ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանի եւ Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաեւի՝ ապրիլի 4-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ԵԱՏՄ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Արմեն Գեւորգյանի խոսքով՝ ԵԱՏՄ համագործակցության առումով այժմ բարդ ժամանակաշրջան է՝ կապված ռուս-ուկրաինական իրադարձությունների եւ դրա հետեւանքով Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների հետ: «Քանի որ ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունը փոխկապակցված է, ապա չենք կարող մեզ վրա չզգալ այդ պատժամիջոցների հետեւանքները: Ի սկզբանե մենք շատ մտահոգված էինք, որ այդ իրավիճակն ազդեցություն կունենա մեր երկրի պարենային անվտանգության վրա, քանի որ հացահատիկը հիմնականում ներկրվում է Ռուսաստանից»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նրա խոսքով՝ տարբեր քննարկումներ ցույց են տալիս, որ կարծես բարենպաստ լուծումներ գտնվել են՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ երկրների հետաքրքրությունները՝ մեղմացնելու այդ պատժամիջոցների ազդեցությունները:
ԵԱՏՄ շրջանակում խնդիրների լուծման համար զրուցակիցները կարեւորել են ջանքերի համատեղումը:
Նշվել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, թեեւ կա ներուժ՝ տարբեր ոլորտներում ընդլայնելու եւ խորացնելու փոխշահավետ համագործակցությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ միջխորհրդարանական կապերին, տարածաշրջանային խնդիրներին եւ մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանին է փոխանցել հայ հանրության անհանգստությունը՝ կապված Ստամբուլյան հայտարարագրում տեղ գտած որոշ գնահատականների հետ, որոնք վերաբերում են հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարցերին: Արմեն Գեւորգյանը նշել է, որ դրանում ոչ միայն շնորհավորանքներ են՝ կապված «հաղթանակի» հետ, այլեւ ելակետային պահեր՝ վերաբերող, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքին:
Արմեն Գեւորգյանն այս կապակցությամբ ընդգծել է նաեւ «Հայաստան» խմբակցության անհանգստությունը՝ նշելով, որ քանի դեռ հարցը լուծված չէ, կարեւոր է, որ ՀԱՊԿ անդամ գործընկերները պահպանեն առնվազն կառուցողական չեզոքություն:
Տնտեսական համագործակցության շրջանակում նշվել է՝ Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը նախորդ տարի 26 տոկոսով ավելացել է: Այս համատեքստում կարեւորվել է նաեւ լոգիստիկ խնդիրների կարգավորումն այլընտրանքային ուղիներով:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Իմանբաեւն անդրադարձել է Ղազախստանում սպասվող բարեփոխումներին եւ սահմանադրական փոփոխություններին, կարեւորել այդ համատեքստում Հայաստանի փորձը: Արմեն Գեւորգյանն ընդգծել է՝ կարեւոր է, որ երկրում իրականացվող բարեփոխումների արդյունքում հասարակությունը չբաժանվի տարբեր՝ հակադիր կողմերի:

4 апреля председатель Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции А.Геворкян и посол Казахстана в РА Б.Иманбаев обсудили вопросы сотрудничества в рамках ЕАЭС.
По А.Геворкяну, ныне сложный период в плане сотрудничества в ЕАЭС из-за российско-украинских событий и введенных в связи с этим санкций против РФ. “Поскольку экономики стран ЕАЭС взаимосвязаны, мы не можем не чувствовать последствий этих санкций. Изначально опасались, что создавшаяся ситуация повлияет на продовольственную безопасность РА, так как зерно в основном импортируется из России”, - отметил он. По его словам, обсуждения показывают, что найдены благоприятные решения с учетом интересов стран ЕАЭС по смягчению последствий наложенных санкций.
Подчеркнута важность мобилизации усилий в решении проблем в рамках ЕАЭС.
Отмечено, что отношения между двумя странами динамично развиваются, хотя имеется потенциал для расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Собеседники также обсудили вопросы межпарламентских отношений, региональные проблемы и вызовы.
Председатель комиссии передал послу обеспокоенность армянской общественности в связи с некоторыми содержащимися в Стамбульской декларации оценками, касающимися нерешенных армяно-азербайджанских вопросов. А.Геворкян отметил, что в нем содержатся не только поздравления с “победой”, но и исходные положения относительно так называемого Зангезурского коридора.
А.Геворкян также подчеркнул обеспокоенность фракции “Армения”, отметив, что до решения вопроса важно, чтобы партнеры по ОДКБ сохраняли как минимум конструктивный нейтралитет.
В рамках экономического сотрудничества отмечено, что товарооборот между Арменией и Казахстаном в прошлом году увеличился на 26%. В этом контексте также подчеркнуто решение логистических проблем по альтернативным каналам.
В завершение встречи Б.Иманбаев коснулся предстоящих реформ и конституционных изменений в Казахстане, отметив в этом контексте опыт Армении. А.Геворкян подчеркнул, что важно, чтобы в результате проводимых в стране реформ общество не разделилось на противостоящие стороны.