող հարցերի մասին ԱԺ ամբիոնից խոսելու` Ռուբեն Թորոսյանին ընձեռված հնարավորության համար: Արտաշես Գեղամյանի գնահատմամբ, իրենց թեկնածուն աչքի է ընկնում սկզբունքային դիրքորոշումներով, ինչը եւս մեկ անգամ ապացուցեցայս քննարկումների ընթացքում:
«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը խոսեց քաղաքական ավանդույթների բացակայության մասին` նշելով, ո ր առաջին պաշտպանին`  Լարիսա Ալավերդյանին, պետք է հրավիրեին այս քննարկումներին եւ հնարավորություն ընձեռեին ներկայացնել իր գործունեության մասին զեկույցը: Պատգամավորը նաեւ նկատեց, որ մի շարք երկրներում այսօրինակ պաշտոնները քաղաքական մեծամասնությունը զիջում է քաղաքական փոքրամասնությանը: Ի տարբերություն իշխանություններից անկախ մարդու իրավունքների պաշտպան ունենալու` միջազգայնորեն ընդունված սկզբունքին, ընդդիմադիր պատգամավորը կանխատեսում է, որ իշխանություններին հնազանդ մարդու իրավունքների պաշտպան ենք ունենալու: Պրն. Դալլաքյանը բացասաբար է վերաբերվում քննարկումների հեռարձակումը մերժելու որոշմանը:
ՄԱԿ խմբակցության պատգամավորները, ինչպես ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը, կընտրեն առաջնորդվելով սեփական սկզբունքներով եւ խղճով:Խմբակցությունը չի ողջունում զեկույցով հանդես գալու հնարավարությունից Լարիսա Ալավերդյանին զրկելու գործելակերպը, նաեւ` քաղաքացիների շահերը ոտնահարված է համարում քննարկումները հրապարակայնացնելու եւ հեռարձակելու որոշման մերժմամբ:Նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանին Գուրգեն Արսենյանը խորհուրդ է տալիս օգտվել արտահերթ հրապարակային զեկույցով հանդես գալու իր իրավունքից:
ՀՅԴ խմբակցութ յան ղեկավար Լեւոն Մկրտչյանը, մինչ առաջադրված թեկնածուներին անդրադառնալը, խոսեց մարդու իրավունքների նախկին պաշտպանի մասին`  նշելով, որ նա կարողացել է այս ինստիտուտի շուրջը ստեղծել դրական մթնոլորտ, կատարել է կայացման առաջին քայլը: Խմբակցությունը կարեւորում է մարդու իրավունքների պաշտպանին ընտրելու խորհրդարանական գործընթացը` դիտարկելով այն սահմանադրական բարեփոխումների եւ ժողովրդավարացման համատեքստում: Բարեփոխումների արդյունքումմարդու իրավունքների պաշտպանը նոր հնարավորություններ է ստացել, նշում է նա: ՀՅԴ-ն պաշտպանում է Արմեն Հարությունյանի թեկնածությունը` համարելով, որ նա փորձով է ապացուցել լավ իրավաբան եւ կազմակերպիչ լինելու կարողությունները եւ ունի քաղաքականգործունեության փորձ:Իսկ Ռուբեն Թորոսյանի սուբյեկտիվ մոտեցումները Լեւոն Մկրտչյանը անհամադրելի է համարում այս պաշտոնին: Խմբակցությունը, ի տարբերություն կոալիցիոն գործընկերների, չի ստորագրել վերջինիս թեկնածությունն առաջադրելու համար: Լեւոն Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ Ռուբեն Թորոսյանը նախկին դաշնակցական է` 1996 թ. հեռացվել է կուսակցության կանոնագիրը եւ սկզբունքները խախտելու պատճառով:
«Օրինաց երկիր » խմբակցության ղեկավար Սամվել Բալասանյանը կարեւոր է համարում, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցը քննարկվեց բազմակարծության պայմաններում:ՕԵ-ն եւս այս ինստիտուտի կայացումը դիտարկում է ժողովրդավարության հաստատման նախապայման: Սամվել Բալասանյանը բարձր է գնահատում Արմեն Հարությունյանի գործունեությունն ու փորձը, նրա ներդրումը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում:«Օրինաց երկիր»-ը պատրաստ է աշխատել մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի հետ, եզրափակեց խմբակցության ղեկավարը:
