Մարտի 4-ին տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստ է գումարում, որի օրակարգում մեկ հարց է.«Ազգային ժողովի պատգամավորներ
Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու եւ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն տալու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագրի մասին»:
Պարոն Թորոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ ԱԺ կանոնակարգի համաձայն` միջնորդագիրն ստանալուց հետո նշված չորս պատգամավորներին ուղարկվել է ծանուցագիր, որն ստանալու մասին տեղյակ են պահել միայն Մյասնիկ Մալխասյանն ու Հակոբ Հակոբյանը, իսկ պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանի ու Խաչատուր Սուքիասյանի գտնվելու վայրը հայտնի չէ, ուստի ծանուցագիրը հանձնվել է ընտանիքի անդամներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալներ ներգրավելու եւ կալանավորելու համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը ներկայացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը: Նա նշեց, որ սկսած 2008 թ. փետրվարի 20-ից` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ նրան իբրեւ ընտրված նախագահ հռչակած իր համախոհներն ու աջակիցները, Երեւանի Ազատության հրապարակում կազմակերպել եւ 10 օր տեւողությամբ անընդմեջ անցկացրել են մայրաքաղաքի կենսագործունեությունը, ճանապարհատրանսպորտային երթեւեկությունը, պետական հիմնարկների բնականոն գործունեությունն ու ազգաբնակչության հանգիստն ու անդորրը խանգարող չարտոնված զանգվածային հրապարակային միջոցառումներ, երթեր, շուրջօրյա հանրահավաքներ, որոնց ընթացքում զանգվածային հոգեխանգարմունքի ձեւավորման տարատեսակ հնարքների կիրառմամբ հանդես են եկել քաղաքացիական անհնազանդություն ցուցաբերելու, պետական մարմինների, մասնավոր ձեռնարկությունների եւ ուսումնական հաստատությունների բնականոն գործունեությունը խաթարելու, իրավապահ մարմինների օրինական պահանջներին չենթարկվելու հրապարակային կոչերով, որոնք զուգորդվել են ապատեղեկատվական բնույթի սադրիչ ելույթներով եւ հայտարարություններով, հասարակական կարգի պահպանությունն իրականացնող պետական ծառայողների բացահայտ շանտաժով:
Գլխավոր դատախազը նշեց նաեւ, որ ցուցարարները գաղտնի զինվել են փայտե մահակներով, երկաթյա ձողերով, որպես զենք օգտագործելու համար հարմարեցված այլ առարկաներով, ինչպես նաեւ դյուրավառ ու պայթուցիկ նյութերով, ապօրինի հրազենով ու ռազմամթերքով` նախապատրաստելով հատուկ գրոհային խմբեր` իրավապահ մարմինների հետ բախումներ սադրելու, ոստիկանությանը դիմադրություն ցուցաբերելու, օրինաչափ միջամտությունը բռնությամբ հաղթահարելու նպատակով:
Իրավիճակը վտանգազերծելու նպատակով մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ձեռնարկել է հանրավտանգ այդ նյութերն առգրավելուն ուղղված օպերատիվ միջոցառում, սակայն նստացույցի մասնակիցները կատաղի հարձակում են գործել իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող իրավապահների նկատմամբ. ոստիկանության աշխատակիցներին հաջողվել է հաղթահարել զինված դիմադրությունը: Ազատության հրապարակում սկիզբ առած զանգվածային անկարգությունները շարունակվել են րիգոր Լուսավորիչի պողոտայում, կրկեսի, Ֆրանսիայի դեսպանատան, Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Մետրոպոլ» հյուրանոցի միջեւ ընկած տարածքում, վնասվել են պետական ու մասնավոր սեփականություն հանդիսացող շինություններ, մեքենաներ: Առնվազն 160 անձ, այդ թվում ավելի քան 100 ոստիկաններ եւ զինծառայողներ ստացել են ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Զոհվել է 8 մարդ:
