Նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ կկանոնակարգվեն հանրային ծառայություններ մատուցող հարկ վճարողների կողմից ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին օրենքով պահպանվող գաղտնիք հանդիսացող տեղեկությունների տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները, կստեղծվեն համապատասխան իրավական հիմքեր` հարկային մարմնին հարկային հսկողության շրջանակում օրենքով պահպանվող գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության տրամադրման համար. այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 5-ի նիստում:
«Տեղեկատվություն ստանալու համար մեզ անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ օրենքներում կատարվեն բացառություններ` հարկային մարմիններում տեղեկատվություն տրամադրելու առումով»,- մասնավորեցրել է Արթուր Մանուկյանը` հավելելով, որ առաջարկվող փոփոխություններով լիցենզավորված անձինք հարկային մարմնին իրավասու կլինեն բացահայտելու նաեւ սպառողների նույնականացնող տվյալները եւ տրամադրել տեղեկատվություն: Տեղեկատվության ցանկը եւ տրամադրման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
Հարկային արդյունավետ վարչարարություն իրականացնելու, ծախսերի իրական ծավալի վերաբերյալ տեղեկատվություն, որոշակի ինֆորմացիոն բազա ստանալու անհրաժեշտությամբ առաջարկվել է կողմ քվեարկել նախագծին:

The relations connected with providing information being secret preserving by law to the RA State Revenue Committee (SRC) by the taxpayers rendering public services will be regulated by the adoption of the package of drafts, relevant legal bases will be created for providing information being preserved by law in the framework of the tax control to the tax body: The Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan said this.
At June 5 sitting of the Standing Committee on Economic Affairs the package of draft laws on Making Amendment and Addendum to the law on Energy and on Making Addendum to the RA Water Code was debated in the first reading.
“We need to get information in order to make exceptions in those laws in providing information in the tax bodies,” Artur Manukyan detailed, adding that with the proposing amendments the licensed persons will be competent to the tax body to also disclose the consumers’ identifying data and provide information. The list of information and the procedure for providing it is determined by the Government.
It was proposed to vote for the draft by the necessity of implementing effective tax administration, getting information on the real volume of the expenditures and receiving certain information base.