«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Հակոբ Միհրանյանի թեկնածությունը: Այս մասին դեկտեմբերի 5-ի ԱԺ նիստում բարձրաձայնել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային փորձը: Հակոբ Միհրանյանը ներկայումս զբաղեցնում է Հաշվեքննիչ պալատի երկրորդ վարչության պետի պաշտոնը:
Անդրադառնալով վերջին տարիների ընթացքում Հաշվեքննիչ պալատի հետ  սերտ համագործակցությանը՝ Գեւորգ Պապոյանը նշել է, որ խորհրդարանում քննարկվել են պալատի ներկայացրած բազմաթիվ հաշվեքննություններ: «Մի շարք հաշվեքննությունների ղեկավարումն իրականացրել է պարոն Միհրանյանը: Դրանք եղել են բարձր որակով հաշվեքննություններ, որտեղ մի շարք խնդիրներ են վեր հանվել, մի շարք առաջարկություններ են արվել եւ դրանով արդեն իսկ արժանի են եղել այդ հաշվեքննություններն Ազգային ժողովում քննարկելու համար»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Հակոբ Միհրանյանը շնորհակալություն է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար:
Նա ներկայացրել է Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության եւ հաշվեքննության գործընթացի խնդիրների վերաբերյալ իր պատկերացումները: Նշվել է, որ «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» օրենքն ունի որոշակի բացեր, որոնք ազդում են հաշվեքննության գործընթացի արդյունավետության վրա: «Ներկայիս օրենքում սահմանափակված են հաշվեքննվող օբյեկտների շրջանակը, այդ օբյեկտների տնօրինության տակ գտնվող որոշ տեղեկատվության հասանելիությունը, հստակ չեն հետհսկողությանը վերաբերող դրույթները եւ ընթացակարգերը»,- ընդգծել է զեկուցողը եւ հավելել, որ օրենքում առկա բացերը լուծում են ստացել պատգամավորների նախաձեռնած՝ «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» նոր օրենքի նախագծում: Հակոբ Միհրանյանը կարեւորել է պալատի՝ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը:
«Եթե ինձ վստահվի Հաշվեքննիչ պալատում որպես պալատի անդամ աշխատելու պատիվը, պարտավորվում եմ ամրապնդել կապը պետական կառավարման եւ հանրային վերահսկողության միջեւ»,- եզրափակելով ելույթը՝ ասել է թեկնածուն:

In accordance with Article 145 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs proposed to the National Assembly the candidacy of Hakob Mihranyan nominated by the Civil Contract Faction for the vacant position of the member of the Audit Chamber. The NA Vice President Hakob Arshakyan spoke about this at the NA sitting on December 5.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the biographical data and work experience of the candidate. Hakob Mihranyan currently holds the position of the Head of the second Department of the Audit Chamber.
Referring to the close cooperation with the Audit Chamber in recent years, Gevorg Papoyan noted that many audits presented by the Chamber were debated in the Parliament. “Management of a number of audits was carried out by Mr. Mihranyan. They were high-quality audits, where a number of problems were raised, a number of proposals were made, and thus these audits were already worthy to be debated in the National Assembly,” the rapporteur underlined.
Hakob Mihranyan thanked the Civil Contract Faction for nominating his candidacy.
He introduced his ideas regarding the activity of the Audit Chamber and the problems of the audit process. It was noted that the Law on the Audit Chamber has certain gaps that affect the effectiveness of the audit process. “In the current law, the scope of the audited objects, the access to some information under the management of these objects are limited, the provisions and procedures regarding the post-control are not clear”, the reporter underscored and added that the gaps in the law were solved by the new draft law on the Audit Chamber initiated by the MPs. Hakob Mihranyan highlighted the Chamber’s cooperation with the international partners.
“If I am entrusted with the honor of working as a member of the Audit Chamber, I am committed to strengthening the connection between state administration and public control,” the candidate said, concluding his speech.
We know how much the Armenian people suffered in recent period. We have come to Armenia to express the solidarity of the citizens of France and the European Parliament to your people, as well as to say that we don’t forget Armenia: The Member of the European Parliament Geoffroy Didier said this duri...