Հարկային օրենսգրքի որոշ դրույթներ օրենքի դրույթներին համապատասխանեցնելու, ինչպես նաեւ օրենքում առկա տարընկալումների առիթ տվող որոշ կարգավորումներ հստակեցնելու եւ հարկային մարմնի բնականոն գործունեությանը նպաստող դրույթներ նախատեսելու նպատակով մշակվել է «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Սնանկության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Այն առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովին է ներկայացրել Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Նախագծերի ընդունմամբ օրենսգրքի 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասը կհամապատասխանեցվի օրենքի դրույթներին, հարկային մարմինը կստանա ֆիզիկական անձանց մասով հարկադիր սնանկության դիմում ներկայացնելու հնարավորություն, իսկ սնանկ ճանաչված պարտապանը` սնանկության վարույթի ընթացքում առաջացող հարկային պարտավորությունները կատարելու հնարավորություն: Կկանոնակարգվեն մինչեւ պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռը հրապարակվելը սկսված (կամ դրանց վերաբերյալ հանձնարարագիր հրապարակված) ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների իրականացմանը, եկամտային հարկի, սոցիալական վճարների եւ դրոշմանիշային վճարի գումարների բավարարման հերթականությանը, այլ սնանկության վարույթով առաջացած պետական տուրքի գումարի վճարմանը, օրենքով նախատեսված դատական ակտերի բողոքարկման ժամկետների հաշվարկին, էլեկտրոնային ապացույցների ներկայացմանը վերաբերող հարցերը:
Նախաձեռնության վերաբերյալ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Լիլիթ Մինասյանը:

Для гармонизации отдельных положений Налогового кодекса (НК) с нормами закона, а также разъяснения порождающих разночтения в законодательстве некоторых норм и внесения положений, способствующих нормальной работе налогового органа, разработан законодательный пакет изменений и дополнений в НК и в закон “О банкротстве”. Его представил Национальному Собранию в первом чтении заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян.
Принятием проектов ст.324.2 Кодекса будет приведена в соответствие с положениями закона, налоговому органу будет предоставлена возможность подачи заявления о принудительном банкротстве в отношении физических лиц, а также объявленному должником-банкротом будет предоставлена возможность исполнить налоговые обязательства, возникающие в ходе процедуры банкротства. Будут урегулированы вопросы, связанные с проведением проверок и исследований, порядком уплаты подоходного налога, социальными отчислениями и суммами гербового сбора, уплатой иных государственных пошлин при конкурсном производстве, расчетом сроков обжалования судебных актов, предусмотренных законодательством, представлением электронных доказательств и т.д.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам по законодательному пакету представила Л.Минасян.