Անկարգությունները դադարեցվել են միայն ՀՀ նախագահի 2008 թ. մարտի 1-ի հրամանագրով Երեւան քաղաքում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո ոստիկանության, ազգային անվտանգության եւ զինված ուժերի համատեղ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում:
Փաստի առթիվ հարուցված է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռք բերված ապացույցները բավարար հիմք են տալիս այն մասին, որ հրապարակային կոչերով բռնարարքներ հրահրելուն, անմիջական մասնակցությամբ, դրդումներով, տարաբնույթ օժանդակություններով, այդ թվում գրոհայինների հավաքագրումներով եւ նրանց զինելով զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելուն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել նաեւ ԱԺ վերը նշված չորս պատգամավորները, որոնք ՀՀ Սահմանադրության խախտմամբ պետական իշխանությունը բռնությամբ յուրացնելուն ուղղված զանգվածային անկարգություններ են կազմակերպել: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու օրենքով նախատեսված հիմք են հանդիսանում նրանց կատարած արարքների բնույթն ու վտանգավորության աստիճանը, ինչի մասին վկայում են նախաքննությամբ ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցները: լխավոր դատախազը նշեց, որ նրանք կատարել են հանրորեն վտանգավոր արարքներ` նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 3-րդ մասով եւ 300 հոդվածի 1-ին մասով:
Իրենց ելույթներում ԱԺ պատգամավորներ Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանը եւ Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանը հավաստիացրին, որ իրենք չէին կարող մեր երկրի անվտանգությունը խարխլող քայլեր անել, իրենց գործողությունները բացառապես խաղաղ բնույթ են կրել, իսկ հանրահավաքներում հնչած իրենց ելույթները, կոչերը սադրիչ գործողությունները կանխելու, ժողովրդին բախումներից հեռու պահելու նպատակ են հետապնդել: Նրանք հույս հայտնեցին, որ քննությամբ կպարզվի իրենց անմեղությունը: Հակոբ Հակոբյանը նաեւ հայտարարեց, որ պատրաստ է կալանքը ընդունել որպես խափանման միջոց, միայն թե պարզվի ճշմարտությունը:
Հարցի վերաբերյալ ելույթ ունեցան «Ժառանգություն» խմբակցության վեց պատգամավորները` այդ թվում եւ խմբակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Նրանց գնահատմամբ, չորս պատգամավորների նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում, եւ դատախազի ներկայացրած միջնորդությունը չունի բավարար հիմքեր, ոմանք էլ հայտարարեցին, որ իրենք էլ պատրաստ են կալանավորվել:
Արտահերթ ելույթում Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց.
«Հարգելի գործընկերներ: Մինչ այսօր քննարկվող հարցին անդրադառնալը, ես ուզում եմ կոչ անել մեր գործընկերներին զգույշ եւ զուսպ լինել: Կորածների, մահացածների վերաբերյալ անպատասխանատու հայտարարություններ չանել: Եթե կան հայտարարություններ կորածների վերաբերյալ, ապա պիտի անպայման դրանք ուղղվեն համապատասխան պետական մարմիններին, որպեսզի պարզվի` ովքեր են կորել, փորձել բացահայտել եւ ճշգրիտ պատասխաններ տալ: Պատգամավորներն ունեն մեծ պատասխանատվություն, լիովին համաձայն եմ, բայց պատգամավորները չէ, որ պիտի զբաղվեն այս հարցերով: Նրանք կարող են աջակցել, օգնել, փորձել պարզել, բայց շատ կարեւոր է տեղեկությունները ներկայացնել համապատասխան մարմիններին, ճշտումներ անել եւ դրանից հետո միայն հայտարարութուններ անել: Առաջին քայլը, որ այսօր պիտի արվի, դա զուսպ վերաբերմունքն է տեղի ունեցածին, ինչքան էլ ցավը խորն