Հայաստանի Հանրապետության եւ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջեւ «Կանաչ, դիմակայուն եւ ներառական զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին եւ 23-ին:
Համաձայնագրով նախատեսվում է 50 մլն եվրոյի չափով վարկ տրամադրել Հայաստանի Հանրապետությանը:
«Գումարներն ուղղվելու են 2023 թվականի պետական բյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորմանը կամ ծախսերի ֆինանսավորման կարիքի բավարարմանը, որի նպատակով մենք պետական բյուջեով 350 մլն դոլար կարիք էինք սահմանել»,- ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ դեկտեմբերի 12-ի արտահերթ նիստում քննարկման ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության եւ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջեւ «Կանաչ, դիմակայուն եւ ներառական զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարի խոսքով քանի որ մենք գործ ունենք 550 մլրդ կապիտալ ծախսերի պլանավորված մեծության եւ 290 մլրդ դրամ պակասուրդի հետ, ըստ էության, գումարներն ուղղվելու են կապիտալ ծախսերին: Դրանք այնպիսի ծրագրեր են, որոնք վերաբերում են դպրոցներին, մանկապարտեզներին, ճանապարհներին, պաշտպանական ենթակառուցվածքներին, որոնք իրենց հերթին բերում են տնտեսության ներուժի բարձրացում: Բացի այդ՝ բյուջետային միջոցների համար նախապայման են հանդիսացել Կառավարության ծրագրից բխող մի շարք առանցքային միջոցառումներ, որոնք արդեն իրականացվել են եւ մեկ անգամ արդեն Համաշխարհային բանկի հետ քննարկվել են:
Նշվել է նաեւ, որ բյուջետային աջակցության միջոցների ստացման համար նախապայման է հանդիսանում երկկողմ փոխհամաձայնեցված քաղաքականության գործողությունների աղյուսակով սահմանված՝ մի շարք ոլորտներում միջոցառումների եւ բարեփոխումների իրականացումը: Ծրագիրն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ, եւ, հետեւաբար, բարեփոխումների շրջանակը եւս նույնական է վերջինիս հետ 2023 թվականի ապրիլի 4-ին ստորագրված վարկային համաձայնագրի քաղաքականության աղյուսակի հետ:
Ծրագրի բարեփոխումների շրջանակը ներառում է մի շարք միջոցառումներ: Ըստ այդմ՝ կլիմայի փոփոխության մեղմացման եւ հարմարվողականության խթանում, շրջակա միջավայրի կառավարման համար կարգավորող շրջանակի բարելավում, էներգաարդյունավետության խթանում, հանրային ներդրումների կառավարում, մթնոլորտային օդի պահպանություն, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում, սոցիալական աջակցության համակարգի հասցեականության բարելավում եւ այլն:
Փոխնախարարի հավաստմամբ մայր գումարի մարումն իրականացվելու է սկսած 2028 թվականի հոկտեմբերի 15-ից մինչեւ 2042 թվականի հոկտեմբերի 15-ը՝ վարկի գումարի 3.33 տոկոսի չափով, իսկ 2043 թվականի ապրիլի 15-ին՝ վարկի գումարի 3.43 տոկոսի չափով, վարկի տարեկան տոկոսադրույքը՝ լողացող, 6-ամսյա EURIBOR + 1.61 տոկոս (31.10.2023 թվականի դրությամբ 4.092 տոկոս + 1.6 տոկոս), վարկի մարման ժամկետ` 20 տարի, որից արտոնյալը՝ 5 տարի:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, ներկայացնելով դիտարկումները, առաջարկել է կոնկրետ նշել, թե գումարներն ինչի համար եւ ինչ նպատակով են ծախսվելու, ինչը հնարավորություն կտա ապահովել ներառականությունը:

The Green, Resilient and Inclusive Development Policy Operation Loan Agreement between the Republic of Armenia and the OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) Fund for International Development was signed on October 3 and 23, 2023.
According to the Agreement, it is planned to provide a loan of 50 million euros to the Republic of Armenia.
“The funds will be used to finance the deficit of the 2023 state budget or to meet the need for financing expenses, for which we set a need of 350 million USD in the state budget,” the RA Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan said, presenting the draft law on Ratifying the Green, Resilient and Inclusive Development Policy Operation Loan Agreement between the Republic of Armenia and the OPEC Fund for International Development at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on December 12.
According to the Deputy Minister, since we are dealing with the planned amount of capital expenditures of 550 billion and a deficit of 290 billion drams, in fact, the money will be directed to capital expenditures. They are programmes regarding schools, kindergartens, roads, defense infrastructures, which in turn lead to an increase in the potential of the economy. In addition, a number of key measures resulting from the Government's pgogramme, which have already been implemented and have already been discussed with the World Bank, have become a precondition for budgetary funds.
The reform framework of the programme includes a number of measures.
According to the Deputy Minister, the principal amount will be repaid from October 15, 2028 to October 15, 2042 in the amount of 3.33% of the loan amount, and on April 15, 2043 - in the amount of 3.43% of the loan amount.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, presenting the observations, proposed to specify exactly what the money will be spent for and for what purpose, which will enable to ensure inclusiveness.