Առողջապահության նախարարության գործունեության ոլորտին առնչվող մի շարք ենթաօրենսդրական իրավակարգավորումներ նախկինում ընդունվել են լիազորող նորմի բացակայությամբ կամ դրանց ընդունման համար հիմք հանդիսացած իրավական ակտերն այլեւս չեն գործում: Ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել լրացումներ կատարել «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում: Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը դեկտեմբերի 6-ի ԱԺ նիստում:
Առաջարկվում է առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններ մատուցող բժշկի (ընտանեկան բժշկի, թերապեւտի, մանկաբույժի) ընտրության, նրա մոտ բնակչության գրանցման եւ գրանցումից դուրս գալու կարգը, բժշկին փոխելու ընթացակարգը, ինչպես նաեւ առողջության առաջնային պահպանման, նեղ ու դիսպանսերային ծառայություններ մատուցող մասնագետների կողմից սպասարկվող բնակչության կողմնորոշիչ թվերը հաստատելու լիազորությունը վերապահել առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմնին:
Լիազոր մարմնին կտրվի նաեւ նորագույն եւ թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների ցանկը հաստատելու լիազորությունը:

“Ряд подзаконных правовых актов, относящихся к сфере деятельности Министерства здравоохранения, был ранее принят в связи с отсутствием уполномочивающей нормы или же отныне утратили силу правовые акты, послужившие основанием для их принятия. Поэтому необходимо внести дополнения в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”, - отметил 6 декабря на заседании НС заместитель министра здравоохранения А.Назарян.
Рекомендуется полномочия по выбору врача (семейного врача, терапевта, педиатра), учета и снятия с учета населения у него, порядка смены врача, а также установления учетных номеров населения, обслуживаемого специалистами, оказывающими первичную медико-санитарную помощь, узкодиспансерные службы возложить на уполномоченный орган государственного управления в сфере здравоохранения.
Уполномоченному органу также будут предоставлены полномочия по утверждению реестра медицинских и сервисных услуг, оказываемых с использованием новейших и дорогостоящих технологий.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения представила член комиссии Э.Палян,