Սինգապուրի խորհրդարանի պատգամավոր Ռաջ Ջոշուա Թոմասը հյուրընկալվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Ազգային ժողովի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Պողոսյանը դեկտեմբերի 18-ին հանդիպել են «Սոցիալական արդարության խթանումը. Աշխատանքի ապագան ներկայիս ժամանակաշրջանում» թեմայով միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Սինգապուրի խորհրդարանի պատգամավոր Ռաջ Ջոշուա Թոմասի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Հերիքնազ Տիգրանյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, հատկապես՝ Հայաստան-Սինգապուր բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը:
Ռաջ Ջոշուա Թոմասը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Սինգապուրը եւ Հայաստանն ունեն շատ լավ հարաբերություններ: Հյուրը համաձայնել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել բարեկամական խմբերի միջեւ գործակցությունը:
Հայ խորհրդարանականները հետաքրքրվել են սոցիալական ապահովության ոլորտում սինգապուրյան կարգավորումներով: Կողմերը տեսակետներ են փոխանակել սոցիալական աջակցության ծրագրերի, ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման եւ կուտակային կենսաթոշակային համակարգերի վերաբերյալ:
Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է մինչեւ 2026 թվականը վերացնել երկրում ծայրահեղ աղքատությունը եւ էականորեն կրճատել աղքատությունը: «Կարծում եմ՝ այն տնտեսական աշխուժությունը, որը կա մեր երկրում, կնպաստի հասնելու այս նպատակներին»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Քննարկվել է ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարար միջավայրում համագործակցության ապահովման «Հնարավորությունների պատուհան» նոր հայեցակարգի ներդրման հարցը
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց ի վեր ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալների դինամիկան գրանցել է կայուն աճի միտում: Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալը կազմել է շուրջ 15,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով ...
Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է Հաշվեքննիչ պալատի «ՀՀ թվային փոխակերպման (թվայնացման) գործընթացի հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» ընթացիկ եզրակացությունը
Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության արդյունքը հանրային կառավարմանը նպաստելն է, ինչը միտված է հանրային կառավարման վերաբերյալ մասնագիտական, անկողմնակալ եւ ժամանակին կարծիք ձեւավորելուն երկու ուղղություններով՝ կառավարման օրինականություն եւ արդյունավետություն: Ասել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջո...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...

Депутат парламента Сингапура Радж Джошуа Томас – в Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам
18 декабря председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян и член комиссии М.Погосян встретились с депутатом парламента Сингапура Раджем Джошуа Томасом, находящимся в Армении для участия в международном форуме “Содействие социальной справедливости: будущее труда в настоящее время”.
Приветствуя гостя в парламенте, Э.Тигранян подчеркнула важность развития межпарламентских отношений, особенно углубления сотрудничества между группами дружбы Армения-Сингапур.
Радж Джошуа Томас, поблагодарив за прием, отметил, что между Сингапуром и Арменией сложились очень хорошие отношения. Гость согласился, что необходимо развивать сотрудничество между группами дружбы.
Армянских парламентариев заинтересовали нормативы Сингапура в сфере социального обеспечения. Стороны обменялись мнениями о программах социальной поддержки, всеобщем декларировании доходов граждан и накопительных пенсионных системах.
Правительство РА, по словам Э.Тигранян, намечает к 2026 г. значительно сократить бедность. "Думаю, существующая в нашей стране экономическая динамика поспособствует достижению этих целей", - подчеркнула председатель комиссии.
Обсужден вопрос внедрения новой концепции “Окно возможностей” для обеспечения сотрудничества в бизнес-среде в рамках ЕАЭС
“С вступлением в ЕАЭС динамика объема внешней торговли РА имеет стабильную тенденцию роста. В январе-октябре текущего года объем внешнеторгового оборота РА составил 15,5 млрд долларов США, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 41%”, - отметил 18 декабря заместитель предсе...
На совместном заседании комиссий обсуждено текущее заключение АП “Об итогах аудита процесса цифровой трансформации (цифровизации) РА”
Результатом деятельности Аудиторской палаты (АП) является содействие государственному управлению, которое направлено на формирование профессионального, объективного и своевременного мнения о государственном управлении по двум направлениям – легитимности  и эффективности управления.18 декабря об...