է, իսկապես` անդարմանելի: Իսկապես այդպես է, որովհետեւ տեղի ունեցավ մի երեւույթ, որը բացառիկ է մեր նորանկախ երկրի ողջ պատմութայն ընթացքում: Ցավալի երեւույթ: Դաժան երեւույթ ու դատապարտելի երեւույթ: Եւս մի քանի` այստեղից հնչած հայտարարությունների մասին: Ես չեմ ուզում գնահատական տալ այդ հայտարարություններին, ուղղակի ուզում եմ հուսալ, որ սայթաքում է, երբ հայտարարվում է, թե կարեւոր է ` երբ է զոհվել ոստիկանության գնդապետը. քաղաքացիական անձանցից հետո՞, թե՞ առաջ: Մարդը զոհվել է եւ զոհվել է, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ չզոհվեն: Մի՞թե ճիշտ եւ արդարացի է նման հարցադրումներ ներկայացնելը: Մեր գործընկերոջ կատարած քայլի մասին այստեղ խոսվել է: Երբ այստեղ հատուկ նիստ էինք գումարել, մենք տեղեկություններ չունեինք զոհված մարդկանց մասին: Դժբախտաբար, ողբերգությունը շատ ավելի խորն էր, քան անգամ հատուկ նիստ գումարելու ժամանակ հնարավոր էր պատկերացնել: Ես համարում եմ ակնհայտ շահարկում, երբ այստեղից ասվում է, որ անհամապատասխան էր եւ իրավաչափ չէր հանրապետության նախագահի հատուկ դրություն մտցնելու վերաբերյալ հրամանագիրը: Ի՞նչ պիտի լիներ այլեւս: Բացի նրանից, ինչ տեղի ունեցավ: Մարդիկ զոհվեցին: Ութ մարդ, ութ հայ մարդ զոհվեց Հայաստանի մա
յրաքաղաքում: Վանդալիզմ տեղի ունեցավ, մի բան, որ այս քաղաքում տեղի չէր ունեցել : Ջարդարարություն տեղի ունեցավ, որ այս քաղաքում տեղի չէր ունեցել: Ես անցած անգամ եւս ասացի, որ կար այդ հրամանագիրը, բայց նաեւ մեծ հույս կար, որ բանը նման իրավիճակների ու նման գործողությունների չի հասնի: Ու փորձ էր արվում ինչքան հնարավոր է հետաձգել պահը: Բայց մարդկանց զոհվելուց հետ, ջարդարարությունից հետո է՞լ միթե չպիտի մտցվեր այդ հատուկ դրությունը: Ազատություն, ժողովրդավարություն, քաղաքացիական պարտք եւ այլն, գեղեցիկ խոսքեր են: Բայց, անկեղծ ասեմ, այսօր դրանք բոլորովին այլ հարթությունում եւ այլ ենթատեքստով են հնչեցվում, բոլորովին այլ տպավորություն է ստեղծվում. այստեղ ոչ մի կապ չունի ոչ ազատությունը, ոչ ժողովրդավարությունը: Համատեղելի՞ է ժողովրդավարության եւ ազատության հետ, երբ մարդիկ են զոհվում: Երբ ջարդարարություն է տեղի ունենում ակնհայտորեն բոլորի աչքի առջեւ: Սա՞ է ժողովրդավարությունն ու ազատությունը: Ցավոք սրտի, կա նաեւ շփոթմունք: Մարդիկ ավելի շատ խոսում էին, թե ինչ է տեղի ունեցել, անգամ հայտարարվում էր, թե ես էլ այս եմ արել, մյուսն էլ այն է արել, ինչու դրա մասին այստեղ չկա: Մենք այսօր այստեղ այդ ողբերգական ժամերի գնահատականը չենք տալիս: Այսօր բոլորովին այլ հարց է ներկայացված: Եւ հարցի շեղումը, կարծում եմ, բոլորովին էլ արդարացված չէ, հարգելի գործընկերներ, եւ ոչ էլ այստեղ մրցակցություն է, թե ինչի մասին ասվեց եւ ինչի մասին չասվեց: Այստեղ` այս քննարկման ժամանակ, գնահատական չի տրվում այն երեւույթին, որը տեղի ունեցավ: Դա տրվում էր երբ մենք հատուկ նիստ, արտահերթ նիստ էինք անում: Ի դեպ, ուզում եմ հիշեցնել, որ որեւէ մեկը ներկա 91 պատգամավորներից, ընդ որում` բոլոր խմբակցությունների մասին է խոսքը, չներկայացրեց ԱԺ որոշման նախագիծ ` մերժելու համար հանրապետության նախագահի մտցրած արտակարգ դրության այդ հաստատումը: Սա է իրականությունը եւ կներեք, գոնե այսօրվան դա հարիր չէ: Եկեք գոնե այսօր, մոտակա ժամանակշրջանում անենք քայլեր, որոնք դուրս են սովորական քաղաքական մոլորություններից: Այսօր քննարկվում է մեկ հարց ընդամենը: Քննարկվում է, թե մենք ինչպիսի դիրքորոշում պետք է ունենանք գլխավոր դատախազի միջնորդության նկատմամբ: Անկեղծորեն պիտի ասեմ, որ ես ամեն ինչ կտայի, որ նման քննարկում չլիներ այս դահլիճում: Ոչ միայն այն պատճառով, որ չորս մարդկանց հետ, չորս պատգամավորների հետ ես այս դահլիճում աշխատել եմ ինը տարի, դեռ չեմ ասում այն մնացած մեր հարաբերությունների մասին, որ եղել են այս դահլիճից դուրս: Սակայն մեկ բան կա, որը մենք չենք կարող չտեսնել: Դա այն է, ինչ տեղի է ունեցել, դա ողբերգությունն է, այն ցավն է, որ այսօր կա: Ավելին, դա այն ամոթն է, որ այսօր կա: Ամոթ, որը վերացնելու համար շատ ժամանակ է պետք լինելու: Ամոթ, որ մեր երկրում նման բան է տեղի ունեցել: Մի բան, որը բացարձակապես որեւէ կապ չունի ոչ ընտրության, ոչ էլ քաղաքական գործընթացների հետ: Ընտրություններ եղել են, կան եւ կլինեն: Ի՞նչ կապ ունի վայրագությունը, ի՞նչ կապ ունի մարդկանց զոհվելը ընտրության հետ: Մի՞թե սեփական կարծիքի ազատության ու իրավունքների համար նման ձեւով են պայքարում: Չկա, չի եղել մարդկության պատմության մեջ նման ձեւերով պայքար այդ արժեքների համար: Ճիշտ հակառակը: Նրանք, ում համար թանկ են այդ արժեքները, երբեք նման ձեւեր չեն ընդունում, երբեք նման քայլեր չեն անում: Եկեք շիտակ խոսենք. տեղի է ունեցել մի բան, որը բացարձակապես դուրս է այն քաղաքական հարցադրումներից, որոնք այստեղ ներկայացվեցին: Իհարկե, կարելի է գեղեցիկ խոսքեր, արտահայտություններ, հուզական ելույթներ ունենալ, բայց կա այսօրվա դաժան իրողությունը, եւ պետք է այստեղից ելք գտնել: Ասվում է` եկեք դնենք ամեն ինչ մի կողմ, հիմա երկխոսություն անենք եւ լուծումներ գտնենք: Երկխոսությունը ոչ մեկին արգելված չէ, ճիշտ հակառակը` բազմաթիվ երկխոսության կոչեր հնչեցին: Ցավոք սրտի, դրանք ոմանց կողմից կտրականապես մերժվեցին եւ պայմաններ դրվեցին դրա համար: Երկխոսությունը խնդիրներ լուծելու համար է, որ թե պայման թելադրելու համար: Բայց ես դրան էլ չեմ ուզում անդրադառնալ: Կարեւորը մեկն է. տեղի է ունեցել այդ դաժան իրադարձությունը, եւ այսօր շատ կարեւոր է պարզել` ովքեր էին դրա մեղավորները, ով ուզում է լինի` անկախ իրենց կուսակցական պատկանելությունից , դիրքից, ազդեցությունից` այդ մարդիկ պիտի պատասխան տան, որովհետեւ որեւէ մեկին` անկախ իր նպատակներից ու իր դիրքորոշումից, այս քաղաքում ջարդարարություն անելու, այս քաղաքում մարդ սպանելու իրավունք վերապահված չէ: Եւ որեւէ երկխոսությամբ չի կարելի դարմանել այդ վերքը: Պիտի ամենայն խստությամբ պատժվեն մարդիկ: Դա ասելով ես նկատի չունեմ մեր գործընկերներին, որոնք այստեղ են եւ երկուսը այստեղ չեն: Տպավորություն էր ստեղծվում, թե իբր մենք այստեղ դատարան ենք եւ որոշում ենք մեր գործընկերները մեղավոր են, թե չէ: Մենք նման իրավասություն չունենք, հարգելի գործընկերներ: Այո, կարեւոր է պատգամավորի դիրքը, բայց մենք որեւէ մեկին դատապարտելու կամ մեղադրելու իրավունք չունենք: Եւ մեզանից չեն էլ խնդրում այստեղ որեւէ մեկին համարել որեւէ
հանցագործություն կատարող, դա դատարանի իրավասությունն է: Քննությունն է պարզում` որեւէ մեկը մեղավոր է, թե ոչ: Ես բարձր եմ գնահատում Հակոբ Հակոբյանի ելույթն այստեղ եւ իր հայտարարությունը: Եւ ես հիշեցի մեր հանգուցյալ գործընկերոջը` Մուշեղ Մովսիսյանին, երբ հոկտեմբերի 27-ի հետ կապված նա այստեղ ասաց գրեթե նույն խոսքերը: Մենք պիտի հնարավորություն ստեղծենք, որ լիարժեքորեն բացահայտվի, թե ինչ է կատարվել: Սա է խնդիր եւ ես հենց այդպես եմ գնահատում Հակոբ Հակոբյանի խոսքերը եւ գնահատում եմ որպես արժանապատվություն ունեցող մարդու խոսք: Եւ ես անկեղծորեն շատ ուրախ էի, երբ մեր գործընկեր Մուշեղ Մովսիսյանը վերադարձավ եւ պարզվեց, որ որեւէ հանցանք չի կատարել մարդը, եւ մենք սիրով եւ ուրախությամբ նորից իր հետ աշխատեցինք այս դահլիճում: Մենք մեկ խնդիր ունենք, ստեղծել հնարավորություններ: լխավոր դատախազը եկել է այդ առաջարկով: Ստեղծել հնարավորություններ, որ քննությունը թույլ տա պարզելու, թե ինչ է կատարվել այդ ժամանակ: Կանե՞նք դա, թե չէ. սա է խնդիրը: իտեք, ես անկեղծ պիտի լինեմ: Հայտարարությունները, թե մեր գործընկերները քաղբանտարկյալներ են, թե մենք էլ ենք պատրաստ...