Գիտենք, թե ինչ է վերապրել հայ ժողովուրդը վերջին շրջանում: Հայաստան ենք եկել արտահայտելու Ֆրանսիայի քաղաքացիների եւ Եվրոպական խորհրդարանի համերաշխությունը ձեր ժողովրդին, ինչպես նաեւ ասելու՝ մենք չենք մոռանում Հայաստանը. այս մասին ասել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեն ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի եւ հանձնաժողովի անդամ Արսեն Թորոսյանի հետ դեկտեմբերի 5-ին խորհրդարանում կայացած հանդիպման ընթացքում:
Ողջունելով հյուրին՝ Արման Եղոյանն արժեւորել է հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ինչպես նաեւ բարձր գնահատել Ֆրանսիայի մշտական աջակցությունը Հայաստանին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ շրջանակում երկկողմ համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր: Հայ խորհրդարանականները խոսել են ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման գործընթացի մասին:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման հայկական կողմի ջանքերին՝ Արման Եղոյանը եւ Արսեն Թորոսյանը հյուրին ծանոթացրել են ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:

We know how much the Armenian people suffered in recent period. We have come to Armenia to express the solidarity of the citizens of France and the European Parliament to your people, as well as to say that we don’t forget Armenia: The Member of the European Parliament Geoffroy Didier said this during the meeting with the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the Committee member Arsen Torosyan held in the parliament on December 5.
Welcoming the guest, Arman Yeghoyan valued the Armenian-French inter-parliamentary cooperation, as well as highly appreciated the permanent support of France to Armenia.
The interlocutors discussed issues regarding the deepening of bilateral cooperation within the RA-EU framework. The Armenian parliamentarians talked about the liberalisation process of the EU entry visas for the citizens of the Republic of Armenia.
Touching upon the efforts of the Armenian side for the establishment of peace and stability in the region, Arman Yeghoyan and Arsen Torosyan introduced the Crossroads of Peace project presented by the RA Government to the guest.
In accordance with Article 145 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs proposed to the National Assembly the candidacy of Hakob Mihranyan nominated by the Civil Contract Faction for the vacant position of...