Սլովենիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության նախագահ Նատաշա Պիրց-Մուսարի հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել է անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Եվրոպայում եւ Միջին Արեւելքում:
Ալեն Սիմոնյանը Նատաշա Պիրց-Մուսարին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորման գործընթացը, շեշտել Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրի անհապաղ լուծման անհրաժեշտությունը:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հարցում եւ ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Զրույցի առանցքում են եղել Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումները, համատեղ իրականացվող ծրագրերը Եվրոպական միության հետ:
Հայաստան-Սլովենիա երկկողմ հարաբերությունների խորացման համատեքստում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընդլայնել ոլորտային փոխգործակցությունը:

5 июня в рамках официального визита в Словению возглавляемая А.Симоняном делегация встретилась с Президентом Республики Словения Наташей Пирц-Мусар.
На встрече обсуждалась ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, в Европе и на Ближнем Востоке.
А.Симонян представил Наташе Пирц-Мусар процесс урегулирования переговоров Армения-Азербайджан, подчеркнул необходимость немедленного решения вопроса возвращения армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Председатель НС отметил, что Армения привержена установлению мира на Южном Кавказе, и представил проект Правительства РА "Перекресток мира".
В центре внимания были демократические реформы в Армении, совместные с ЕС программы.
В контексте углубления двусторонних отношений Армения-Словения достигнута договоренность о расширении отраслевого взаимодействия.