Ներողություն, հարգելի, գործընկերներ, ես ձեզ չեմ հավատում: Մի մարդ էլ հայտարարեց, որ ինքն է լինելու միակ զոհը. տեսանք, թե ովքեր զոհ եղան: Սա է իրականությունը եւ մենք պարտավոր ենք այդ իրականությանը շիտակ նայել: Եւս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել ` ինձ համար շատ ավելի բարձր է, շատ ավելի մարդկային եւ շատ ավելի ժողովրդավարական Հակոբ Հակոբյանի հայտարարությունը, որ այո, ես պատրաստ եմ, որ կալանքը լինի խափանման միջոցը` միայն թե պարզվի իրականությունը, քան թե կեղծ հայտարարությունները ազատության եւ ժողովրդրավարության մասին»:
Եզրափակիչ ելույթում գլխավոր դատախազն անդրադարձավ մի քանի հարցադրումների. մասնավորապես իրավապահ մարմինների գործողությունների համարժեքության խնդրին: լխավոր դատապազի համոզմամբ, հետեւանքներն ավելի ծանր ու անկանխատեսելի կլինեին` մարտի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, եթե իրավապահ մարմիններն ավելի հանդուրժող, խելամիտ չլինեին եւ իրենց լիազորությունների շրջանակներում համապատասխան միջոցառումներ չիրականացնեին: Կանխվեց ավելի ողբերգական հետեւանքներ, եզրափակիչ ելույթում ասաց Աղվան Հովսեփյանը: Ձերբակալված անձանց հետ տեսակցություն ունենալու խոչընդոտների մասին «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների հարցին ի պատասխան գլխավոր դատախազը հայտատարեց, որ այդ պահանջները չեն բխում օրենքից եւ այսուհետ չի թույլատրվելու ձերբակալվածների հետ որեւէ պատգամավորի հանդիպում:
ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը խորհրդարանին ներկայացրեց քվեարկության արդյունքները: Ձայները բաշխվել էին հետեւյալ կերպ. Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյան` կողմ 85 , դեմ 22 դեմ, Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյան` կողմ 84, դեմ 20, Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյան` կողմ 84, դեմ 22, Սասուն Մեխակի Միքայելյան` կողմ 86, դեմ 20:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ քվեարկության արդյունքների համաձայն Ազգային ժողովը համաձայնություն տվեց ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մյասնիկ Ժորայի Մալխասյանին, Սասուն Մեխակի Միքայելյանին, Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյանին եւ Խաչատուր Ալբերտի Սուքիասյանին որպես մեղադրյալներ ներգրավելու եւ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու թույլտվություն տալու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդագրին:

4 марта состоялось внеочередное заседание Национального Собрания.
Председатель НС Тигран Торосян сообщил, что по инициативе Президента РА Роберта Кочаряна созывает внеочередное заседание НС, в повестке дня которого один вопрос:
“О ходатайстве Генерального прокурора РА к привлечению депутатов НС
Акопа Варданесовича Акопяна, Мясника Жораевича Малхасяна, Сасуна Мехаковича Микаэляна, Хачатура Альбертовича Сукиасяна к ответственности в качестве обвиняемых и избрании в их отношении ареста в качестве меры пресечения”.
