Մարտի 16-ին Ազգային ժողովում մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու ԱՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների երկրորդ համատեղ նիստը:
Երկօրյա նիստի ընթացքում խորհրդարանականները կքննարկեն կրթության զարգացման ռազմավարությանն ու օրենսդրական բարեփոխումների ուղղություններին, պատերազմի հետեւանքով Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների պաշտպանությանը, Արցախում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող կրթական ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ ԱՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի ու երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը համոզմունք են հայտնել, որ համատեղ երկրորդ նիստն արդյունավետ կլինի հանձնաժողովների հետագա համագործակցության ընդլայնման եւ ոլորտային խնդիրները մանրամասն քննարկելու համատեքստում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է կրթության զարգացման ռազմավարությանն ու օրենսդրական բարեփոխումների ուղղություններին՝ հանրակրթության, մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթության ոլորտներում: Նախարարը վստահեցրել է, որ փաստաթղթում նախանշվել են կրթական համակարգի զարգացման հստակ թիրախները: Կրթական գործընթացի հիմքում պետք է լինեն մարդկային ներուժի բացահայտման համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը, որակյալ, բովանդակային ու մրցունակ կրթությունը՝ համահունչ ազգային ու համամարդկային արժեքներին:
«ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախագծի գործողությունների շրջանակում իրենց համակարգման ոլորտներին անդրադարձել են ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարարներ Ժաննա Անդրեասյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը եւ Կարեն Թռչունյանը:
Փոխնախարարները մանրամասնել են նախագծի կառուցվածքային առանձնահատկությունները, թիրախային ոլորտները, գործողությունների պլանը, խոսել ակնկալվող արդյունքների ու ծրագրային հիմնադրույթների մասին: 2030 թ. կրթության ոլորտի հիմնական թիրախներից է նախադպրոցական կրթությունը բոլոր բնակավայրերի համար հասանելի դարձնելը: Ընդգծվել է մասնագիտական կրթության կարեւորությունը, որը կարող է սպասարկել տնտեսության փոփոխվող կարիքները եւ այստեղ հավակնոտ թիրախային պլան է մշակված: Անդրադարձ է եղել մարդկային ներուժի զարգացման, ատեստավորման ու տարակարգի մեխանիզմների ներդրմանը, ըստ տարածաշրջանների՝ մասնագիտությունների վերանայման խնդիրներին:
Պատգամավորները կրթական ծրագրերը կազմելիս կարեւորել են անվտանգության բաղադրիչի ներառումը, խոսել կրթական առարկայական գիտելիքների բարելավմանն ու ուսուցիչների կարողությունների զարգացմանն ուղղված միջոցառումներից, ուսուցիչների պարտադիր եւ կամավոր ատեստավորման գործընթացից ու խրախուսման մեխանիզմներից:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում է եղել պատերազմի հետեւանքով Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային եւ հոգեւոր արժեքների պաշտպանության հարցը: Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո մոտ 2000 պատմաճարտարապետական հուշարձաններ մնացել են այդ տարածքներում, այդ թվում՝ մոտ 187 եկեղեցի, վանական համալիր եւ մատուռ, մոնումենտալ արվեստի բազմաթիվ հուշարձաններ, խաչքարեր ու տապանաքարեր, մոտ 52-ից ավելի բերդ-ամրոցներ:
Արցախի ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի բռնազավթման քաղաքականությանն ու վանդալիզմի դրսեւորումներին ականատես ենք եղել բազմիցս: Այսօր Ադրբեջանը փոխել է քաղաքականությունը. հայկական վիմագիր արձանագրությունների հետքն է փորձում ջնջել պատմաճարտարապետական հուշարձաններից: Լեռնիկ Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ այս խնդիրը պետք է լինի ոչ միայն Հայաստանի ու Արցախի, այլ նաեւ համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում, քանի որ հստակ էթնիկ ինքնության դրսեւորումներ ունեցող պատմամշակութային ժառանգությունն այսօր կործանման եզրին է: Փոխնախարարը համոզված է, որ պետք է հատուկ ուշադրության արժանանա նաեւ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը. վտանգված են արցախյան բարբառի համապատասխան ենթաբարբառները, ավանդական արհեստների ճյուղեր կան, որոնք յուրահատուկ են այդ տարածաշրջանին:
«Մշակութային ժառանգության պահպանություն» հիմնադրամի տնօրեն Սերգեյ Շահվերդյանը կարեւորել է արվեստի գործերի շտեմարանների արագ հավաքագրումն ու քարոզչական նպատակով օգտագործումը: Նա բարձրաձայնել է Ադրբեջանի կողմից քրիստոնեական մշակութային ժառանգության ապահայկականացման փորձերը. Ադրբեջանն այդ ժառանգությանը վերագրում է աղվանական կամ ուղղափառ ծագում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանի համոզմամբ՝ համաքրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիր կա այսօր:
Սիսակ Գաբրիելյանը հայկական մշակութային արժեքների պահպանման մասով անդրադարձել է առաջիկա քայլերին, կարեւորել միջազգային գործընկերների հետ շփումներում խնդրի բարձրաձայնումը: Այս առումով քննարկվել է միասնական հարթակի ձեւաչափը, որը համատեղ աշխատանքն առավել արդյունավետ ու արագ իրականացնելու հնարավորություն կտա:

On March 16, in the National Assembly the second joint sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport and the AR NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport began.
