Ազգային ժողովը հունիսի 13-ի նիստում քննարկել է Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցը:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը վերոնշյալ թափուր տեղի համար առաջադրել է Արմեն Դանիելյանի , Ռուբիկ Մխիթարյանի եւ Մանվել Շահվերդյանի թեկնածությունները:
Նիստը վարող ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հիշեցրել է, որ ներկայացված 3 թեկնածուներից Ազգային ժողովը պետք է ընտրի Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի դատավորի թեկնածու:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է թեկնածուների կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային գործունեությունները:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածու Արմեն Դանիելյանը 2024 թվականի մայիսի 3-ին ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից ընտրվել է ԲԴԽ դատավորի անդամ:
«Դատական համակարգում որպես դատավոր իմ աշխատանքային գործունեության ընթացքում արդարադատություն իրականացնելիս հնարավորինս ձգտել եւ ձգտելու եմ պաշտպանել ու ամրապնդել դատական իշխանության հեղինակությունը»,- ընդգծել է զեկուցողը: Անդրադառնալով բարձր պաշտոնի հավակնելու հարցին` թեկնածուն նշել է. «Գաղտնիք չէ, որ թե' կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ թե' այդ ոլորտում արդարադատության արդյունավետ իրականացման գործում առանցքային ու կարեւոր նշանակություն ունի մեր երկրի Վճռաբեկ դատարանի համապատասխան պալատին օրենքով վերապահված գործառույթների կատարումը: Հնարավորություն ընձեռվելու դեպքում ցանկանում եմ մասնակցություն եւ ներդրում ունենալ այդ ոլորտում արդարադատության արդյունավետ իրականացմանը` կիրառելով իմ գիտելիքները, փորձառությունը եւ մասնագիտական հմտությունները»:
Վճռաբեկ դատարանի դատավորի հաջորդ թեկնածու Ռուբիկ Մխիթարյանը 2016 թվականից Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր է:
«Ակնհայտ է, որ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարը ժամանակակից ժողովրդավարական պետությունների առանցքային ձեռքբերումներից է, որի արդյունքները գործնականում հիմք են իրավական պետության եւ դրա սկզբունքների լիարժեք ձեւավորման ու իրացման համար եւ, մասնավորապես, մարդու իրավունքների գերակայության ապահովման տեսանկյունից», - ընդգծել է զեկուցողը: Նրա խոսքով կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործառույթն իրացնելու գործում առանցքային նշանակություն ունի համապատասխան լիազորություններով օժտված հակակոռուպցիոն մարմինների արդյունավետ գործունեությունը:
Ռուբիկ Մխիթարյանն անդրադարձել է նաեւ կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության առանձնահատկություններին Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի գործառույթների եւ դերի համատեքստում:
ԲԴԽ կողմից առաջադրված երրորդ թեկնածու Մանվել Շահվերդյանը 2023 թվականից Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր է:
Զեկուցողը նշել է, որ ներկայումս որպես դատավոր առնչվում է Վճռաբեկ դատարանի կողմից կայացված որոշումներին: «Թեպետ Վճռաբեկ դատարանի կողմից կայացված որոշումները կարգավորում են օրենքների եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառությունը, այդուհանդերձ, կարծում եմ` բազմաթիվ են այն իրավահարաբերությունները, որոնց մասով Վճռաբեկ դատարանը դեռեւս ասելիք ունի»,- նշել է Մանվել Շահվերդյանը: Նա ընդգծել է, որ երկար տարիների աշխատանքային փորձը, գիտելիքներն ու մասնագիտական կարողությունները կարող է ծառայեցնել Վճռաբեկ դատարանի գործառույթների արդյունավետ իրականացմանը:

13 июня НС обсудило вопрос избрания кандидатуры судьи судейского состава по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупционной палаты Кассационного суда (КС).
На указанную вакансию Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры А.Даниеляна, Р.Мхитаряна и М.Шахвердяна.
Ведущий заседание вице-спикер НС Р.Рубинян напомнил, что НС должно выбрать кандидатуру судьи Антикоррупционной палаты КС из трех представленных кандидатов.
Председатель ВСС К.Андреасян представил биографические данные и трудовую деятельность кандидатов.
Кандидат в судьи КС А.Даниелян 3 мая 2024 г. Общим собранием судей РА был избран членом судьи ВСС.
"В ходе своей деятельности судьей в судебной системе, осуществляя правосудие, старался и буду стараться по возможности защищать и укреплять авторитет судебной власти", - подчеркнул кандидат. Переходя к вопросу о претендентстве на высокую должность, кандидат отметил: "Не секрет, что в борьбе с коррупцией и эффективном осуществлении правосудия в этой сфере ключевое и важное значение имеет выполнение функций, возложенных законом на соответствующую палату КС нашей страны. При возможности хочу принять участие и внести вклад в эффективное осуществление правосудия в этой сфере, применяя свои знания, опыт и профессиональные навыки”.
Следующий кандидат на должность судьи КС Р.Мхитарян является судьей Апелляционного уголовного суда с 2016 г.
“Очевидно, что эффективная борьба с коррупцией – одно из ключевых достижений современных демократических государств, результаты которой являются фактически основой для полноценного формирования и реализации правового государства и его принципов и, в частности, с точки зрения обеспечения верховенства прав человека", - подчеркнул кандидат. По его словам, ключевое значение в осуществлении антикоррупционной функции имеет эффективная деятельность антикоррупционных органов, наделенных соответствующей компетенцией.
Р.Мхитарян коснулся также особенностей расследования коррупционных преступлений в контексте функций и роли Антикоррупционной палаты КС.
Третий кандидат, выдвинутый ВСС, М.Шахвердян, с 2023 г. судья Уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.
Докладчик отметил, что в настоящее время как судья занимается решениями КС. "Хотя решения КС регулируют единообразное применение законов и других нормативных правовых актов, тем не менее, полагаю, есть много правоотношений, по которым КС еще есть что сказать", - заметил М.Шахвердян. Он подчеркнул, что многолетний опыт работы, знания и профессиональные возможности могут послужить эффективной реализации функций КС.
“Инициатива правительства направлена ​​на предоставление эффективного инструментария правоохранительным органам в рамках противодействия киберпреступности”, - отметила заместитель министра внутренних дел А.Саргсян.По словам докладчика, особенно в последние годы наблюдается рост уровня ки...
“В 2023 г. Аудиторская палата (АП) РА действовала в рамках утвержденной законодательством программы. Программа состояла из 3 частей. В десяти государственных органах проведено 40 проверок”, - сообщил 13 июня председатель АП А.Джанджугазян, представляя годовое сообщение о деятельности структуры в 202...