Г-н Торосян также информировал, что, согласно Регламенту НС, после получения ходатайства указанным четырем депутатам направлены повестки, о получении которых сообщили только М.Малхасян и А.Акопян, а местонахождение депутатов С.Микаэляна и Х.Сукиасяна неизвестно, посему повестки вручены членам семей.
Ходатайство о привлечении депутатов НС
Акопа Варданесовича Акопяна, Мясника Жораевича Малхасяна, Сасуна Мехаковича Микаэляна, Хачатура Альбертовича Сукиасяна к ответственности в качестве обвиняемых и избрании в их отношении ареста в качестве меры пресечения представил
Генеральный прокурор РА
Агван Овсепян. Он отметил, что начиная с 20 февраля 2008 г. Левон Тер-Петросян и провозгласившие его избранным президентом единомышленники и сторонники на Площади Свободы в Ереване организовали длившиеся 10 дней подряд несанкционированные массовые мероприятия, в ходе которых нарушалась жизнедеятельность столицы, создавались помехи для дорожно-транспортного движения, нарушался отдых и покой горожан. С применением различных ухищрений формирования массового психоза активисты выступали с призывами к гражданскому неповиновению, нарушению нормальной деятельности государственных органов, частных предприятий и учебных заведений, неподчинению законным требованиям правоохранительных органов, которым сопутствовали провокационные выступления и заявления дезинформационного характера, откровенным шантажом госслужащих, осуществляющих охрану общественного порядка”, - говорится в ходатайстве.
Генеральный прокурор отметил также, что митингующие тайно вооружились также деревянными дубинками, металлическими прутьями, иными предметами, приспособленными для использования в качестве оружия, а также легковоспламеняющимися и взрывчатыми веществами, незаконным оружием и боеприпасами, готовили специальные боевые группы с целью провокации столкновений с правоохранительными органами, оказания сопротивления полиции, силового преодоления закономерного вмешательства.
Стремясь обезвредить ситуацию, рано утром 1 марта полиция предприняла оперативное мероприятие по изъятию этих материалов, представляющих общественную опасность, однако участники митинга предприняли бешеную атаку против выполняющих свои служебные обязанности правоохранителей. Сотрудникам полиции удалось преодолеть вооруженное сопротивление. Начавшиеся на Площади Свободы массовые беспорядки продолжились на ул. Григора Лусаворича, на территории между Цирком, посольством Франции, Ереванской мэрией и гостиницей “Метрополь”, были повреждены строения, представляющие собой государственную и частную собственность, автомашины. Минимум 160 человек, в том числе 100 сотрудников полиции и военнослужащих, получили телесные повреждения различной тяжести, погибло 8 человек.
Беспорядки прекратились только после введения указом президента с 1 марта 2008 г. в Ереване чрезвычайного положения, в результате совместных действий полиции, Службы национальной безопасности и Вооруженных сил.
По факту происшедшего возбуждено уголовное дело, проводится предварительное следствие.
Полученные доказательства дают достаточные основания, что своими публичными призывами, подстрекающими к насилию, разнообразным содействием, в том числе привлечением боевиков и их вооружением, в организации массовых беспорядков активное участие принимали четыре вышеназванных депутата НС, которые, в нарушение Конституции РА, организовали массовые беспорядки, направленные на насильственную узурпацию государственной власти. Генеральный прокурор отметил, что они совершили опасные поступки, предусмотренные 3-й частью статьи 225 и 1-й частью статьи 300 Уголовного кодекса
РА.
Депутаты Акоп Акопян и Мясник Малхасян в своих выступлениях заверили, что они не могли совершить шаги, расшатывающие безопасность нашего государства, что их действия носили сугубо мирный характер, а звучавшие на митингах их выступления, призывы преследовали цель предотвратить провокационные действия, удержать народ от столкновений. Они выразили надежду, что следствие выявит их невиновность. Акоп Акопян также заявил, что готов принять арест как меру пресечения, лишь бы восторжествовала справедливость.
По обсуждаемому вопросу выступили также шесть депутатов оппозиционной фракции “Наследие”, в том числе и руководитель фракции Раффи Ованнисян. По их оценке, в отношении четырех депутатов осуществляется политическое преследование, а представленное Генпрокурором ходатайство не имеет достаточных оснований; некоторые же заявили о собственной готовности к аресту.
Во внеочередном выступлении Председатель НС Тигран Торосян сказал: “Уважаемые коллеги!
