Հունիսի 6-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի 34-րդ նիստը, որը նախագահում էր ԱԺ նախագահ, ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը:
Պարոն Թորոսյանը ողջունելով նիստի մասնակիցներին եւ արդյունավետ աշխատանք մաղթելով` ներկայացրեց բյուրոյի 34-րդ նիստի օրակարգը:
Բյուրոյի անդամները հաստատեցին12 կետից բաղկացած օրակարգը.Բյուրոյի 34-րդ նիստի արձանագրությունը, ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի27-րդ լիագումար նիստի աշխատակարգը, ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի27-րդ լիագումար նիստի ընթացակարգային հարցերը, ՍԾՏՀ ԽՎ ներկայացուցիչների մասնակցությունը միջազգային տարբեր միջոցառումներում` 2006թ. հունիսից-նոյեմբեր ժամանակահատվածում, ֆինանսական հարցեր, որը ներկայացրեց ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահի տեղակալ Կոնստանտինուս Ագորաստոսը, ՍԾՏՀ ԽՎ գործունեության հաշվետվությունը: ՔննարկվեցինՍԾՏՀ ԽՎ մշտական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի օրակարգի նախագիծը, ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի27-րդ լիագումար նիստի օրակարգի նախագիծը, Բյուրոյի 35-րդ նիստի անցկացման տեղը, օրը եւ օրակարգը, ինչպես նաեւ այլ հարցեր:
Այնուհետեւ տեղի ունեցավ ՍԾՏՀ մշտական հանձնաժողովի 27-րդ նիստը, որտեղ ընդունվեց նիստի օրակարգը, հաստատվեցին 2005 թվականի նոյեմբերի 22-ին Տիրանայում տեղի ունեցած մշտական հանձնաժողովի 26-րդ նիստի աշխատանքները:
Քննարկվեց նոր մանդատների հարցը. Խորհրդարանական վեհաժողովի` 2005 թ. աշնանային նստաշրջանից հետո խորհրդարանական ընտրություններ էին տեղի ունեցել Ուկրաինայում եւ Ադրբեջանում, որի արդյունքում Վեհաժողովի անդամ որոշ պատգամավորներ վայր էին դրել իրենց մանդատները այլ պաշտոններ ստանձնելու կապակցությամբ եւ փոխարինվել նոր պատգամավորներով: Որոշ փոփոխություններ էին տեղի ունեցել նաեւ Հունաստանի, Ռումինիայի եւ Ռուսաստանի Դաշնության պատվիրակությունների կազմում:
Հանձնաժողովը լսեց նաեւ 2005 թ. նոյեմբերից մինչեւ 2006 թվականի հունիսը միջազգային տարբեր միջոցառումներին մասնակցած ՍԾՏՀ ներկայացուցիչների հաշվետվությունները:
Քննարկվեցին Վեհաժողովի նախորդ նիստից հետո ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները, բյուջետային վճարների ընթացքը, 2007 թ. ՍԾՏՀ բյուջեի նախագիծը:
ՍԾՏՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Կոնստանտինոս Ագորաստոսը տեղեկացրեց, որ Խորհրդարանական վեհաժողովի` 2005 թ. նոյեմբերի 24-ին Տիրանայում կայացած նիստում միաձայն որոշվել է 2007 թ. հունվարի 1-ից եվրոն ընդունել որպես բյուջետային վճարամիջոց` մինչ այդ գործող ԱՄՆ դոլարի փոխարեն:
Նիստի նախագահող, Ազգային ժողովի նախագահՏիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային (28-րդ) նստաշրջանը տեղի կունենա 2006 թվականի նոյեմբերի 21-ին Բաքվում եւ հրավերի համար շնորհակալություն հայտնեց ադրբեջանական պատվիրակությանը:
Հունիսի 6-ինկայա ցավ նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական,առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի արտահերթ նիստը` հանձնաժողովի փոխնախագահ Անդրիան-Սիրոժա Միխեյի նախագահությամբ: Օրակարգում «Թռնչագրիպի դեմ պայքարում Սեւծովյան տարածաշրջանում համագործակցության» մասին հանձնարարականի նախագիծն էր:Այն շրջանառության մեջ էր դրվելհանձնաժողովի փոխնախագահ, Վրաստանի պատվիրակ Դավիթ Սագանելիձեի նախաձեռնությամբ` այս տարի մարտին Բուխարեստում անցկացված` տնտեսական,առեւտրային, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի26-րդ նիստում: Հանձնարարականի նախագիծն արտահերթ նիստում ներկայացրեցռումինական պատվիրակության ներկայացուցիչ Միրչա Չոպրագան: Փաստաթղթում նշվում է, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ն գիտակցում է թռչնագրիպիտարածման վտանգը եւթռչնագրիպի դեմ արդյունավետ պայքարի հաջողության նախապայման դիտարկում Սեւծովյան տարածաշրջանի երկրների համագործակցությունը: Նախագծով դրական են գնահատվում համաճարակի դեպքում օպերատիվ եւ արդյունավետ գործելու համար հատուկ կառավարական հանձնաժողովներեւՌումինիայում թռչնագրիպի ուսումնասիրման միջազգային կենտրոն ստեղծելուուղղությամբ արվող քայլերը: Այս գործընթացում, ըստ ներկայացված փաստաթղթի, կարեւորվում է ազգային խորհրդարանների դերը:Այս ամենը հաշվի առնելով`խորհրդարանական վեհաժողովը հանձնարարում էՍԾՏՀ անդամ-երկրների խորհրդարաններին ու կառավարություններին բնակչությանն ապահովել թռչնագրիպի իրական վտանգի մասին տեղեկատվությամբ,բնակչությանը թռչնագրիպի դեմ պայքարի կանոնները պահպանելու կոչ անել,համագործակցությունը խորացնելմի շարք կազմակերպությունների հետ,անդամ-երկրներում ապահովել փորձի եւ կադրերի փոխանակում, գնահատելթռչնագրիպի տնտեսական հետեւանքները: Առաջարկվում է այս հանձնարարականը քննարկելՍԾՏՀ արտգործնախարարներիխորհրդում:

6 июня  в Национальном Собрании состоялось 34-е заседание Бюро Парламентской Ассамблеи  Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС), которое вел Председатель НС, Председатель ПАЧЭС  Тигран Торосян.
