Կարեւորում ենք Ֆրանսիայի հետ համագործակցությունը բոլոր մակարդակներում: Ուրախ ենք, որ Հայաստան-Ֆրանսիա խորհրդարանական կապերը եւս դինամիկ զարգանում են: Անգնահատելի է Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը` ողջունելով Ֆրանսիայի Հանրապետության Պրովանս-Ալպեր-Կոտ դ'Ազուր շրջանի փոխնախագահ, Էքս-ան-Պրովանս քաղաքի քաղաքապետ Սոֆի Ժուասենի գլխավորած պատվիրակությանը խորհրդարանում:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 5-ին, որին մասնակցել են Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Լուսինե Բադալյանը, Իրինա Գասպարյանը, Աննա Գրիգորյանը, Արթուր Խաչատրյանը, Աղվան Վարդանյանը:
«Էքս-ան-Պրովանսն առաջին քաղաքներից է, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք ունենք մեծ հայկական համայնք, շատ ընկերներ: Կարծում եմ, որ պետք է ավելի խորացնենք մեր ընկերությունն ու բարեկամությունը, ընդլայնենք համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում»,- ասել է Սոֆի Ժուասենը` շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար: Նա տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի սեպտեմբերին Էքս-ան-Պրովանսում նախատեսվում է 15 օր նվիրել Հայաստանին` ի նշան բարեկամության եւ շարունակական համագործակցության:
Նշելով, որ 2021 թվականից Հայաստանը բավականին բարդ ժամանակաշրջան է ապրում, Սոֆի Ժուասենը պատրաստակամություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչությանն աջակցելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանն իր գոհունակությունն է հայտնել Ֆրանսիային ռազմաքաղաքական աջակցության, ինչպես նաեւ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային մարդասիրական բոլոր նախաձեռնությունների համար:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս շնորհակալություն են հայտնել Ֆրանսիային` Հայաստանի կողքին լինելու համար: Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

We highlight the cooperation with France at all levels. We are glad that the Armenia-France parliamentary ties are also dynamically developing. The support of France to Armenia is invaluable. The Head of the RA NA Armenia-France Friendship Groups Vladimir Vardanyan said this, welcoming the delegation led by the Vice President of Provence–Alpes–Côte d’Azur region, the Mayor of Aix-en-Provence Sophie Joissains in parliament.
The meeting took place on June 5, in which the members of the Armenia-France Friendship Group Lusine Badalyan, Irina Gasparyan, Anna Grigoryan, Artur Khachatryan and Aghvan Vardanyan took part.
“Aix-en-Provence was one of the first cities that recognized the Armenian Genocide. We have a big community, many friends. I believe that we should more deepen our friendship, expand the cooperation in all spheres,” Sophie Joissains said, thanking hosts for warm reception. She informed that in September 2024 it is planned to devote 15 days to Armenia in Aix-en-Provence as a sign of friendship and continuous cooperation.
Mentioning that since 2021 Armenia is experiencing a rather hard period, Sophie Joissains expressed readiness to support the population forcibly displaced from Nagorno Karabakh.
The Head of the RA NA Armenia-France Friendship Groups Vladimir Vardanyan expressed his satisfaction to France for military-political support, as well as thanked France for all humanitarian initiatives.
The members of the Friendship Group also thanked France for being next to Armenia. Issues on bilateral cooperation were discussed.