«Խոսափողի նկատմամբ կարոտ կա»,-այսպես բնորոշեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը քննարկումներում ընդդիմության մարտավարությունը: Չնայած երբեմն «բոցաշունչ»բնույթին` խմբակցության ղեկավարը ընդունում է ընդդիմության քննադատությունը,հանգիստ վերաբերվում իշխանության եւ ընդդիմության` միմյանց ուղղածմարտահրավերներին: ՀՀԿ գնահատմամբ, տեղին չէ մտավախությունը, թե Արմեն Հարությունյանը կծառայի իշխանություններին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը պաշտոնավարելու է վեց տարի, իսկ գալիք տարվա ընտրությունները նախանշում ենիշխանությունների փոփոխություն, կարծում է Գալուստ Սահակյանը: Նա կարծում է, որ Արմեն Հարությունյանին ներկայացնելու որոշումը ճիշտ էր, որ նա պատշաճորեն կկատարի իր գործառույթները: Գալուստ Սահակյանը նաեւ ասաց, որ Արմեն Հարությունյանն իր կենսափորձով ապացուցել է իր բարեկրթությունը: «Իսկ բարեկիրթները սիրում են բոլորին»,-այսպես եզրափակեց նա քննարկումների ընթացքում մարդասիրության թեմայով ծավալված բանավեճը:
Արտահերթ ելույթում ԱԺ փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը նախ շնորհակալություն հատնեց Լարիսա Ալավերդյանին անկեղծ աշխատանքի եւ ժողովրդին ծառայելու համար: Նա ներկայացրեց, որ Ռուբեն Թորոսյանի առաջադրման համար իրենց ստորագրությունները չպետք է պայմանավորել այլընտրանքային թեկնածու ունենալու` կոալիցիայի ցանկությամբ: Սա աջակցություն էր ընդդիմադիր գործընկերներին, իրենց թեկնածուին ներկայացնելու հնարավորություն: Նիստը հեռարձակել-չհեռարձակելու հարցում ԱԺ փոխնախագահի դիրքորոշումը միանշանակ չէ.ողջունելի է քննարկումները հրապարակային դարձնելու մոտեցումը, ինչը չի կարելի ասել, սակայն, խորհրդարանում տիրողբացասական մթնոլորտը եւ գործընկերների անհարգալից վերաբերմունքը հանրությանը ներկայացնելու մասին:Նա նաեւ դեմ է առանց հիմնավորումների ամբիոնից մեղադրանքներ հնչեցնելուն: Պրն. Թորոսյանը կարծում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանը, ով էլ լինի, պետք է ունենա խորհրդարանի աջակցությունը:
Եզրափակիչ խ ոսքում Ռուբեն Թորոսյանը նշեց, որ իր թեկնածությունը չի հանելու: «Աշխատենք միասին եւ բարյացակամ»,-այսպես դիմեց նա խորհրդարանին: Արմեն Հարությունյանն էլ հայտարարեց, որգիտի` ուր է գնում եւ ինչու, չի խուսափում պատասխանատվությունից:«Ովքեր գտնում են, որ ես կամակատար եմ լինելու, թող ինձ ձայն չտան»,-սա էլ պատգամավորներին ուղղված նրա կոչն էր:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրությունը կկայանա փետրվարի 8-ին: Ինչպես հայտնեց ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը, փակ ընտրության արդյունքները կհրապարակվեն 14:30-ին:
Խորհրդարանը լսեց «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը երկրորդ եւ «Հուղարկավորությունների կազմակերպման եւ գերեզմանատների ու դիակիզարանների շահագործման մասին» օրինագիծը երրորդ ընթերցմամբ ընդունելու համար: Քառօրյայի երրորդ օրը խորհրդարանականները կքննարկեն Աժ պատգամավորների հեղինակած լրացումները «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում:

Защитник прав человека будет избран 8 февраля
На заседании парламента 7 февраля фракции выступали в пользу своих кандидатов на должность Защитника прав человека.
Кандидатуру Рубена Торосяна поддержали две оппозиционные фракции: ,,Национальное Единение” и ,,Справедливость”.
По определению руководителя ,,Национального Единения” Арташеса Гегамяна, за последне три года в парламенте еще не было такого искреннего обсуждения, что внушило небольшую надежду руководителю фракции. Он поздравил всех в связи с этим и выразил благодарность фракциям РПА и СЗ за предоставленную Рубену Торосяну возможность выступить с трибуны НС. По определению Арташеса Гегамяна их кандидат отличается принципиальными подходами, что он еще раз доказал в течение этих обсуждений.