Прежде чем обратиться к обсуждаемому вопросу, я хочу призвать наших коллег к осторожности и сдержанности. Не делать безответственных заявлений о пропавших, погибших. Если есть заявления о пропавших, то они обязательно должны быть направлены в соответствующие госорганы – для выяснения, кто пропал, попытаться вскрыть и дать точные ответы. Депутаты несут огромную ответственность, полностью согласен, но не депутаты должны заниматься этими вопросами. Они могут содействовать, помогать, пытаться выяснить, но крайне важно представлять сведения в соответствующие органы, уточнять их и лишь после этого делать заявления. Первый шаг, который должен быть сделан сегодня, - сдержанное отношение к происшедшему, как бы ни была глубока боль, действительно незаживающая. Это действительно так, потому что произошло явление, исключительное в течение
всей истории нашей независимой страны.
Прискорбное явление. Жестокое и осуждаемое явление. Еще также о нескольких прозвучавших здесь заявлениях. Я не хочу давать оценки этим заявлениям – просто хочу надеяться, что это промах, когда заявляется, что важно, когда погиб полковник милиции – после гражданских лиц или до этого. Человек погиб, и погиб, чтобы не погибло большее число людей. Разве верно и справедливо ставить такие вопросы? О совершенном нашим коллегой шаге уже говорилось.
Когда здесь было созвано специальное заседание, у нас не было сведений о погибших людях. К несчастью, трагедия оказалась гораздо более глубокой, чем можно было представить даже во время созыва специального заседания. Я считаю явной спекуляцией, когда здесь говорится, что указ президента республики о введении чрезвычайного положения не соответствовал ситуации и не был правомерным. А что еще должно было бы быть? Кроме того, что имело место. Погибли люди. Восемь человек, погибло пять армян в столице Армении. Совершен вандализм, то, чего никогда не было в этом городе. Произошли погромы, которых в этом городе не бывало. Я в прошлый раз также сказал, что был этот указ, но также была большая надежда, что дело не дойдет до подобной ситуации и подобных действий. И делалась попытка оттянуть как можно больше момент. Но после гибели людей, после погромов неужели не должно было быть введено ЧП? Свобода, демократия, гражданский долг
и т.д. – красивые слова!
Но, скажу честно, они сегодня озвучиваются совершенно в иной плоскости и в ином контексте; создается
абсолютно другое впечатление – здесь нет никакой связи ни со свободой, ни с демократией. Совместимо ли с демократией и свободой, когда гибнут люди? Когда явно совершаются погромы на глазах у всех. И это – демократия и свобода? К сожалению, есть и заблуждения.
Люди больше говорили, что имело место, даже заявлялось, что и я что-то сделал, еще ктоюто чтоюто сделал, почему, мол, здесь нет этого. Мы здесь сегодня не даем оценку этим трагических часов.
Сегодня представлен совершенно другой вопрос.
И отклонение вопроса, думаю, совершенно не оправдано, уважаемые коллеги, и здесь не место для соперничества, что сказано и чего не сказано. Здесь, во время обсуждения, не дается оценка произошедшему. Она была дана, когда мы провели внеочередное заседание. Кстати, хочу напомнить, что кто-либо из 91 депутата, причем речь обо всех фракциях, не представил проекта
решения НС об отклонении введенного президентом республики ЧП.
Такова реальность и, извините, хотя бы сегодняшнему дню это не подобает. Давайте хотя бы сегодня, в ближайшее время, предпримем шаги, которые вне обычных политических заблуждений. Сегодня обсуждается всего лишь один вопрос. Обсуждается, какую позицию мы должны занять в отношении ходатайства Генпрокурора. Должен признаться, я бы отдал все, чтобы такого обсуждения в этом зале не было. Не только потому, что с четырьмя людьми, с четырьмя депутатами я работал в
этом зале девять лет, я уже не говорю о прочих наших отношениях за стенами этого зала. Но есть одно, чего мы не можем не видеть. Это то, что произошло, эта трагедия, сегодняшняя
боль. Более того, сегодняшний
стыд. Стыд, для преодоления которого понадобится немалое время. Стыд за то, что в нашей стране произошло такое. Явление, которое совершенно не имеет какой-либо
связи
ни
с
выборами,
политическими
процессами.
Выборы
были, есть и будут. Какая тут связь выборов с варварством, с гибелью людей?
