Առողջապահության նախարարության գործունեության ոլորտին առնչվող մի շարք ենթաօրենսդրական իրավակարգավորումներ նախկինում ընդունվել են լիազորող նորմի բացակայությամբ կամ դրանց ընդունման համար հիմք հանդիսացած իրավական ակտերն այլեւս չեն գործում: Ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել լրացումներ կատարել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում: Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը դեկտեմբերի 6-ի ԱԺ նիստում:
Առաջարկվում է առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններ մատուցող բժշկի (ընտանեկան բժշկի, թերապեւտի, մանկաբույժի) ընտրության, նրա մոտ բնակչության գրանցման եւ գրանցումից դուրս գալու կարգը, բժշկին փոխելու ընթացակարգը, ինչպես նաեւ առողջության առաջնային պահպանման, նեղ ու դիսպանսերային ծառայություններ մատուցող մասնագետների կողմից սպասարկվող բնակչության կողմնորոշիչ թվերը հաստատելու լիազորությունը վերապահել առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնին:
Լիազոր մարմնին կտրվի նաեւ նորագույն եւ թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների ցանկը հաստատելու լիազորությունը:

A number of sub-legislative legal regulations related to the field of the activity of the Ministry of Health were previously adopted due to the absence of an authorizing norm or the legal acts that were the basis for their adoption are no longer valid. So, it is necessary to make addenda to the Law on Medical Aid and Service for Population. The RA Deputy Minister of Health informed about this at the NA siting on December 6.
It is proposed to give the authority to choose a doctor (family doctor, therapist, pediatrician), register and deregister the population with him/her, the procedure for changing the doctor, as well as to establish the registration numbers for the population served by the specialists providing primary health care, narrow and dispensary services, to an authorized body of the state administration in the field of healthcare.
The Committee member Emma Palyan presented the endorsement of the Standing (Head) Committee on Health Care.