ՀՀ ընտրական օրենսգրքի գործող կանոնակարգումների համաձայն` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայությունն իրականացնում է նախընտրական հիմնադրամներ կատարվող մուծումների, ծախսերի եւ դրանց հաշվարկման նկատմամբ վերահսկողություն: 2021 թվականի մայիսի 7-ին ընդունված «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածի համաձայն` Ընտրական օրենսգրքի հիշատակված 29-րդ հոդվածի 1-ին մասը փոփոխվում է (ուժի մեջ մտնելու ժամկետ` 2024 թվականի հունվարի 1-ը), ինչի արդյունքում վերոնշյալ գործառույթների իրականացումը վերապահվում է ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին:
Ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 19-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր եւ պատգամավոր Անուշ Քլոյանի հեղինակած «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` Սահմանադրության 194-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն անկախ պետական մարմին է, որը կազմակերպում է Ազգային ժողովի եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, հանրաքվեները, ինչպես նաեւ վերահսկողություն է իրականացնում դրանց օրինականության նկատմամբ»: Այսպիսով, Սահմանադրությունն ընտրական գործընթացի բոլոր փուլերի, այդ թվում` նախընտրական քարոզչության, օրինականության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման իրավասությունը վերապահել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին:
Արփինե Դավոյանը փաստել է, որ օրենսդրական փաթեթի նպատակն է ապահովել գործող կանոնակարգերի պահպանումն առ այն, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից հետո եւս ընթացիկ գործունեության ֆինանսավորման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից, իսկ նախընտրական քարոզչության ֆինանսավորման նկատմամբ վերահսկողությունը` Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության կողմից` երկարացնելով գործող կանոնակարգումները մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը` մինչ քաղաքական միավորումների ֆինանսական գործունեության նկատմամբ վերահսկման իրավահարաբերությունների եւ դրանցից բխող խնդիրներին վերջնական լուծման համար նոր համակարգային մոդելի նախատեսումը:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Տրդատ Սարգսյանը գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Կառավարության դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Որոշակի խնդիրների վերաբերյալ դիտարկումներ են ներկայացրել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արուսյակ Ջուլհակյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար, հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Արուսյակ Մանավազյանի ներկայացրած գրավոր առաջարկությունն ընդունվել է հիմնական զեկուցողի կողմից:
Քննարկման արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն են տվել օրենսդրական փաթեթի լրամշակված տարբերակին:
Հայաստանում փորձարկվել են նորարարական համայնքային ոլորտային ծառայությունների մեծ եւ փոքր մոդելներ: Մասնավորապես, բարելավվել է ոռոգման ծառայությունը Ճամբարակ համայնքում, ստեղծվել է արտադպրոցական ծառայություն Արենի համայնքում եւ առողջության առաջնային պահպանման ծառայություն Բերդ համայնքում: Բացի այդ, ծ...
Դեկտեմբերի 22-ին՝ ժամը 12:30-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճին կից նախասրահում կկազմակերպվի ցուցահանդես-վաճառք, որը նախաձեռնել է «Փրկություն» մտավոր խնդիրներ ունեցող  դեռահասների եւ երիտասարդների ցերեկային խնամքի կենտրոնը: Ներկայացվելու են մտավոր խնդիրներ ունեցող երիտասարդների ձեռքի աշխատանքները: ...

In accordance with the existing regulations of the RA Electoral Code, the Controller-Auditor Service carries out control towards the contributions, expenditures and their calculations being made pre-election funds. Under Article 22 of the constitutional law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law the RA Electoral Code adopted on May 7, 2021, the part 1 of the mentioned Article 29 is amended (law in force from January 1, 2024), as a result of which, the implementation of the abovementioned functions is reserved to the RA Corruption Prevention Commission.
On December 19, the deputy of the NA Civil Contract Faction Arpine Davoyan said at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting for debate in the first reading the draft on Amending the constitutional law the RA Electoral Code and the enclosed package of drafts.
Arpine Davoyan stated that the purpose of the legislative package is to ensure the preservation of the existing regulations that from January 1, 2024 also the control towards the current activity financing will be carried out by the Corruption Prevention Commission, and the control towards the pre-electoral campaign financing – by the Controller-Auditor Service, elongating the existing regulations until January 1, 2025, until the designing of the new systemized model for the final solution to the problems of the legal relations of the control towards financial activity of the political associations and stemming from them.
The co-rapporteur, the Committee member Trdat Sargsyan called on his colleagues to vote for it.
The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the endorsement of the Government.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Arusyak Julhakyan, the RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan, the Secretary of the NA Armenia Faction, the Committee member Artsvik Minasyan presented their observations on certain problems.
The written proposal presented by Arusyak Manavazyan was accepted by the key rapporteur.
As a result of debate, the Committee members endorsed the revised version of the legislative package.
Large and small models of innovative municipal sectoral services have been tested in Armenia. In particular, the irrigation service was improved in Chambarak community, an extracurricular service was created in Areni community and a primary health care service was established in Berd community. In a...