Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է սահմանել լիազորող նորմ քաղաքացիություն չունեցող անձանց փաստաթղթավորման կարգի եւ կարգավիճակի որոշման ընթացակարգի համար. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը` առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխությունները:
Զեկուցողի խոսքով նաեւ առաջարկվում է օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ՀՀ քաղաքացի ճանաչվելու լիազորության ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2026 թվականը. սա առնչվում է ՀՀ-ում դեռեւս բնակվող ազգությամբ այն հայերին, որոնք նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիներ են եւ չունեն որեւէ երկրի քաղաքացիություն:
Նախաձեռնությամբ հստակեցվում է երեխաների քաղաքացիությունը դադարեցնելու հետ կապված հարաբերությունները: «Այն դեպքում, երբ երեխան կարող է դառնալ քաղաքացիություն չունեցող անձ, նրան ՀՀ քաղաքացիությունը կփոխանցվի օրենքի ուժով»,- ընդգծել է Արմեն Ղազարյանը:
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաեւ ՀՀ քաղաքացիության  դադարեցումից հետո անօրինական միգրացիայի կանխարգելմանը եւ անչափահասի քաղաքացիության դադարեցմանն առնչվող դրույթներում:
Գլխադասային` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը:
Հարցը քննարկվել է դեկտեմբերի 7-ի ԱԺ նիստում:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Դիվանագիտական ծառայության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները
Օրենքի ընդունումը պայմանավորված է ԱԳՆ գործունեության շարունակականության ապահովման, արդյունավետության բարձրացման, Սահմանադրությամբ ամրագրված օրենքները լիազորող նորմերով ապահովվելու, ինչպես նաեւ հանրային ծառայության վերաբերյալ օրենսդրությանը ներդաշնակեցնելու անհրաժեշտությամբ. ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղ...
Խորհրդարանը քվեարկությամբ ընդունել է գալիք տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքը
ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստում 71 կողմ եւ 25 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը: Քվեարկվել են նաեւ քննարկված մյուս հարցերը: Խորհրդարանը հերթական նիստի աշխատանքը կշարունակի դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 10:...
Կհստակեցվեն ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների ատեստավորմանը վերաբերող որոշ իրավակարգավորումներ
Առաջարկվում է վերացնել ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների կողմից արհեստակցական կազմակերպություններին անդամակցելու արգելքը՝ ապահովելով ՀՀ ՍԴ 2023 թվականի ապրիլի 11-ի որոշման պահանջը: Առաջարկվել է նաեւ հստակեցնել ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների ատեստավորմանը վերաբերող որոշ իրավա...
Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության ու Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի եւ դրանց անդամ պետությունների միջեւ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրվել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Ճանապարհային քարտեզով, որն այդ համաձայնագրի ստորագրման արդյունք է, ամրագրված...
Մրցութային խորհրդի որոշմամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Նարինե Ավետիսյանի թեկնածությունը: Այս մասին ասել է նիստը վարող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Մրցութային խորհրդի անդամ Արթուր Հովսեփյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ աշխատանքային...
Դեկտեմբերի 12-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 12-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...
Ազգային ժողովի` դեկտեմբերի 7-ի հերթական նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակը: Խորհրդարանը շարունակել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածու Հայկուհի Հարությունյանի ընտրության հարցի քննարկումը:...

Исполнительная власть предлагает поправки в закон “О гражданстве РА”
“Инициатива предлагает установить разрешительную норму процедуры документирования лиц без гражданства и определения их статуса”, - отметил   начальник Службы миграции и гражданства МВД РА А.Казарян, представляя в первом чтении поправки в закон "О гражданстве РА".
По словам докладчика, также рекомендуется продлить срок полномочий по признанию гражданином РА ст.10.2 закона до 2026 г. – это   касается армян, живущих в РА, все еще являющихся гражданами других республик бывшего СССР и не имеющих гражданства какой-либо страны.
Инициатива уточняет взаимосвязь с прекращением гражданства детей. "В случае, если ребенок может оказаться лицом без гражданства, гражданство РА будет передано ему в силу закона", - подчеркнул А.Казарян.
Намечаются изменения также в положениях, связанных с предотвращением нелегальной миграции и прекращением гражданства несовершеннолетнего после прекращения гражданства РА.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности НС представила член комиссии К.Погосян.
Вопрос обсуждался на заседании НС 7 декабря.
Парламент принял в первом чтении изменения и дополнения в закон “О дипломатической службе”
“Принятие закона обусловлено необходимостью обеспечить непрерывность деятельности МИД, повысить ее эффективность, наделить законы, установленные Конституцией, полномочиями, а также гармонизировать законодательство о публичной службе”, - отметил 7 декабря заместитель министра иностранных дел РА М.Саф...
Парламент голосованием принял закон о госбюджете будущего года
7 декабря Национальное Собрание на очередном заседании приняло проект закона "О Государственном бюджете РА на 2024 г.” в соотношении голосов 71 – “за”, 25 – “против”. Проголосованы также другие обсуждавшиеся вопросы.Парламент продолжит очередное заседание 8 декабря, в 10:00....
Парламент обсудил выдвинутую на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции кандидатуру Н.Аветисян
“Решением Конкурсного совета на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции (КПК) выдвинута кандидатура Н.Аветисян”, - сообщил ведущий заседание Председатель НС А.Симонян.Член Конкурсного совета А.Овсепян представил биографические данные и опыт работы кандидата.Н.Аветисян по профе...
Внеочередное заседание НС – 12 декабря, в 11:00
Согласно статьям 100 Конституции Республики Армения и 41 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, по инициативе Правительства, 12 декабря, в 11:00, по решению Председателя НС созывается внеочередное заседание парламента – по  повестке дня инициатора....
7 декабря на очередном заседании НС депутаты почтили минутой молчания память невинных жертв катастрофического землетрясения в Спитаке 7 декабря 1988 г.В парламенте продолжилось обсуждение вопроса избрания А.Арутюнян кандидатом в члены Комиссии по предотвращению коррупции.В своих выступлениях депутат...