Հայաստանը մշտապես զգացել է բարեկամ Նորվեգիայի աջակցությունը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Նորվեգիայի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդին (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպան Հովլանդին նշանակման առթիվ՝ հաջողություն մաղթելով պաշտոնավարման ընթացքում:
«Հայաստանը մշտապես զգացել է բարեկամ Նորվեգիայի աջակցությունը: Մենք երախտագիտությամբ հիշում ենք նորվեգացիներ Ֆրիտյոֆ Նանսենին, Բոդիլ Բյորնին, ովքեր օգնություն են տրամադրել հայերին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Այսօր եւս շնորհակալ ենք Նորվեգիայի կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքներին ուղղված աջակցության համար»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է նաեւ Նորվեգիայի կառավարության ներդրումը ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման եւ ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Ալեն Սիմոնյանին ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ Նորվեգիան բարձր է գնահատում վերջին տարիներին ՀՀ-ում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանը, տարածաշրջանում անվտանգության ու խաղաղության հաստատմանը եւ միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Alen Simonyan to newly appointed Ambassador of Norway: Armenia have always felt the support of friendly Norway
On January 23, the RA NA President Alen Simonyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to the Republic of Armenia Bergljot Hovland (Residence Tbilisi).
The NA President congratulated Ambassador Hovland on the occasion of her appointment, wishing her success during her tenure.
“Armenia have always felt the support of friendly Norway. We remember with gratitude the Norwegians Fridtjof Nansen, Bodil Biørn, who provided aid the Armenians during the Armenian Genocide. Today also we are thankful to the Government of Norway for the assistance aimed at the needs of our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh,” Alen Simonyan noted.
The Head of Parliament also underscored the contribution of the Norwegian Government to the development of democratic institutions in the Republic of Armenia and strengthening of democracy.
The Ambassador thanked Alen Simonyan for warm reception and mentioned that Norway highly appreciates the democratic reforms implemented in the Republic of Armenia in recent years.
During the meeting a number of issues regarding the strengthening of relations between the two countries, the establishment of security and peace in the region and the international security were discussed.