Նոյեմբերի  28-ին տեղի ունեցավ 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի հերթական նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ:
Նիստի սկզբում պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ նոյեմբերի 27-ին  հանձնաժողովի աշխատանքային խորհրդակցությանը հրավիրվել է ներքին զորքերի փոխգնդապետ Արթուր Սիրեկանյանը եւ մանրամասներ է ներկայացրել  մարտի 1-2-ին ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառման վերաբերյալ: Պարոն Նիկոյանի խոսքով` հետաքրքրող բոլոր հարցերի պատասխանները հանձնաժողովը չի ստացել, ուստի այս հարցին նորից անդրադարձ կկատարվի:
Անդրադառնալով օրակարգի երկրորդ հարցին, պարոն Նիկոյանը նշեց, որ Հայաստանի վեց քաղաքացիներ հանձնաժողովին  մարտի 1-2-ի իրադարձություններին վերաբերող տեսանյութ են տրամադրել` կից գրությամբ: Գրության մեջ նշված է, որ ուղարկելով փաստերը, իրենք հույս ունեն, որ հանձնաժողովը  կպարտադրի իրավապահներին տեսանյությում առկա ապացույցները դարձնել քննարկման առարկա եւ հասանելի` ժողովրդին: Պարոն Նիկոյանը  նշեց, որ հանձնաժողովը միեւնույն սկզբունքով է վերաբերվում տրամադրված բոլոր նյութերին եւ նպատակարմար է համարում ստացված  տեսանյութը նույնպես քննարկել: Տեսաերիզում հիմնականում դրվագներ էին մարտի 1-2-ի իրադարձություններից եւ ընդդիմության ղեկավարների` մասնավորապես  Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, Ալեքսանդր Արզումանյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, Արարատ Զուրաբյանի  եւ Սուրեն Սիրունյանի հեռախոսազրույցների գաղտնալսումները, որոնք արվել էին մարտի 1-ին եւ 2-ին:
Որոշվեց տեսանյութի քննարկումը  կազմակերպել գաղտնալսված բոլոր հեռախոսազրույցները լսելուց հետո, առաջարկվեց հրավիրել նաեւ ընդդիմության ղեկավարներին:
28.11.2008
Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավարը խորհրդարանում
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լյուցենբերգերին: Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը  կարեւորելով Եվրամիություն-Աժ համագործակցությունը, հավաստիացրեց  դեսպանին, որ խորհրդարանը մեծապես շահագրգված է փոխշահա...
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի  նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որի ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման  եւ    դեկտեմբերի 1- 4-ի   ԱԺ չորսօրյա նիստ...
Նոյեմբերի 28-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը;ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը, Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ, առաջին ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ  Արա Բաբլոյանի, Մկրտիչ Մինասյանի, Կարեն Ավագյանի, Մխիթար Վարագյանի, Արմեն Մարտիրոսյանի, Ռուբիկ Հարությունյան...

28 ноября состоялось очередное заседание Временной комиссии НС по изучению происшедших в Ереване 1-2 марта событий и их причин под руководством председателя комиссии С.Никояна.
В начале заседания г-н Никоян сообщил, что на рабочее совещание комиссии 27 ноября приглашен подполковник внутренних войск  А.Сиреканян, представивший подробности о применении полицией спецсредств 1-2 марта. По словам г-на Никояна, ответы на все интересующие вопросы комиссия не получила, поэтому к ним надо будет обратиться вновь.
Обратившись ко второму вопросу повестки дня, г-н Никоян отметил, что 6 граждан РА представили комиссии касающийся событий 1-2 марта видеоматериал, с приложенной запиской.     В записке указано, что, направляя факты, они надеются, что комисия заставит правоохранителей обсудить содержащиеся в видеоматериале доказательства и сделать их доступными народу.  Г-н Никоян отметил, что комиссия по такому же принципу относится ко всем предоставляемым ей материалам и считает целесообразным обсуждение полученного материала.  Видеокассета в основном содержит эпизоды событий 1-2 марта и тайные прослушивания телефонных разговоров лидеров оппозиции – Л.Тер-Петросяна,  А.Арзуманяна, Н.Пашиняна, А.Зурабяна и С.Сируняна, произведенные 1-2 марта.
Дебаты по видеоматериалу решено было организовать после ознакомления с указанными прослушками телефонных бесед; предложено было также пригласить руководителей оппозиции.
28.11.2008
Глава делегации Еврокомиссии в НС
28 ноября Председатель НС РА О.Абраамян принял руководителя делегации Еврокомиссии в Армении, посла Рауля де Люценбергера.Председатель НС РА О.Абраамян, подчеркнув важность сотрудничества Евросоюз - Национальное Собрание, заверил посла, что парламент весьма заинтересован во взаимовыгодном углублении...
28 ноября под председательством  Председателя НС РА О.Абраамяна  состоялось рабочее совещание НС,  на  котором обсуждались  проект  решения о внесении дополнений в повестку дня четвертой сессии НС четвертого созыва и проекты повесток дня  четырехдневных  засед...