ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձը Հանրապետության տոնի կապակցությամբ
Մեծ է 1918թ. մայիսի 28-ի խորհուրդը: Հիմնելով Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը եւ վերագտնելով անկախությունը` առաջին աշխարհամարտի թոհուբոհում հայ ժողովուրդը կենաց ու մահու պայքար մղեց երկու փլուզվող կայսրությունների փլատակների տակ մնալու վտանգի դեմ: Դարեր շարունակ պետականությունից զրկված լինելով` հայ ժողովուրդն ինքնորոշվեց եւ հիմնադրեց Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը:
Այդ օրերին վտանգված էր հայ ժողովրդի գոյությունը, դրված էր ազգի լինել-չլինելու հարցը: Ոսոխը մտել էր Հայոց աշխարհի սիրտը` Արարատյան դաշտավայր: Անասելի զրկանքներ ապրող հայությունը ոտքի կանգնեց` դիմագրավելու հայրենիք ներխուժած հրոսակներին: Այդ օրերին հայ ժողովուրդը ոչ միայն ինքնորոշվեց, այլեւ տեր կանգնեց անկախ ապրելու իր որոշմանը` մղելով անհավասար, սակայն հաղթական կռիվ Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում եւ Ղարաքիլիսայում:
Փառք ու պատիվ Հայոց վերածնված պետականության հիմնադիր հայրերին եւ 1918թ. մայիսյան հերոսամարտի բոլոր մարտիրոսներին ու մասնակիցներին:
1918թ. մայիսի 28-ին կայացված որոշման եւ այդ օրերին մղած հերոսամարտի շնորհիվ է, որ այսօր մենք հնարավորություն ունենք խոսելու մեր անկախ հայրենիքի ինքնիշխանության մասին եւ զորավիգ լինելու Արցախի արդար դատին: 91 տարի առաջ տեղի ունեցած այդ իրադարձություններն այսօր էլ ազգային համաձայնության եւ միասնության են կոչում մեզ:
Կրկին սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ մեր ազգային արժանապատվության այս տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիս ազգային համաձայնություն եւ միասնություն` հանուն մեր հայրենիքի եւ պետականության:

Послание Председателя НС РА О.Абраамяна в связи с праздником Республики
Велик смысл 28 мая 1918 г. Армянский народ, основав Первую Республику Армении и вновь обретя независимость,   в хаосе Первой мировой войны, перед угрозой остаться под обломками двух разваливающихся империй, вел борьбу не на жизнь, а на смерть. Веками лишенный государственности армянский народ самоопределился и основал Первую Республику Армении.
В те дни подверглось опасности само существование армянского народа. Враг вошел в сердце Страны Армянской – в Араратскую долину. Переживающее невыразимые лишения армянство поднялось против вторгшихся в Отчизну разбойничьих банд. Армянский народ в те дни не только самоопределился, но и отстоял свое право на свободную жизнь в неравной, но победной  битве в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе.
Честь и слава мужам-основателям возрожденной армянской государственности и всем мученикам и участникам героической майской битвы 1918 года!
Именно благодаря   волеизъявлению 28 мая 1918 г. и героическим боям тех дней мы сегодня имеем возможность говорить о суверенности нашей независимой Родины и служить опорой справедливому  делу Арцаха. События 91-летней давности и сегодня призывают нас к национальному согласию и  единению.
Еще раз сердечно поздравляю вас с этим праздником нашего национального достоинства. Желаю всем нам национального согласия и консолидации во имя нашей Отчизны и государственности!