Վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցագործությունների աճ, հաճախ դրանք վերաճում են անդրսահմանային հանցագործության եւ այս հանցավորության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու տեսանկյունից կարեւոր է միջպետական համագործակցությունը: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
ՀՀ կառավարությունը լրացումներ ու փոփոխություններ է առաջարկում Քրեական, Քրեական դատավարության օրենսգրքերում եւ կից մի շարք օրենքներում: Հարցը քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Նշվել է, որ գործնականում խնդիր է առաջանում կիբեռհանցագործությունները նույնականացնելու ժամանակ: «Հանրության շրջանում շփոթ կա այն առումով, որ այն, ինչ կատարվում է համացանցում կամ համացանցի օգտագործմամբ, կիբեռհանցագործություն է: Այդ շթոփը պետք է ցրել, որովհետեւ կիբեռհանցագործությունն ունի հստակ առարկա, հստակ օբյեկտ եւ համացանցի օգտագործմամբ ոչ բոլոր հանցագործությունները պետք է դիտարկել կիբեռհանցագործություն»,- հստակեցրել է փոխնախարարը:
Առաջարկվում է առանձին հավելվածի տեսքով սահմանել կիբեռհանցագործությունների ցանկը, որը թույլ կտա միջպետական ու ներպետական մակարդակում հստակ նույնականացնել կիբեռհանցագործությունը: Ցանկը բխում է ՀՀ միջազգային պարտավորություններից: Դրանք Բուդապեշտի կոնվենցիայով նախատեսված հանցագործություններ են:
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է քրեադատավարական ընթացակարգերին: Արփինե Սարգսյանի խոսքով տարբեր համացանցային տվյալները դասակարգելու միջազգայնորեն ընդունված մոտեցում կա. բաժանորդային, փոխանցվող եւ բովանդակային տվյալներ: Դրանց պետք է տրվի դատախազական ու դատական վերահսկողության տեսքով երաշխիքների մակարդակ, բայց մեր օրենսդրությունը չի տարբերակում այդ տվյալները: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է Քրեադատավարական օրենսգրքում հստակ տարանջատել այս երեք խումբ տվյալները:
Առաջարկվում է IP հասցեն ստանալ դատական վերահսկողության շրջանակում (այժմ այն տրվում է քննիչի համապատասխան որոշման հիման վրա՝ դատախազի հաստատմամբ):
Նախատեսվում է բնակարանի խուզարկության արդյունքում ստացված էլեկտրոնային սարքերի եւ կրիչների համար թվային խուզարկություն իրականացնելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից նոր միջնորդություն ներկայացնելու ու միջնորդվող ապացուցողական գործողության կատարումը թույլատրելու մասին դատարանի առանձին որոշում ստանալու պահանջ, եթե դրանց ստացումը նախատեսված չէր տվյալ գործողության կատարումը թույլատրելու մասին որոշմամբ կամ ողջամտորեն չէր ակնկալվում:
Նախատեսվում է հստակեցնել կրիպտոակտիվի հասկացությունը: Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ ստացված տվյալներով հանցավոր գործունեության մեջ ստացված եկամուտները կրիպտոակտիվի ներգրավմամբ նախնական տվյալներով գերազանցում են 5 մլն դոլարը, իսկ 2023 թվականի կտրվածքով արձանագրվել է կրիպտոակտիվների օգտագործմամբ կատարվող 249 հանցագործության դեպք: Կրիպտոակտիվի տնօրինման հետ կապված գործողությունները պետք է կատարվեն անկանխիկ գործառնությունների շրջանակում, կրիպտոակտիվի փոխանակում այլ գույքով կամ որեւէ շարժական միջոցով հնարավոր չէ: Արփինե Սարգսյանի պարզաբանմամբ սա չի վերաբերում արտարժույթի մեկ այլ տեսակի փոխարկմանը:
Հարակից զեկույցում Լիլիթ Մինասյանն անդրադարձել է կրիպտոարժույթների ոլորտում կարգավորումներին, դրանց շրջանառության վտանգներին: Խոսելով կրիպտոարժույթների օգտագործմամբ հանցագործությունների մասին՝ պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ դա հնարավոր չէ վերահսկել միայն փոխանակման կետերում նույնականացման միջոցով կամ այդ արժույթի՝ միայն անկանխիկ եղանակով իրականացմամբ: Հարակից զեկուցողն առաջարկել է կողմ քվեարկել եւ առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկել մտահոգող խնդիրները:
Պատգամավորների հարցերն առնչվել են կրիպտոակտիվների օգտագործմամբ կատարվող հանցագործությունների համար նախատեսված պատժամիջոցներին, «Կիբեռանվտանգության մասին» օրենքում այլ լուծումների հնարավորությանը, փոխանակման կետերում ու բանկային համակարգում առաջացող վիճահարույց խնդիրներին ու ռիսկերին: Փոխնախարարն անդրադարձել է հարցադրումներին եւ քննարկվող հարցերի վերաբերյալ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում աշխատանքային քննարկում անցկացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:

In recent years, increase of cybercrimes is noticed, in terms of effectively fight against cross-border crime and this crime are often growing the inter-state cooperation is important. The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said this.
The RA Government proposes addenda and amendments in the Criminal and Criminal Procedure Codes and a number of enclosed laws. The issue was debated at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
It was noted that in practice a problem arises in identifying the cybercrimes. “Among the public there is confusion that what happens on the internet or by using the internet is a crime. We should disperse that confusion, because the cybercrime has a distinct subject, distinct object, and we should not observe all crimes as cybercrime by using internet,” the Deputy Minister specified.
It is proposed to define the list of cybercrimes in a separate supplement, which will give an opportunity to clearly identify the cybercrime at inter-state and inner-state level. The list stems from the international obligations of the Republic of Armenia. They are crimes designed by the Budapest Convention.
The next amendment refers to the criminal-judicial procedures. According to Arpine Sargsyan, there is an internationally adopted approach for classifying different internet data: subscription, transfer and content data. They should be given a guarantee level in the form of prosecutorial and judicial control, but our legislation does not differentiate those data. Accordingly, it is proposed to clearly separate these three group data in the Criminal Procedure Code.
It is proposed to receive the IP address in the framework of the judicial control.
It is designed to specify the notion crypto active. The Deputy Minister informed that by the received data the incomes received from the crime activity by preliminary data of crypto active exceed 5 million USD, and in 2023, 249 crimes were recorded by the use of the crypto actives.
In the co-report Lilit Minasyan referred to the regulations in the crypto currency sphere, the dangers of their circulation. Speaking about the crimes by the use crypto currencies, the MP opined that it is impossible to control by the identification in currency exchange points or only by non-cash payment. The rapporteur proposed he colleagues to vote for it and debate the concerning problems from the first to the second reading.
The MPs’ questions related to the sanctions designed for the crimes by the use of the crypto actives, the opportunity of other solutions to the law on Cyber Security, the disputable problems and risks arising in the exchange points and banking system. The Deputy Minister touched upon the questions and expressed readiness to hold work debate during the period from the first to the second reading on the issues under debate.
The issue was endorsed by the Standing Committee on State and Legal Affairs.
The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the annual report on the Execution of the RA 2023 State Budget at the extraordinary sitting on June 7.The RA Deputy Minister of Finance Vahan Sirunyan briefly presented the report, which was being debated in detail in the j...