Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Չինաստանի Հուբեյ նահանգի Ժողովրդական Կոնգրեսի մշտական կոմիտեի գործադիր փոխնախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 21-ին հանդիպել է Չինաստանի Հուբեյ նահանգի Ժողովրդական Կոնգրեսի մշտական կոմիտեի գործադիր փոխնախագահ Ուան Յենլիի հետ:
«Սա առաջին պաշտոնական պատվիրակությունն է, որ Հայաստանից երբեւէ այցելում է Հուբեյ նահանգ, եւ պետք է նշեմ, որ դրական զգացողություններ ու տպավորություններ ունեմ»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Ուան Յենլին առանձնակի կարեւորել է նման հանդիպումները, որոնք փոխադարձ շփումների արդյունքում առավել զարգանում են՝ հույս հայտնելով, որ դրանք հարաբերությունների ընդլայնման համար լավ հիմք կլինեն:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ ընդգծել է երկու երկրների միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը, ինչը լայն հնարավորություններ է ստեղծում թե՛ զբոսաշրջության, թե՛ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու, թե՛ համագործակցության համար:
Կարեւորելով Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ հնարավոր ուղիղ օդային չվերթների գործարկումը՝ Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ այն առավել կզարգացնի երկու երկրների միջեւ համագործակցության ուղղությունները:
Ուան Յենլին, անդրադառնալով Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ գործող ծրագրերին, ընդգծել է, որ Հայաստանն ակտիվ մասնակցում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը, որը նոր հորիզոններ է բացում ապագայում:
Մշտական կոմիտեի գործադիր փոխնախագահը նշել է, որ տեղեկացված է Հայաստանի՝ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ուղղությամբ զարգացվածության մասին: Նա նաեւ հավելել է, որ ուրախ կլինի Հուբեյ նահանգի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական, տեխնոլոգիական, գիտության եւ կրթության ոլորտներում հարաբերությունների խորացմամբ:
Զրուցակիցները կարեւորել են Հայաստանի մարզերի, քաղաքների եւ Չինաստանի նահանգների ու քաղաքների միջեւ համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
Պաշտոնական այցով Չինաստանում գտնվող պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամներ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Լենա Նազարյանը, Հայկ Ցիրունյանը, Թագուհի Ղազարյանն ու «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը:

Delegation led by Hakob Arshakyan meets with Executive Vice Chairwoman of the Standing Committee of Hubei Province of People’s Congress of China
On June 21, the delegation led by the RA NA Vice President Hakob Arshakyan met with the Executive Vice Chairwoman of the Standing Committee of the Hubei Province of the People’s Congress of China Wang Yanling .
“This is the first official delegation that ever visits the Hubei Province from Armenia, and I should mention that I have positive feelings and impressions,” Hakob Arshakyan said.
Wang Yanling especially highlighted such meetings, which as a result of mutual contacts are more developing, expressing hope that they will be a good basis for expanding relations.
The NA Vice President underscored with satisfaction the visa liberalization between the two countries, which creates wide opportunities for tourism, implementing investment programmes and cooperation.
Emphasizing the operation of the possible direct flights between Armenia and China, Hakob Arshakyan noted that it will more develop the directions of cooperation between the two countries.
Touching upon the functioning projects between China and Armenia, Wang Yanling underscored that Armenia actively participates in the One Belt, One Road initiative, which opens new horizons in the future.
The Executive Vice Chairwoman of the Standing Committee mentioned that she is informed about the development of science and technologies in Armenia. She also added that she will be glad to deepen relations in the spheres of economy, technology, science and education between the Hubei Province and Armenia.
The interlocutors highlighted the development of cooperation between the regions, cities of Armenia and provinces and cities of China.
Other issues of bilateral interest were also discussed at the meeting.
The members of the RA NA Armenia-China Friendship Group, the deputies of the Civil Contract Faction Andranik Kocharyan, Lena Nazaryan, Hayk Tsirunyan Taguhi Ghazaryan, and the deputy of the Armenia Faction Gegham Nazaryan are in the delegation being on an official visit in China.