ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը սեպտեմբերի 19-ին հանդիպել է Կոպերնիկուս Բեռլին հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Երիտասարդները գործելիս` խաղաղաշինության, հակամարտությունների կարգավորման եւ աշխատանքի տեղավորման հմտությունների խթանում» ծրագրի Էրազմուս+ վերապատրաստման դասընթացի միջազգային մասնակիցներին:
Ողջունելով հյուրերին` Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել նման ծրագրերի իրականացումը խաղաղաշինության եւ հակամարտությունների կարգավորման համատեքստում:
Հանդիպման ընթացքում հանձնաժողովի նախագահը խոսել է հարեւան երկրների, մասնավորապես, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններից, նշել, որ ներկայումս Հարավային Կովկասում անկայունություն է տիրում, անվտանգային համակարգը փխրուն է:
Վերապատրաստման դասընթացի մասնակիցները հարցեր են ուղղել Սարգիս Խանդանյանին, որոնք վերաբերել են ՀՀ վարած արտաքին քաղաքականությանը, ՌԴ-Ուկրաինա հակամարտության ֆոնին ստեղծված իրավիճակին, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հնարավոր կարգավորմանը, Երեւանի ավագանու ընտրություններին եւ այլ թեմաների:
Հանդիպումից հետո հյուրերը շրջել են ԱԺ տարածքում, եղել նիստերի դահլիճում, թանգարանում եւ գրադարանում:

19 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с международными участниками курса переподготовки Erasmus+ программы "Молодежь в действии: содействие миростроительству, урегулированию конфликтов и навыкам трудоустройства", реализуемого общественной организацией Коперник Берлин.
Приветствуя гостей, С.Ханданян высоко оценил реализацию подобных программ в контексте миростроительства и разрешения конфликтов.
В беседе председатель комиссии затронул отношения с соседними странами, в частности с Турцией и Азербайджаном, отметив, что в настоящее время на Южном Кавказе наблюдается нестабильность, хрупкая система безопасности.
Участники встречи задали С.Ханданяну вопросы, касающиеся внешней политики РА, сложившейся ситуации на фоне российско-украинского конфликта, возможного урегулирования отношений с Азербайджаном и Турцией, выборов в Совет старейшин Еревана и других тем.