Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 4-ին հանդիպել է Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի եւ Սլովենիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ Լենա Նազարյանը:
Երկուստեք կարեւորվել է բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցության դերը Հայաստան-Սլովենիա հարաբերությունների ընդլայնման հարցում:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին` հայկական պատվիրակությունը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում եւ նշել, որ ՀՀ-ն ապավինում է Սլովենիայի աջակցությանը միջազգային հարթակներում` Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաեւ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում եւ Եվրոպայում:

On June 4, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan met with the members of the Committee on Foreign Policy of Parliament of Slovenia within the framework of the official visit to Slovenia.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan and the deputy of the Civil Contract Faction, the Member of the Armenia-Slovenia Friendship Group Lena Nazaryan took part in the meeting.
Both sides highlighted the role of the active collaboration of the Friendship Groups in expanding the Armenia-Slovenia relations.
Touching upon the security situation in the South Caucasus, the Armenian delegation reaffirmed the commitment of Armenia to the establishment of peace in the region and noted that the Republic of Armenia relies on the support of Slovenia on the international platforms in the settlement of the Armenia-Azerbaijan relations.
A large scope of the issues on the enhancement of the inter-parliamentary ties, as well as the security situation in the South Caucasus and in Europe.