Քննարկման նպատակը թափառող կենդանիների, հատկապես` շներին վերաբերող հիմնախնդրին համակողմանի եւ վերջնական լուծում տալն է: Առողջապահական ու սանիտարահիգիենիկ խնդրից բացի, թափառող կենդանիների հարցն արդեն դժբախտաբար հանրային անվտանգության սպառնալիք է դարձել` հանգեցնելով մարդկային մահերի ու ֆիզիկական վնասվածքների: Սա անթույլատրելի իրավիճակ է: Խնդիրն ունի զգայունություն, որը կայանում է մեր եւ թափառող, անտուն կամ տիրազուրկ կենդանիների համակեցությունն էթիկապես ճիշտ, միեւնույն ժամանակ անվտանգ եւ արդյունավետ կերպով կազմակերպելու մեջ: Կարծում եմ` շահագրգիռ գերատեսչությունների իրավասությունների շրջանակում պետք է ամեն ինչ անել, բոլոր ջանքերը գործադրել` խնդրին հրատապ լուծում տալու համար: Այս մասին ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը թափառող շներին վերաբերող հիմնախնդրի լուծման վերաբերյալ դեկտեմբերի 15-ին իր հրավիրած աշխատանքային քննարկմանը:
Մասնակցել են ներկայացուցիչներ Ֆինանսների, Էկոնոմիկայի, Առողջապահության, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություններից, ՆԳՆ ոստիկանությունից, Երեւանի քաղաքապետարանից:
Հաշվի առնելով խնդրի լուծման անհրաժեշտությունը` Մերի Գալստյանը տեղեկացրել է, որ պատգամավորների հետ ուսումնասիրել են ոլորտի վերաբերյալ միջազգային լավագույն փորձը եւ մի քանի տարի աշխատելուց հետո նախաձեռնել համապատասխան օրենսդրական փաթեթ: Բարձրաձայնելով նախաձեռնությամբ առաջարկվող հիմնական կարգավորումները` պատգամավորը նշել է` թափառող կենդանիների համար պետք է կառուցվեն հատուկ ապաստարաններ ու կացարաններ, իսկ ՏԻՄ-երին կվերապահվեն լրացուցիչ գործառույթ եւ լիազորություններ` ամբողջ գործընթացը կազմակերպելու, համակարգելու եւ վերահսկելու համար: Պատգամավորները նախատեսում են իրականացնել նաեւ կենդանիների որդեգրման ինստիտուտի փորձարկում: Այն նախատեսված կլինի այն քաղաքացիների համար, որոնք կնախընտրեն որդեգրել կացարաններում պահվող կենդանիներին:
Մասնակիցներն իրենց դիտարկումներն ու առաջարկներն են նեկայացրել քննարկվող հարցի վերաբերյալ: Անդրադարձ է եղել կենդանիների հաշվառման կենտրոնացված առցանց համակարգի ստեղծմանը, ստերջացմանն ու պաստվաստման գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը: Կարեւորվել են թափառող կենդանիների համար համայնքային կացարանների ստեղծումը, չիպերի միջոցով կենդանիների նույնականացումը: Քննարկվել է կացարանների կառուցման ֆինանսավորման հարցը: Նախատեսվում է, որ այն կիրականացնեն համայնքները պետության կողմից տրվող սուբվենցիաների միջոցով: Կարեւորվել է գործընթացի նկատմամբ հանրային վերահսկողությունը:
Ամփոփելով քննարկումը` Մերի Գալստյանն այն համարել է արդյունավետ: Նա նշել է, որ բարձրացված առաջարկները լրացուցիչ կքննարկվեն ու հնարավորության դեպքում կներառվեն առաջիկայում շրջանառության մեջ դրվելիք օրենսդրական փաթեթում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 15-ին այցելել է Շիրակի մարզի Լանջիկ համայնքի դպրոց եւ Գյումրու համար 19 հիմնական դպրոց: Խորհրդարանի ղեկավարին ուղեկցել են Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Շիրակի մարզպե...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնի գլխավորած պատվիրակությանը: «Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է: Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ պատմական բարեկամությունը եւ պետությունների միջեւ ջ...

The purpose of the debate is to provide a comprehensive and final solution to the problem of stray animals, especially dogs. In addition to the health and sanitation issue, the issue of stray animals has unfortunately become a threat to public safety, leading to human deaths and physical injuries. This is an unacceptable situation. The problem has a sensitivity that lies in organizing our coexistence with stray, homeless or ownerless animals in an ethically correct, at the same time safe and effective way. I think that everything should be done within the competences of the concerned institutions, all the efforts should be made to provide an urgent solution to the problem. The deputy of the NA Civil Contract Faction Meri Galstyan said this at the working debate organized by her on December 15 regarding the solution to the problem of stray dogs.
The representatives from the Ministries of Finance, Economy, Health, Territorial Administration and Infrastructure, the Police of the Ministry of Internal Affairs, Yerevan Municipality took part.
Taking into consideration the necessity to solve the problem, Meri Galstyan informed that together with the MPs, they studied the international best practices in the field and after several years of work, they initiated a relevant legislative package. Speaking about the main regulations proposed by the initiative, the deputy noted that special shelters should be built for stray animals, and local self-government bodies will be given additional functions and powers to organize, coordinate and control the whole process. The MPs also plan to test the animal adoption institute. It will be intended for those citizens who would prefer to adopt animals kept in shelters.
The participants presented their observations and proposals regarding the debated issue. There was a reference to the creation of a centralized online system of animal registration, sterilization and effective implementation of the vaccination process. Creation of community shelters for stray animals, identification of animals by means of chips have become important. The issue of housing construction financing was discussed. It is planned that it will be implemented by the communities through state subsidies. Public control over the process has become important.
Summarizing the debate, Meri Galstyan considered it effective. She mentioned that the raised proposals will be further debated and, if possible, will be included in the legislative package to be put into circulation in the near future.
On December 15, the RA NA President Alen Simonyan visited the School of Lanjik Community of Shirak Marz and Gyumri Basic School No 19. The Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan, the Regional Governor of Shirak Mushegh Muradyan, the...
On December 15, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the delegation led by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the RA Fan Yong.“The People’s Republic of China is one of Armenia’s important partners. The historical friendship between Arme...