Սեպտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Իտալիայի Սենատի արտաքին եւ պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի առցանց համատեղ նիստը:
Ողջունելով իտալացի գործընկերներին` հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակն ու  տարածաշրջանի անվտանգային իրադրությունը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը բարձրաձայնել է Լաչինի միջանցքի փակվելուց հետո վերջին տասն ամիսների ընթացքում  Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրողությունները, խոսել սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված հերթական լայնածավալ ռազմական հարձակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի մասին:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Մարիա Կարապետյանն էլ անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առկա դժվարություններին, ընթացող բանակցային գործընթացին:
Իտալացի խորհրդարանականները հայ գործընկերներին աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել եւ խոստացել անել հնարավոր ամեն ինչ` Իտալիայի կառավարության ուշադրության առանցքում պահելու առկա ծանր իրավիճակը եւ մեծացնելու Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը:

On September 27, the online joint meeting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the on Foreign Affairs and Defence Committee of Senate of Italy took place.
Welcoming their Italian colleagues, the Armenian parliamentarians presented the humanitarian situation in Nagorno Karabakh and the security situation of the region.
The Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan voiced for the realities happened in Nagorno Karabakh during recent ten years after closing the Lachin corridor, spoke about the situation created because of another large-scale military offensive unleashed against the Nagrono Karabakh people by Azerbaijan.
The members of the NA Standing Committee Eduard Aghajanyan and Maria Karapetyan referred to the current difficulties in the regulation process of the relations between Armenia and Azerbaijan and the ongoing negotiation process.
The Italian parliamentarians expressed readiness for supporting their Armenian colleagues and promised to do their best for keeping at the centre of attention of the Government of Italy the difficult situation and increasing pressure on Azerbaijan.