Օրենքի նախագծի ընդունմամբ կապահովվի մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման բնագավառում համակարգված գործունեություն, մշակույթի ոլորտում տնտեսական նոր մեխանիզմների եւ շուկայական հարաբերությունների զարգացում, ինչպես նաեւ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց միջեւ ծագող հարաբերությունների կարգավորումը մշակույթի բնագավառում: Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 4-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը:
Նախագծով լրացվում են օրենքի հասկացությունները՝ մշակութային արժեքների փորձաքննություն իրականացնող կազմակերպություն, տրանսպորտային միջոցներ, ավելանում է պետության կողմից գնման իրավունքի ժամկետը. այն 1-ից  դառնում է 2 ամիս, ստեղծվում են լիազորող նորմեր՝ մշակութային արժեքների փորձաքննություն իրականացնող կազմակերպությունների հավատարմագրման կարգի ու չափորոշիչների սահմանման համար:
Առաջարկվում է ամրագրել իրավական նորմ, որը ՀՀ կառավարությանը հնարավորություն կտա սահմանելու մշակութային արժեքների փորձաքննություն իրականացնող կազմակերպությունների հավատարմագրումը:
Ակնկալվում է, որ  նախագծի ընդունմամբ կապահովվի մշակութային ժառանգության պահպանության, պաշտպանության եւ անվտանգության համակարգված գործունեությունը:

The coordinated activity in the sphere of export and import, the development of the economic new mechanisms and market relations, as well as the regulation of the relations arising between the legal and physical persons in the sphere of culture will be ensured by the adoption of the draft law. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan said this at June 4 regular sitting of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, presenting the draft law authored by the Government on Making Addenda and Amendments to the law on Export and Import of Cultural Values.
The notions of the law are added by the draft – organization implementing examination of cultural values, vehicle means, the term of the right to purchase by the state increases: it becomes from 1 to two months, authorizing norms ar4e created for the definition of the accrediting order and criteria of the organizations implementing examination of cultural values.
It is proposed to fix legal norm, which will enable the RA Government to define the accreditation of the organizations implementing examination of cultural values.
It is expected that by the adoption of the draft the systemized activity of preservation of cultural values, defense and security will be provided.
The draft with the endorsement of the Committee will be included in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings.