ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում առաջադրել են Մանվել Բադալյանին՝ որպես համաձայնեցված թեկնածու:
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ դեկտեմբերի 8-ի նիստում:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը խորհրդարանին հակիրճ ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային գործունեությունը: Հիմնական զեկուցողի խոսքով Մանվել Բադալյանը քաղաքացիական ծառայության համակարգի ներդրման ակունքներում է կանգնած:
Մանվել Բադալյանը նշել է, որ կարեւորում է ոլորտը Հայաստանում ձեռնարկատիրական զարգացման, տնտեսական մրցակցության ազատության եւ պաշտպանության տեսանկյունից:
Ընդգծելով տնտեսական ազատ մրցակցության առկայությունը, մենաշնորհների գերակա դիրքի հետ կապված խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը՝ թեկնածուն նշել է, որ վերջին տարիներին «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում բավականին հետաքրքիր առաջադիմական լուծումներ են տեղ գտել, որոնք էլ ավելի են պարզեցնում ձեռնարկատիրության ասպարեզում ընդունված խաղի կանոնները: Մանվել Բադալյանի դիտարկմամբ ցանկացած ասպարեզում, հասարակական հանրային կյանքի կազմակերպման գործում պետք է առաջին հերթին ապավինել ինստիտուցիոնալ լուծումներին, օրենսդրական կարգավորումներին:
Ի պատասխան ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի հարցի, թե ինչպես է գնահատում 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից առաջ եւ դրանից հետո առկա տնտեսական մրցակցությունը, գործարարների ազատությունը եւ նրանց նկատմամբ հովանավորչությունը, թեկնածուն ընդգծել է, որ ձեռնարկատիրության ոլորտում պետք է մենաշնորհներ չլինեն: Նա շեշտել է, որ հատկապես մանր եւ միջին ձեռնարկատիրական գործունեության ասպարեզում նկատելի է տնտեսական աշխուժություն: «Օրենսդիրն ու գործադիրը պետք է ամեն ինչ անեն, կատարելագործեն գործիքակազմը՝ մենաշնորհային դաշտը սահմանափակելու եւ տնտեսական գործունեության ազատություն ապահովելու համար»,- ասել է թեկնածուն՝ մերժելի երեւույթ համարելով հովանավորչությունը բոլոր առումներով եւ ասպարեզներում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, նշելով, որ թեժ մրցակցություն կա մասնավոր եւ պետական ոլորտի աշխատուժի միջեւ, հետաքրքրվել է՝ ինչպե՞ս է գնահատում թեկնածուն համակարգում առկա կարգավորումները եւ արդյո՞ք դրանք հնարավորություն տալիս են, որ պետական համակարգում ներգրավվեն որակյալ մասնագետներ:
Կարեւորելով ռազմավարական մեծ նշանակություն ունեցող մասնավոր եւ պետական հատվածի մրցակցային ոչ առողջ վիճակը՝ Մանվել Բադալյանը նշել է, որ հանրային, պետական ծառայությունը գրավիչ չէ՝ որպես հիմնավոր պատճառ շեշտելով աշխատանքի վարձատրության հարցը:
Ելույթում Բաբկեն Թունյանը նկատել է, որ օրենսդրական փոփոխությունը, որով հնարավորություն է տրվել ընդդիմադիր խմբակցություններին ինքնավար մարմինների թեկնածուներ առաջադրել, եղել է իրենց օրոք, որպեսզի որոշ չափով բալանս ապահովվի եւ ուրախ է, որ կյանքի է կոչվում այդ նախաձեռնությունը: «Մենք այս դեպքերում չենք առաջնորդվում մարդու քաղաքական կամ անձնական հայացքներով, եթե, իհարկե, որոշակի շեմը չի անցել տվյալ անձնավորությունը: Ունեցել ենք դեպքեր, երբ մերժել ենք ընդդիմության առաջարկած թեկնածուին եւ հակառակը, երբ ընտրել ենք մեծ գոհունակությամբ»,- ասել է Բաբկեն Թունյանը՝ շեշտելով, որ ներկա պահին կարեւոր է, որ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն աշխատի բնականոն, եւ կառույցը համալրված լինի գիտակ մարդկանցով:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Մանվել Բադալյանի թեկնածությունը ներկայացվել է՝ հաշվի առնելով նրա ե՛ւ անհատական, ե՛ւ աշխատանքային փորձառությունը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, կարեւորելով ինստիտուտն ու քվոտավորման տրամաբանությունը, հիշեցրել է, որ իրենք են ընդունել կարգավորումը, որ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում պետք է լինի ընդդիմության քվոտա: «Առաջնորդվում ենք պրոֆեսիոնալիզմի, օրենքի եւ Սահմանադրության թելադրած կանոններով»,- նշել է խմբակցության ղեկավարը:
Եզրափակիչ ելույթում թեկնածուն շնորհակալություն է հայտնել շահագրգիռ քննարկման համար՝ նշելով, որ բացահայտվեցին նոր ուղղություններ, խնդիրներ եւ հարցեր, որոնք Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում պետք է լինեն:
Ութերորդ գումարման ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրված Մանվել Բադալյանի թեկնածության ընտրությանն ԱԺ 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 84-ը: Անվավեր քվեաթերթիկներ չեն եղել: Մանվել Բադալյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 84 պատգամավոր:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, շնորհավորելով Մանվել Բադալյանին ընտրվելու կապակցությամբ, տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորները չեն մասնակցել նաեւ իրենց կողմից առաջադրված թեկնածուի ընտրությանը:

The RA NA With Honor and Armenia factions have nominated Manvel Badalyan as the agreed candidate for the position of the member of the Competition Protection Commission.
The issue of election of the member of the Competition Protection Commission was debated at the RA NA sitting on December 8.
The Secretary of the RA NA Armenia Faction Artsvik Minasyan briefly presented the candidate’s biography and work activity to the Parliament. According to the key rapporteur, Manvel Badalyan stands at the sources of the implementation of the civil service system.
Manvel Badalyan noted that he attaches importance to the sector in terms of business development, freedom and protection of economic competition in Armenia.
In response to the RA NA Vice President Hakob Arshakyan’s question about how he assesses the existing economic competition before and after the Velvet Revolution of 2018, the freedom of businessmen and patronage towards them, the candidate underlined that there should be no monopolies in the field of entrepreneurship. He stressed that especially in the field of small and medium business activities, economic vibrancy is noticeable. “The legislative and the executive bodies must do everything, improve the toolkits to limit the monopoly field and ensure freedom of economic activity,” the candidate said, considering patronage in all aspects and arenas as an unacceptable phenomenon.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, mentioning that there is a hot competition between the private and public sector workforce, asked how the candidate assesses the current regulations in the system and whether they enable qualified specialists to be involved in the state system.
Emphasizing the unhealthy competitive situation of the private and public sector, which is of great strategic importance, Manvel Badalyan pointed out that the public, state service is not attractive, stressing the issue of salaries as a valid reason.
In his speech, Babken Tunyan noticed that the legislative amendment, which gave the opportunity to the opposition factions to nominate candidates for autonomous bodies, was made during their leadership in order to provide some balance and he is happy that this initiative is coming to life. “In these cases, we are not guided by a person’s political or personal views, unless, of course, the given person has crossed a certain threshold. We have had cases when we have rejected the candidate proposed by the opposition and on the contrary, when we have chosen with great satisfaction,” Babken Tunyan said, stressing that at the moment it is important that the Competition Protection Commission works normally and the structure is filled with knowledgeable people.
In his speech on behalf of the RA NA Armenia Faction, the Head of the Faction Seyran Ohanyan mentioned that Manvel Badalyan’s candidacy was presented taking into consideration his personal and work experience.
In his speech, on behalf of the RA NA Civil Contract Faction, the Head of the Faction Hayk Konjoryan, emphasizing the institution and the logic of quotas, reminded that they accepted the regulation that there should be an opposition quota in the Competition Protection Commission. “We are guided by professionalism, the rules dictated by the law and the Constitution,” the Head of the Faction said.
In his final speech, the candidate thanked for the debate, noting that new directions, problems and issues were revealed, which should be the focus of the Competition Protection Commission.
The Chair of the Counting Commission of the 8th convocation of the NA Narek Babayan informed that 84 out of the 107 members of the National Assembly participated in the election of Manvel Badalyan, who was nominated for the vacant position of the member of the Competition Protection Commission. There were no invalid ballots. 84 MPs voted for Manvel Badalyan's candidacy.
The Head of the RA NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, congratulating Manvel Badalyan on his election, informed that the RA NA deputies of With Honor Faction did not take part in the election of the candidate nominated by them.