2007-ի հոկտեմբերին հնարավոր է քննարկել ԵԽ մոնիտորինգի ավարտը Հայաստանում
Հունիսի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԽ նախարարների կոմիտեի մոնիտորինգի Ագոյի հանձնախմբին` ԵԽ-ում Գերմանիայի մշտական ներկայացուցիչՌոլանդ Վեգեների գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էինԵԽ գլխավոր քարտուղարի հատուկ  ներկայացուցիչ Բոյանա Ուռումովան եւԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ԵԽ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, նշելով, որ համագործակցության ամենակարեւոր փուլն է թեւակոխվում, վստահություն հայտնեց, թե աշխատանքների ընթացքը 2007-ի հոկտեմբերին արդեն հնարավորություն կտա քննարկել Հայաստանի մոնիտորինգի ավարտը,երբ կատարված կլինեն սահմանադրական բարեփոխումներին օրենսդրության համապատասխանեցումները եւ խորհրդարանական ընտրությունները բավարարեն միջազգային բոլոր չափանիշներին:
Պարոն Վեգեները, նախկին հաջող համագործակցության ավանդույթներով, հույս հայտնեց, որ հետայսու էլ հանձնախմբի հետ աշխատանքները կշարունակվեննույն ոգով ու արդյունավետությամբ: Նա անդրադարձավ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին` կարեւորելով Վենետիկի հանձնաժողովի դիտողությունները հաշվի առնելը եւ ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը Հայաստանում: Սահմանադրությանը օրենսդրության համապատասխանեցման շրջանակներում` պարոն Վեգեներն անդրադարձավ ռադիոհեռուստատեսության մասին օրենքի փոփոխություններին` ընդդիմության ձայնը լսելի դարձնելու նկատառումով, նաեւ` մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի արդյունավետությանը լուծված հարցերի տեսանկյունից:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Ազգային ժողովում արդեն ընթացքի մեջ են սահմանադրությանը օրենսդրության համապատասխանեցման աշխատանքները եւ մի քանի օրինագծեր ընդունվել են. եթե դրանց շուրջ Վենետիկի հանձնաժողովի կամ ԵԽ-ի փորձագետների առաջարկություններ լինեն, դրանք անպայման հաշվի կառնվեն եւ փոփոխություններ կկատարվեն օրենքներում արդեն աշնանային նստաշրջանում: Նա պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքների արդյունավետությանը, քանի որ նրա խնդիրը Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունն է, որի համար շահագրգիռ եւ պատասխանատու է նաեւ նրան նշանակած խորհրդարանը:
Նշվեց նաեւ, որ զգալի բարելավվել է ռադիոհեռուստատեսության մասին օրենքը: Մամուլի ազատությանն անդրադառնալով` պարոն Թորոսյանը կարեւորեց զանգվածային լրատվամիջոցներում բազմակարծության ապահովումը, որը հնարավոր կլինի խորացնել Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթների կիրառումն օրենսդրության մեջ: Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին, Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությունն ստանալուց հետո, Ազգային ժողովը կանդրադառնա աշնանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող հարցեր. պարոն Թորոսյանը կարեւորեց երկու երկրներում համապատասխան մթնոլորտի ստեղծումը, որից հետո միայն հնարավոր կդառնա հարցի լուծումը: Նշվեց, որ ադրբեջանական քարոզչամիջոցները ատելության ու պատերազմի իրենց կոչերով չեն նպաստում բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, ինչը լուրջ մտահոգություն է եւ այս հարցում անելիքներ ունի նաեւ ԵԽԽՎ-ն:

В октябре 2007 года станет возможно обсудить завершение СЕ мониторинга в Армении
9 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял ,,Группу Аго” по мониторингу Комитета министров СЕ во главе с Постоянным представителем Германии в СЕ Роландом Вегенером. Во встрече принимали участие Специальный предствитель Генерального секретаря СЕ Бояна Урумова и Постоянный представитель РА в СЕ Кристиан Тер-Степанян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся обязательств, принятых Арменией перед СЕ. Председатель НС РА Тигран Торосян отметив, что сотрудничество вступает в самую важнаую фазу, выразил уверенность, что процесс работы уже в октябре 2007 года, предоставит возможность для обсуждения завершения мониторинга Армении когда будет завершена работа по приведению законодательства в соответствие с конституционной реформой и парламенстские выборы удовлетворят всем международным критериям.
Г-н Вегенер, выразил уверенность, что в соответствии с установившимися традициями удачного сотрудничества, работа с Группой и впредь будет продолжена в том же духе и с той же эффективностью. Затронув реформу избирательного кодекса, он отметил необходимость учета замечаний Венецианской комиссии и подчеркнул важность проведения демократических выборов в Армении. В рамках приведения законодательства в соответствие с Конституцией г-н Вегенер коснулся изменений в Закон РА ,,О телевидении и радио” в плане доступности СМИ для оппозиции, а также решенния вопросов эффективности работы Защитника прав человека.
Председатель НС Тигран Торосян отметил, что работа приведения законодательства в соответствие с Конституцией уже находится в обращении в Национальном Собрании и некоторые законопроекты уже приняты, и если по ним поступят предложения экспертов Венецианской комиссии или СЕ, то они обязательно будут учтены и в законы будут внесены изменения уже на осенней сессии. Он выразил готовность содействовать эффективности работы Защитника прав человека поскольку его задача заключается в защите прав граждан Армении, в чем заинтересован и за что ответственен и назначивший его на эту должность парламент.
Также было отмечено, что значительно усовершенствован и Закон РА ,,О телевидении и радио”.Обратившись к вопросу свободы СМИ, Г-н Торосян подчеркнул важность обеспечения плюрализма в средствах массовой информации, который возможно углубить применив закрепленные Конституцией положения в законодательстве РА. Национальное Собрание обратится к рассмотрению реформы Избирательного кодекса после получения заключения Венецианской комиссии, осенью.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся Нагорного Карабаха: г-н Торосян подчеркнул важность создания соответствующей атмосферы в обеих странах, после чего разрешение проблемы станет возможным. Было отмечено, что средства пропоганды Азербайджана своими призывами к ненависти и войне не способствуют созданию благоприятных условий, что вызывает серьезную озабоченность и на это обстоятельство должна обратить особое внимание и ПАСЕ.