«Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 12-ի արտահերթ նիստում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ  արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ  առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախագծերի փաթեթում փոփոխություններ չեն կատարվել:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ փաթեթը միտված է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների առկա մի քանի խնդիրների լուծմանը, մասնավորապես,  իրավաբանական անձանց պետական գրանցման հետ կապված նոր ժամկետների սահմանմանը՝ մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը: Մյուս կարգավորվող խնդիրը ԼՂ կուտակային համակարգում ձեւավորված կենսաթոշակային խնայողությունները ՀՀ գործող կենսաթոշակային ֆոնդ տեղափոխելու հնարավորությունն է:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ խնդրահարույց դեպքերը շատ են եղել եւ լսելով Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների հորդորը՝ Կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել խնդիրների լուծմանը: Պատգամավորն առաջարկել է օրենքի նախագծին կողմ քվեարկել:

Several problems existing for our compatriots forcibly displaced from NK to get appropriate solutions
The draft law on Making Amendment and Addendum to the law on Legal Persons’ State Registration, the Legal Persons’ Separated Sub-divisions, State Accounting of the Institutions and Individual Entrepreneurs and the package of the enclosed presented draft laws was debated in the second reading at June 12 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The key rapporteur, the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan informed that there were no amendments in the package of the drafts during the period from the first to the second reading.
According to the key rapporteur, the package is aimed at the solution of several problems existing for our problems forcibly displaced from Nagorno Karabakh, particularly, defining new terms related to the legal persons’ state registration, until December 1. The other regulating problem is the opportunity of moving the pension savings formed in the Nagorno Karabakh accumulative system.
The co-rapporteur, the member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Lilit Minasyan informed that there were many problematic cases, and hearing the exhortation of our compatriots of Nagorno Karabakh, the Government had undertaken the solution of the problems. The MP proposed her colleagues to vote for the draft law.
In her related speech regarding the report on the execution of the 2023 budget, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Tsovinar Vardanyan emphasized several key indicators describing the results of the budget execution: The budget revenues and expenses were ...