Օդերեւութաբանության եւ եղանակի կանխատեսման բնագավառում հիդրոօթերեւութաբանական ծառայություններ մատուցող անձանց պետական ռեեստրի ստեղծման եւ վարման հարցերը կարգավորելու նպատակով գործադիրն առաջարկում է լրացում կատարել «Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում, այդ մասին նշել է ՀՀ շրջական միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանն ապրիլի 12-ի ԱԺ հերթական նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է լիազոր մարմնին վերապահել օդերեւութաբանության եւ եղանակի կանխատեսման բնագավառում ծառայություններ մատուցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ռեեստրի վարման իրավասություն: «Օրենքում առաջարկվող լրացումը պայմանավորված է օդերեւութաբանության եւ եղանակի կանխատեսման բնագավառում անձանց հաշվառման անհրաժեշտությամբ, ԵԱՏՄ շրջանակում ծառայությունների միասնական շուկայի ձեւավորմամբ, շուկայի մասնակիցների վերաբերյալ տվյալների փոխանակմամբ»,- ասել է փոխնախարարը:
Գայանե Գաբրիելյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա օրենքը ներդաշնակեցնել ԵԱՏՄ իրավակարգավորումներին, ինչպես նաեւ կապահովի օդերեւութաբանական ծառայությունների մատուցման ոլորտում միասնական քաղաքականության եւ միջազգային պարտավորությունների արդյունավետ իրականացումը:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ օրենքի նախագիծը քննարկվել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը Գայանե Գաբրիելյանին հարցրել է, թե մինչ այս պահը ոլորտում որեւէ կարգավորում եղել է՞, թե՞՝ ոչ:
«Սույն ռեեստրի վարումը ԵԱՏՄ մեր բոլոր գործընկերներն ընդունել են  եւ իրականացնում են: Միակ երկիրը, որը դեռ այդ պարտավորությունը չի կատարել, Հայաստանի Հանրապետությունն է: Ցավոք, մինչ այդ մենք չենք ունեցել նման որեւէ  նախադեպ, որպեսզի կարողանանք որոշ կերպ համակարգել եւ ունենալ համապարփակ տեղեկատվություն»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Գայանե Գաբրիելյանը նշել է, որ նախկինում որեւէ կարգավորում չի եղել, այդ պատճառով օրենքի նախագծում ներառվել է, թե ինչ բան է հիդրոօդերեւութաբանական ծառայությունը:
Զեկուցողը նշել է, որ նախաձեռնության ընդունմամբ՝ Կառավարության որոշումով կհաստատվի համապատասխան ռեեստրի վարման կարգը, որի արդյունքում հնարավոր կլինի ունենալ համապարփակ տեղեկատվություն, եւ կբարելավվի մատուցվող ծառայություների որակը:

В целях регулирования создания и ведения государственного реестра лиц, оказывающих гидрометеорологические услуги в сфере метеорологии и прогнозирования погоды, исполнительная власть предлагает внести поправку в закон “О гидрометеорологической деятельности”. Об этом 12 апреля сообщила заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян на заседании парламента.
Проектом предлагается оставить за компетентным органом полномочия по ведению реестра физических и юридических лиц, оказывающих услуги в сфере метеорологии и прогнозирования погоды. “Предлагаемое дополнение закона обусловлено необходимостью регистрации лиц в сфере метеорологии и прогнозирования погоды, формирования общего рынка услуг в рамках ЕАЭС, обмена данными об участниках рынка”, - пояснила замминистра.
Г.Габриелян отметила, что принятие проекта позволит гармонизировать закон с правовыми нормами ЕАЭС, а также обеспечит эффективную реализацию единой политики и международных обязательств в сфере метеорологического обслуживания.
Замминистра сообщила, что законопроект обсуждался в Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции и получил положительное заключение.
Вице-спикер НС А.Аршакян поинтересовался у Г.Габриелян, было ли до сих пор какое-либо регулирование в этой сфере.
Замминистра в ответ проинформировала: “Ведение этого реестра принято и осуществляется всеми нашими партнерами по ЕАЭС. Единственной страной, которая еще не выполнила это обязательство, является Республика Армения. К сожалению, у нас раньше не было такого прецедента, чтобы мы могли как-то согласовывать и иметь исчерпывающую информацию”.
Докладчик отметила, что принятие инициативы решением правительства позволит утвердить порядок ведения соответствующего реестра, в результате чего можно будет иметь исчерпывающую информацию и повысить качество предоставляемых услуг.