Սինգապուրի խորհրդարանի պատգամավոր Ռաջ Ջոշուա Թոմասը հյուրընկալվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Ազգային ժողովի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Պողոսյանը դեկտեմբերի 18-ին հանդիպել են «Սոցիալական արդարության խթանումը. Աշխատանքի ապագան ներկայիս ժամանակաշրջանում» թեմայով միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Սինգապուրի խորհրդարանի պատգամավոր Ռաջ Ջոշուա Թոմասի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Հերիքնազ Տիգրանյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, հատկապես՝ Հայաստան-Սինգապուր բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության խորացումը:
Ռաջ Ջոշուա Թոմասը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Սինգապուրը եւ Հայաստանն ունեն շատ լավ հարաբերություններ: Հյուրը համաձայնել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել բարեկամական խմբերի միջեւ գործակցությունը:
Հայ խորհրդարանականները հետաքրքրվել են սոցիալական ապահովության ոլորտում սինգապուրյան կարգավորումներով: Կողմերը տեսակետներ են փոխանակել սոցիալական աջակցության ծրագրերի, ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման եւ կուտակային կենսաթոշակային համակարգերի վերաբերյալ:
Հերիքնազ Տիգրանյանի խոսքով ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է մինչեւ 2026 թվականը վերացնել երկրում ծայրահեղ աղքատությունը եւ էականորեն կրճատել աղքատությունը: «Կարծում եմ՝ այն տնտեսական աշխուժությունը, որը կա մեր երկրում, կնպաստի հասնելու այս նպատակներին»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Քննարկվել է ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարար միջավայրում համագործակցության ապահովման «Հնարավորությունների պատուհան» նոր հայեցակարգի ներդրման հարցը
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց ի վեր ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալների դինամիկան գրանցել է կայուն աճի միտում: Ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ արտաքին առեւտրաշրջանառության ծավալը կազմել է շուրջ 15,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով ...
Հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է Հաշվեքննիչ պալատի «ՀՀ թվային փոխակերպման (թվայնացման) գործընթացի հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ» ընթացիկ եզրակացությունը
Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության արդյունքը հանրային կառավարմանը նպաստելն է, ինչը միտված է հանրային կառավարման վերաբերյալ մասնագիտական, անկողմնակալ եւ ժամանակին կարծիք ձեւավորելուն երկու ուղղություններով՝ կառավարման օրինականություն եւ արդյունավետություն: Ասել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջո...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ. ուղիղ հեռարձակում
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային ու Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...

Member of Parliament of Singapore Raj Joshua Thomas Hosted at Standing Committee on Labor and Social Affairs
On December 18, the Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan, the member of the Committee Mariam Poghosyan met with the Member of Parliament of Singapore Raj Joshua Thomas being in Armenia to take part International Forum on the theme Advancing Social Justice: Reshaping The Future of Work In The Era of Technological Transformations and Crisis.
Welcoming the guest in parliament, Heriknaz Tigranyan highlighted the development of inter-parliamentary relations, especially the deepening of cooperation between the Armenia-Singapore Friendship Groups.
Thanking his colleagues for reception, Raj Joshua Thomas noted that Singapore and Armenia have very good relations. The guest agreed that it is necessary to develop the collaboration between the Friendship Groups.
The Armenian parliamentarians were interested in the regulations of Singapore in the sphere of social security. The sides exchanged viewpoints on social support programs, the universal declaration of physical entities’ incomes and the accumulated pension systems.
According to Heriknaz Tigranyan, the RA Government designs to remove the extreme poverty in the country until 2026 and essentially reduce the poverty. “I think that the economic vitality that exists in our country, will promote reaching these goals,” the Committee Chair underscored.
Issue of introducing new concept of Window of Opportunity for ensuring cooperation in business environment within EEU framework debated
Since joining the Eurasian Economic Union (EEU), the dynamics of the RA’s foreign trade volume has registered a steady growth tendency. In January-October of the current year, the volume of foreign trade turnover of the RA amounted to 15.5 billion USD, increasing by 41% compared to the same period o...
At Joint Sitting of Committees Current Conclusion on Audit Results of Digitalization Process of Audit Chamber
The result of the Audit Chamber activity is to boost the public administration, and its objective is to form professional, unbiased and timely opinion on the public administration in two directions: legality of administration and efficiency.On December 18, at the joint extraordinary sitting of the N...