Разве за свободу
собственного мнения и права борются такими методами? Нет и не было в истории человечества борьбы за эти ценности
подобными формами. Точно наоборот! Те, кому дороги эти ценности, никогда не приемлют таких методов, никогда не идут на такие шаги. Давайте говорить прямо: произошло то, что абсолютно не стыкуется с выдвинутыми здесь политическими вопросами Конечно, можно красиво говорить, выражаться, эмоционально выступать, но есть сегодняшняя жестокая реальность, и надо отсюда искать выход. Говорят, давайте все отложим в сторону, наладим диалог и найдем решения. Диалог никому не воспрещен, - как раз наоборот, прозвучало множество призывов к диалогу. К сожалению, они категорически были отклонены некоторыми и были выставлены условия для этого.
Диалог – для решения проблем, а не для выставления условий. Но я и к этому не хочу обращаться.
Главное одно – произошло ужасное событие, и сегодня крайне важно выяснить: кто виновники этого, кто бы ни был – независимо от своей партийной принадлежности, положения, влияния – эти люди должны дать ответ, так как кому-либо, независимо от их целей и их позиции, не отведено право устраивать погромы, убивать людей в этом городе. И никаким диалогом не залечить эту рану. Люди должны быть наказаны со всей строгостью. Говоря это, я не имею в виду наших коллег, которые здесь, и
двоих, которых нет. Создавалось впечатление, будто мы тут суд и решаем, виноваты ли наши коллеги или нет. У нас нет таких полномочий, уважаемые коллеги. Да, важна позиция депутата, но мы не имеем права кого-то осуждать или обвинять. И нас здесь и не просят кого-то считать виновником преступления – это прерогатива суда. Следствие выясняет – виновен кто-то или
нет. Я высоко ценю выступление здесь Акоипа Акопяна и его заявление.
И я вспомнил нашего покойного коллегу – Мушега Мовсисяна, когда в связи с 27 октября он здесь сказал почти те же слова. Мы должны создать возможность для полного выяснения, что же произошло. Вот в чем проблема, и именно так я оцениваю слова Акопа Акопяна и ценю как слово человека, имеющего достоинство. И я был искренне рад, когда наш коллега М.Мовсисян вернулся и
выяснилось, что человек не совершал какого-либо преступления, и мы с любовью и радостью вновь работали с ним в этом зале. У нас единственная задача – создать условия. Генпрокурор пришел с этим предложением. Создать возможности, чтобы следствие позволило бы выяснить, что же произошло тогда.
Сделаем это или нет – вот проблема. Занете, я должен быть искренним. Заявления, что, мол, наши коллеги – политзаключенные, что и мы готовы… Извините, уважаемые коллеги, я вам не верю. Кто-то заявил, что он будет единственной жертвой, - видели, кто стали жертвами. Такова действительность, и мы обязаны смотреть на эту реальность прямо. Еще раз хочу подчеркнуть: для меня гораздо выше, гораздо человечнее и гораздо демократичнее заявление А.Акопяна, что, действительно, я готов, чтобы мерой пресечения был арест, лишь бы выяснилась реальность, чем притворные заявления о свободе и демократии”.
В заключительном выступлении Генпрокурор обратился к нескольким вопросам, в частности к проблеме адекватности действий правоохранительных органов. Генпрокурор убежден, что последствия были бы гораздо тяжелее
и непредсказуемее в ночь с 1 на 2 марта, если бы правоохранительные органы не проявили бы терпимости, здравомыслия и не предприняли бы соответствующих мер в рамках своих полномочий. Были предотвращены более трагические последствия, сказал в заключительном слове А.Овсепян. В ответ на запрос депутатов фракции “Наследие”
о чинимых препятствиях к свиданиям с арестованными лицами, Генпрокурор заявил, что эти требования не исходят из закона и впредь не будет разрешено свидание арестованных с каким-либо депутатом.
Председатель Временной счетной комиссии НС С.Никоян
представил парламенту итоги голосования. Голоса распределились следующим образом: ходатайство в отношении Хачатура Альбертовича Сукиасяна поддержали 85 депутатов (против - 22), Акопа Варданесовича Акопяна - 84 (20), Мясника Жораевича Малхасяна - 84 (22), Сасуна Мехаковича Микаеляна - 86 (20). Председатель НС Т.Торосян отметил, что, согласно итогам голосования,
НС дало согласие по ходатайству Генпрокурора РА
разрешить привлечение депутатов НС РА
Акопа Варданесовича Акопяна, Мясника Жораевича Малхасяна, Сасуна Мехаковича Микаэляна, Хачатура Альбертовича Сукиасяна к ответственности в качестве обвиняемых и избрании в их отношении ареста в качестве меры пресечения.