Նախագծի ընդունմամբ կապահովվի գործող ոլորտային ներպետական եւ ԵՄ ոլորտային օրենսդրության ներդաշնակեցում, որը, որպես պարտավորություն, Հայաստանը ստանձնել է ՀՀ, ԵՄ եւ Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների միջեւ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով: Այս մասին ասել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 8-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Օզոնային շերտի պահպանության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Օրենքի նախագծով նախատեսվում է օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման բնագավառում այդ կայանքներում հոսակորուստների դիտանցման, դրանց արդյունքների հաշվառման կարգի եւ հաշվառման մատյանի ձեւի հաստատման Կառավարության լիազորությունը: Նոր իրավակարգավորումների արդյունքում ոլորտում հնարավոր կլինի ապահովել հասարակական հարաբերությունների կարգավորման նոր մակարդակ` համահունչ ժամանակակից գիտական պահանջներին եւ միտումներին:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարության կողմից ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա նախագծերի փաթեթը լրամշակվել է. կատարվել են մի շարք տեխնիկական փոփոխություններ:

The adoption of the draft will ensure the harmonization of the existing sectoral domestic and the EU sectoral legislation, which, as an obligation, Armenia has assumed in the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed on November 24, 2017 between the RA, the EU and the European Atomic Energy Community and their member states. The RA Deputy Minister of Environment Tigran Gabrielyan said this.
At the extraordinary sitting of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, the package of draft laws on Making Addenda and Amendment to the Law on the Protection of the Ozone Layer and on Making Addenda to the RA Code on Administrative Offenses was debated in the second reading on December 8.
As a result of the new legal regulations, it will be possible to ensure a new level of regulation of public relations in the field in line with modern scientific requirements and trends.
According to the key rapporteur, during the period from the first to the second reading, the package of drafts was updated based on the proposals presented by the Government: A number of technical amendments were made.