Секретарь фракции ,,Справедливость” говорил об отсутствии политических традиций, отметив, что первый Защитник, Лариса Алавердян должна была быть приглашена на эти обсуждения и ей должна была быть предоставлена возможность отчитаться о своей деятельности. Депутат также отметил, что политическое большинство в ряде стран такие должности уступает политическому меньшинству. Если не будет учтен принятый на международном уровне принцип, предполагающий наличие независимого от властей Защитника прав человека, то оппозиционный депутат предвидит, что мы будем иметь Защитника прав человека, покорного властям. Г-н Даллакян негативно относится к решению об отказе в трансляции этих обсуждений. Депутаты фракции ОТП, как представил руководитель фракции Гурген Арсенян, будут избирать, руководствуясь собственными принципами и совестью. Прежнему Защитнику Ларисе Алавердян Гурген Арсенян советует воспользоваться правом выступить с внеочередным публичным отчетом.
Руководитель фракции АРФД Левон Мкртчян, до того как высказаться по выдвинутым кандидатурам, говорил о прежнем Защитнике прав человека, отметив, что она смогла создать вокруг этого института позитивную атмосферу, сделала первый шаг к его становлению. Фракция придает важность парламентского процесса выборов Защитника прав человека, рассматривая его в контексте конституционной реформы и демократизации. ,,В результате реформ Защитник прав человека получил новые возможности”, - отметил он. АРФД поддерживает кандидатуру Армена Арутюняна, считая, что он на деле доказал, что имеет навыки хорошего юриста и организатора, а также опыт в политической деятельности. А субъективный подход Рубена Торосяна Левон Мкртчян счел для этой должности неприемлемым. Фракция, в отличие от коалиционных коллег, не подписалась под выдвижением кандидатуры последнего. Левон Мкртчян сообщил, что Рубен Торосян бывший член АРФД. В 1996 году он исключен из рядов партии за нарушение Устава и принципов партии.
Руководитель фракции ,,Страна Законности” Самвел Баласанян счел важным, что вопрос выбора Зашитника прав человека был обсужден в условиях плюрализма. СЗ также рассматривает становление этого института в качестве предпосылки установления демократии. Самвел Баласанян высоко оценивает опыт и деятельность Армена Арутюняна, его вклад в процесс конституционной реформы. ,,Страна Законности” готова сотрудничать с новым Защитником прав человека”, - сказал в заключение руководитель фракции.
,,Защитник прав человека будет работать в этой должности 6 лет, а выборы в будущем году подразумевают смену власти”, - считает руководитель фракции РПА Галуст Саакян. Он также считает, что решение о выдвижении кандидатуры Армена Арутюняна было правильным, что он должным образом будет выполнять свои функции.
Во внеочередном выступлении Заместитель Председателя НС Тигран Торосян поблагодарил Ларису Алавердян за работу и служение народу. Он сказал, что их подписи в пользу кандидатуры Рубена Торосяна не следует обусловливать наличием альтернативной кандидатуры коалиции. Это являлось поддержкой оппозиционным коллегам, возможностью представить свою кандидатуру. В вопросе трансляции заседания позиция Зампреда НС неоднозначна: приветствуется подход сделать обсуждения публичными, что, однако, нельзя сказать о представлении общественности негативной атмосферы в парламенте и неуважительного отношения коллег. Он также выступает против того, чтобы с трибуны звучали необоснованные обвинения. Г-н Торосян считает, что Защитник прав человека, кто бы он ни был, должен иметь поддержку парламента.
В заключительном слове Рубен Торосян отметил, что он не снимет свою кандидатуру. А Армен Арутюнян сообщил, что он знает куда идет и почему, и не избегает ответственности.
Выборы Защитника прав человека состоятся 8 февраля. Как сообщил председатель временной счетной комиссии Гагик Меликян, результаты закрытого голосования будут объявлены в 14:30.
Парламент рассмотрел проект ,,О внесении изменения и дополнений в Трудовой кодекс РА” для принятия во втором и законопроект ,,Об организации похорон и эксплуатации калдбищ и крематориев” для принятия в третьем чтениях. В третий день четырехдневки парламентарии рассмотрят внесенные депутатами НС дополнения в Закон РА ,,О Высшем и послевузовсом специальном образовании”.