Ազգային ժողովը ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 12-ին արտահերթ նիստ է գումարել`  օրակարգում ունենալով երեք օրենսդրական նախաձեռնություն: Օրակարգում ընդգրկված «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ որոշմամբ կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով: Նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի այն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության եւ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջեւ «Կանաչ, դիմակայուն եւ ներառական զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ստորագրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերին:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի տեղեկացմամբ համաձայնագրով նախատեսվում է 50 մլն եվրո գումարի չափով բյուջետային աջակցության վարկ տրամադրել Հայաստանի Հանրապետությանը: Վարկի մարման ժամկետը 20 տարի է, որից արտոնյալը` 5 տարի:
«Միջոցներն ուղղվելու են 2023 թվականի բյուջեի մասին օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը կամ ծախսերի ֆինանսավորման կարիքի բավարարմանը, որի համար Ազգային ժողովն արդեն պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատել էր 350 մլն դոլար բյուջետային աջակցության վարկերի ներգրավում: Սակայն հաշվի առնելով, որ մեր պլանավորված կապիտալ ծախսերը` 550 մլրդ, գերազանցում են մեր պլանավորած 290 մլրդ պակասուրդը` այդ միջոցներն ուղղվելու են կապիտալ ծախսերին, որոնց կազմում են դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ճանապարհներ, այլ բնույթի ենթակառուցվածքներ»,- ասել է Էդուարդ  Հակոբյանը` հավելելով, որ դրանք ունեն տնտեսության վրա բավականին դրական ու ներուժը բարձրացնող ազդեցություն:
Նրա խոսքով այս միջոցների ստացման համար ամբողջ տարվա ընթացքում աշխատանքներ են իրականացվել, եւ դրանց հիմքում ընկած են բարեփոխումներ, որոնք արդեն իսկ իրագործվել են:
Անդրադառնալով ծրագրի անվանմանը, թե ինչու կանաչ եւ դիմակայուն` փոխնախարարը նշել է` դրանք բխում են ներկա գլոբալ մարտահրավերներից, ուղղված են Հայաստանում կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմանն ու հարմարվողականության խթանմանը, ինչպես նաեւ օդի աղտոտվածության մոնիտորինգի բարելավմանը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Նարեկ Գրիգորյանը: Պատգամավորը նշել է, որ վարկային միջոցի ներգրավմամբ նախատեսվում է լրացնել պետական բյուջեի դեֆիցիտը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ ունենալով` Արթուր Խաչատրյանն անընդունելի է համարել ընթացիկ ծախսերի համար այլ ծրագրերի անունից վարկ վերցնելը: Նրա գնահատմամբ Կառավարությունը խրոնիկ ձախողում է բոլոր միջազգային ծրագրերը եւ քաղաքացիներին գցում արտաքին խոշոր պարտքի տակ:
Ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորն անարդյունավետ է գնահատել Կառավարության գործունեությունը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ ունենալով` ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը պարզաբանել  է` Հայաստանն իր ընթացիկ ծախսերը հոգալու համար հավաքում է հարկեր, որոնք ամբողջովին բավարարում են թոշակ, աշխատավարձ, այլ ընթացիկ ծախսերը հոգալու համար: Նշված հարկային միջոցները բավարարում են նաեւ մի քանի հարյուր մլրդ կապիտալ ծախսերի իրականացման  համար: Գեւորգ Պապոյանը, սակայն, նկատել է, որ  պետությունն այս գումարը վերցնում է ավելի մեծ թվով կապիտալ ծախսեր իրականացնելու համար, հետեւաբար` «Այս միջոցները միայն եւ միայն ուղղված են հենց ներառականությանը, դիմակայունությանը, այդ թվում` պաշտպանությանը»,- նշել է նա:
Եզրափակիչ ելույթում Ֆինանսների փոխնախարար Էդուարդ Հակոբյանն անդրադարձել է պատգամավորների դիտարկումներին եւ նշել, որ ներգրավվող վարկային միջոցները չեն ուղղվելու ընթացիկ կարիքների բավարարմանը, այլ հակառակը` ուղղվելու են զարգացմանը միտված ծախսերին:

According to Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the Rules of Procedure of the National Assembly constitutional law, the National Assembly convened an extraordinary sitting on the initiative of the Government on December 12, with three legislative initiatives on the agenda. The draft law on Making Amendment and Addendum to the Tax Code of the Republic of Armenia included in the agenda will be debated by a special procedure by the NA decision. The debate of the second reading of the draft will be carried out within twenty-four hours after its adoption in the first reading.
The draft law on Ratifying the Green, Resilient and Inclusive Development Policy Operation Loan Agreement between the Republic of Armenia and the OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) Fund for International Development, which was signed in October 2023, was debated.
According to the information of the RA Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan, the Agreement envisages providing a budget support loan to the Republic of Armenia in the amount of 50 million euros.
“The funds will be directed to financing the deficit defined by the law on the 2023 budget or meeting the need for financing expenses, for which the National Assembly had already approved 350 million USD in budget support loans by the law on the state budget,” Eduard Hakobyan said.
According to him, work was carried out throughout the year to receive these funds, and they are based on reforms that have already been implemented.
Touching upon the name of the programme, why green and resilient, the Deputy Minister noted that they stem from the current global challenges, are aimed at mitigating the impact of climate change and promoting adaptation in Armenia, as well as improving air pollution monitoring.
Narek Grigoryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs. The deputy mentioned that it is planned to fill the deficit of the state budget with the involvement of the credit facility.
Speaking on behalf of the RA NA Armenia faction, Artur Khachatryan considered it unacceptable to take a loan on behalf of other programmes for current expenses. According to his assessment, the Government is chronically failing all the international programmes and putting the citizens under a large external debt.
The MP of the opposition Faction assessed the Government’s activity as ineffective.
Speaking on behalf of the RA NA Civil Contract Faction, the Chair of the Standing Committee on Financial- Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan clarified that Armenia collects taxes to cover its current expenses, which are fully sufficient to cover pension, salary, and other current expenses. The mentioned tax funds are also sufficient for several hundred billion capital expenditures. Gevorg Papoyan, however, noticed that the state takes this money to implement a larger number of capital expenditures, therefore, “These funds are only aimed at inclusiveness, resilience, including defense,” he pointed out.
In his final speech, the Deputy Minister of Finance Eduard Hakobyan referred to the observations of the MPs and noted that the funds will not be directed to meet current needs, but on the contrary, they will be directed to expenses aimed at development.