During the two-day sitting the parliamentarians will discuss issues on the strategy of the education development and the directions of the legislative reforms, the protection of the historical-cultural and spiritual values on the territories of Artsakh passed under the control of Azerbaijan because of war, the educational programmes being implemented in the sphere of information technologies in Artsakh.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the Chair of the AR NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Aram Harutyunyan expressed conviction that the joint second sitting would be effective in the context of detailed discussing the problems of expansion of further cooperation of the committees and profile issues.
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan touched upon the strategy of the education development and the directions of the legislative reforms in the spheres of general education, professional and higher education. The Minister assured that the distinct targets of the educational system development were outlined in the document. The provision of the necessary conditions for the revelation of the human potential, the qualified, substantive and competitive education consonant with the national and human values should be on the basis of the educational process.
The RA Deputy Ministries of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Artur Martirosyan and Karen Trchunyan referred to their coordination spheres within the framework of the actions of the draft law on Approving the State Development Programme of the RA Education Until 2030.
The Deputy Ministers detailed the structural peculiarities, the targeted spheres, the action plan of the draft law, spoke about the expecting results and programme principles. In 2030, one of the main targets of the educational sphere is to make accessible the pre-school education for all settlements. The development of the human potential, the attestation and the category mechanisms, the problems of revision of the professions according to regions were related to.
While compiling the educational programmes the MPs highlighted the inclusion of the security component, talked about the events directed to the improvement of the educational subject knowledge and the development of the teachers’ capabilities, the teachers’ compulsory and voluntary attestation process and the encouragement mechanisms.
One of the agenda items was the protection of the historical-cultural and spiritual values on the territories of Artsakh passed under control of Azerbaijan. After 44-day war unleashed by Azerbaijan about 2000 historical-architectural monuments remained on those territories, including about 187 churches, monastery complexes and chapels, numerous monuments of monumental art, cross-stones and tombstones, about more than 52 fortress-castles.
According to the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Artsakh, we have repeatedly witnessed the occupation policy of Azerbaijan and the revelations of vandalism. Today, Azerbaijan has changed the policy: it tries to erase the trace of the Armenian lithography inscriptions from the historical-architectural monuments. As Lernik Hovhannisyan has assessed, this problem should be not only in the centre of attention of Armenia and Artsakh, but also of the international community, as the historical-cultural heritage with distinct ethnic identity manifestations is on the verge of destruction. The Deputy Minister is convinced that not only the issue of intangible cultural heritage will be paid special attention to: the relevant sub-dialects of the Artsakh dialect are endangered, there are branches of traditional crafts which are peculiar to that region.
The Director of the Cultural Heritage Preservation Foundation Sergey Shahverdyan highlighted the quick collection of the bases of art works and using them for propaganda purposes. He voiced the attempts of Azerbaijan to de-Armenianize the Christian cultural heritage. Azerbaijan attributes this heritage to Aghvan or Orthodox origin.
To the conviction of the RA Deputy Minister of Education and Science Arayik Khzmalyan, today there is a problem of preserving the Christian cultural heritage.
Sisak Gabrielyan touched upon the forthcoming steps regarding the preservation of Armenian cultural values, emphasized the voicing of the issue in contacts with international partners. In this regard, the format of a common platform, which will allow joint work to be carried out more efficiently and quickly was discussed.