Ազգային ժողովի աշխատանքներն առավել հարմար եւ տեխնիկապես հագեցած դարձնելը մշտապես գերազանցում է սպասված արդյունքը: Մենք արդեն իսկ նման փորձ ունենք, երբ ձեզ հետ համագործակցության արդյունքում նոր շունչ ենք հաղորդել մեր ամենօրյա աշխատանքին եւ լրացուցիչ հետաքրքրություն ստեղծել Ազգային ժողովի հանդեպ: Ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նիստերի դահլիճների պաշտոնական բացման արարողության ժամանակ:
Խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության իրականացման համար, ինչի արդյունքում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների գործունեության թափանցիկությունը տեխնիկապես ավելի տեսանելի կլինի ընտրողների համար: «Իրականացված աշխատանքը եւ համագործակցության օրինակելի փորձը, կարծում եմ, պետք է շարունակական լինեն»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Բացման արարողությանը մասնակցել են Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, ՀՀ-ում ՄԱԶԾ գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը, պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ խորհրդարանի աշխատակազմից:
«Տեխնիկապես հագեցած հիանալի աշխատանքային միջավայր խորհրդարանական աշխատանքների համար. ակնառու են իրականացված աշխատանքների հստակ արդյունքները»,- ասել է Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը` ընդգծելով, որ Շվեդիայի կառավարությունը պատրաստակամ է տարբեր ծրագրերի շրջանակում աջակցելու Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգին: Գնահատելով «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքները` դեսպանը համագործակցության շարունակականության պատրաստակամություն է հայտնել:
Շնորհավորելով տեխնիկապես գերհագեցած դահլիճների բացման կապակցությամբ` Նաթիա Նացվլիշվիլին կարեւորել է նման դահլիճների առկայությունը` համոզմունք հայտնելով, որ առավել արդյունավետ կընթանան խորհրդարանական քննարկումները:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանը նշել է, որ վերանորոգված  դահլիճները խոսուն օրինակ են միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության: Նա հույս է հայտնել, որ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական եւ շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքների համար: Դավիթ Առաքելյանը ներկայացրել է դահլիճների տեխնիկական հագեցվածությունը:
Պատգամավորները եւս շնորհակալություն են հայտնել միջազգային գործընկերներին տեխնիկապես հագեցված դահլիճներով ապահովելու համար` ընդգծելով, որ նմանատիպ դահլիճներում նկատելիորեն կդյուրացվի աշխատանքը:
Հարկ է նշել, որ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների դահլիճների տեխնիկական հագեցվածությունն ապահովել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից:

“Сделать работу НС более удобной и технически оснащенной всегда превосходит ожидаемый результат. У нас уже есть такой опыт, когда в итоге сотрудничества с вами мы вдохнули новую жизнь в нашу повседневную работу и создали дополнительный интерес к парламенту”, - отметил Председатель НС А.Симонян в ходе официальной церемонии открытия 4 декабря залов заседаний постоянных комиссий НС.
Спикер парламента поблагодарил за реализацию инициативы, в результате которой прозрачность деятельности постоянных комиссий НС технически станет более заметной для избирателей. "Проведенная работа и образцовый опыт сотрудничества, полагаю, должны быть постоянными", - заметил А.Симонян.
На церемонии открытия присутствовали аккредитованные в Армении послы, постоянный представитель офиса ПРООН в Армении Н.Нацвлишвили, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян, депутаты, представители парламентского персонала.
“Технически оснащенная отличная трудовая среда для парламентской деятельности – очевидны четкие результаты осуществленной работы", - отметил Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Швеция в РА Патрик Свенссон, подчеркнув, что шведское правительство готово в рамках различных программ содействовать демократической повестке Армении. Оценив работы, проводимые в рамках программы “Новая Армения – современный парламент”, посол выразил готовность к продолжению сотрудничества.
Поздравляя с открытием технически оснащенных залов, Н.Нацвлишвили подчеркнула важность наличия подобных залов, выразив уверенность, что парламентские обсуждения будут более эффективными.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян отметил, что обновленные залы – красноречивый пример сотрудничества с международными партнерами. Он выразил надежду, что взаимодействие с международными партнерами будет последовательным и поблагодарил за проделанную работу. Д.Аракелян представил техническое оснащение залов.
Депутаты также поблагодарили международных партнеров за обеспечение их технически оснащенными залами, подчеркнув, что в подобных залах работать будет значительно легче.
Техническое оснащение залов постоянных комиссий НС обеспечено программой ПРООН "Новая Армения – современный парламент", финансируемой правительством Швеции.
4 декабря депутат фракции "Гражданский договор" Г.Саргсян на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности в ходе первого чтения обстоятельно представил пакет проектов о внесении дополнений и изменения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего” и в Уголовны...