Приветствуя участников заседания и пожелав им плодотворной работы, г-н Торосян представил им повестку дня 34-го заседания Бюро.
Члены Бюро утвердили повестку дня, состоящую из 12 пунктов: протокол 34-го заседания Бюро, порядок работы пленарного заседания 27-й Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС, процедурные вопросы пленарного заседания 27-й Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС, участие представителей  ПАЧЭС в различных международных мероприятиях в течение июня-ноября 2006 г., финансовые вопросы, которые представил зампредседателя ПАЧЭС Константинос Агорастус, отчет о деятельности ПАЧЭС. Обсуждены были проект повестки дня 27-го заседания постоянной комиссии ПАЧЭС, проект повестки дня 27-го заседания Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС, место, день проведения и повестка дня  35-го заседания Бюро, а также другие вопросы.
Затем состоялось 27-е заседание постоянной комиссии ПАЧЭС, где была принята повестка дня заседания, были утверждены работы 26-го заседания постоянной комиссии, прошедшего 22 ноября 2005 г. в Тиране.
Обсужден был вопрос новых мандатов: после осенней сессии 2005 г. состоялись парламентские выборы в Украине и Азербайджане, в результате чего  некоторые члены Ассамблеи сложили свои мандаты в связи с занятием других должностей и были заменены другими депутатами. Определенные изменения произошли также в составе делегаций Греции, Украины и Российской Федерации.
Комиссия  также заслушала отчеты представителей  ПАЧЭС, участвовавших в различных  международных мероприятиях  с ноября 2005 г. по июнь 2006 г.
Обсуждены были  работы, проведенные в период после предыдущего заседания Ассамблеи, ход бюджетных платежей, проект бюджета ОЧЭС на 2007 г.
Зампредседателя Комиссии ОЧЭС по финансам и экономике К.Агорастос сообщил, что  на заседании от 24 ноября 2005 г. в Тиране единогласно решено было с 1 января 2007 г. принять евро в качестве платежного средства вместо действовавшего до этого доллара США.
Председательствующий на заседании Председатель НС Т.Торосян проинформировал, что осенняя  (28-я) сессия  состоится 21 ноября 2006 г. в Баку и поблагодарил азербайджанскую делегацию за приглашение.
6 июня состоялось также внеочередное заседание Комиссии ПАЧЭС по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам  под председательством  зампредседателя комиссии Андриана-Сирожа Михея. В повестке – проект рекомендации “О сотрудничестве в борьбе против птичьего гриппа в Черноморском регионе”. Он введен в обращение по инициативе зампредседателя комиссии, делегата от Грузии Давида Саганелидзе,  на проведенном  в марте этого года в Бухаресте 26-м заседании Комиссии по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам. Проект рекомендации на внеочередном заседании представил представитель румынской делегации Мирча Чопрага. В документе указывается, что ПАЧЭС осознает опасность распространения птичьего гриппа и предусловием успешной борьбы с ним рассматривает  сотрудничество стран Черноморского региона. Проектом положительно оцениваются оперативные и эффективные действия специальных правительственных комиссий в случае эпидемии и шаги, предпринимаемые по созданию в Румынии международного центра по изучению птичьего гриппа. В этом процессе, согласно представленному документу, придается важность национальным парламентам. Учитывая все это, Парламентская Ассамблея поручает парламентам и правительствам стран-членов ОЧЭС обеспечить население информацией о реальной угрозе птичьего гриппа, призвать население соблюдать правила борьбы против птичьего гриппа, углубить сотрудничество с рядом организаций, обеспечить в странах-членах обмен опытом и кадрами, оценить экономические последствия птичьего гриппа. Предлагается эти рекомендации обсудить на совете министров иностранных дел ОЧЭС.