Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Ողջունելով հյուրին` Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է հայ-բրազիլական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ չնայած երկու երկրների միջեւ առկա հեռավորությանը` մի շարք ոլորտներում` կրթության, զբոսաշրջության, առեւտրատնտեսական, անվտանգային, կա համագործակցության մեծ ներուժ:
Սարգիս Խանդանյանը հյուրի խնդրանքով ներկայացրել է մեր երկրում տիրող անվտանգային իրավիճակը, խոսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերի մասին:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերին` այս հարցում կարեւորելով միջազգային գործընկերների աջակցությունը: Սարգիս Խանդանյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը վերջերս հաստատել է տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը:

20 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Бразилии в РА Фабио Ваза Питалугу.
Приветствуя гостя, С.Ханданян подчеркнул важность развития армяно-бразильских межпарламентских отношений. Председатель комиссии подчеркнул, что, несмотря на дальность двух стран, налицо весомый потенциал сотрудничества в ряде сфер - образовании, туризме, торгово-экономической, безопасности.
С.Ханданян по просьбе посла представил текущую ситуацию с безопасностью в нашей стране, коснулся усилий РА по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
Председатель комиссии также затронул программы Правительством РА по обеспечению потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, подчеркнув важность поддержки международных партнеров в этом вопросе. С.Ханданян проинформировал посла, что недавно правительство утвердило программу государственного содействия в обеспечении переселенцев жильем.