Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 4-ին հանդիպել է Սլովենիա-Հայաստան բարեկամական խմբի եւ Սլովենիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Սլովենիա բարեկամական խմբի անդամ Լենա Նազարյանը:
Երկուստեք կարեւորվել է բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցության դերը Հայաստան-Սլովենիա հարաբերությունների ընդլայնման հարցում:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին` հայկական պատվիրակությունը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում եւ նշել, որ ՀՀ-ն ապավինում է Սլովենիայի աջակցությանը միջազգային հարթակներում` Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցում:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաեւ անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում եւ Եվրոպայում:

4 июня в рамках официального визита в Словению делегация, возглавляемая Председателем НС РА А.Симоняном, встретилась с членами группы дружбы Словения-Армения и Комиссии по внешним отношениям парламента Словении.
Во встрече приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян и депутат фракции "Гражданской договор", член группы дружбы Армения-Словения Л.Назарян.
Обоюдно подчеркнута роль активного взаимодействия групп дружбы в расширении армяно-словенских отношений.
Касаясь ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, армянская делегация подтвердила приверженность РА установлению мира в регионе и отметила, что Армения рассчитывает на содействие Словении на международных площадках в урегулировании отношений Армения-Азербайджан.
Обсужден широкий круг вопросов расширения межпарламентских связей,  а также по ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и в Европе.