ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց ԵՄ ներկայացուցիչների հետ
Սեպտեմբերի 25-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Պիտեր Սեմնեբիի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ-ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերը,  ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիեդրիուս Ապուոկասը, Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական հարցերով խորհրդական Անդրեյ Դիդենկոն, ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մարկ Ֆոսեթը:
Պարոն Նիկոյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրեց 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները,   զեկույցի հիմնական ուղղվածությունը եւ    խնդրին առնչվող ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ իր նկատառումները:
Պարոն Նիկոյանի գնահատմամբ` զեկույցը ավելի մեղմ ընդունվեց, քան ինքը սպասում էր, ինչը  պայմանավորված է մի շարք գործոններով, իսկ հիմնական պատճառն այն է, որ  հանձնաժողովն անաչառ գտնվեց տեղի ունեցած բռնությունների, ոստիկանության գործողությունների իրավաչափության եւ համաչափության ուսումնասիրության հարցերում,   իր առջեւ դրված խնդիրները հիմնականում լուծեց եւ տվեց հստակ  պատասխաններ:
Հանձնաժողովը փաստերը քննելիս միշտ հիմնվել է կոնկրետ աղբյուրների վրա` զերծ մնալով կամայական մեկնաբանություններից ու եզրակացություններից: Ահա թե ինչու առայժմ ոչ մի փաստարկված քննադատություն չկա ոչ իշխանական եւ ոչ էլ ընդդիմադիր թեւից: Հանձնաժողովը իրադարձությունների կրկնումը բացառելու նպատակով զեկույցում քաղաքական, իրավական, սոցիալ-տնտեսական եւ այլ լուծումների վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել, որոնց կատարման ընթացքին հետեւելու նպատակով անհրաժեշտ է համարել ստեղծել մոնիտորինգի խումբ: Հանձնաժողովը կարեւորելով մեղավորների հայտնաբերումը, միաժամանակ ապագային ուղղված առաջարկներ  է արել  երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական իրավիճակը շտկելու եւ  նման ողբերգական իրադարձությունները բացառելու նպատակով:
Պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ շուտով ամբողջ զեկույցը կթարգմանվի անգլերեն եւ կուղարկվի  միջազգային կազմակերպություններին եւ հույս հայտնեց, որ նրանց կարծիքը զեկույցի վերաբերյալ կլինի  օբյեկտիվ ու անաչառ:
Պարոն Սեմնեբին շնորհակալություն հայտնեց տեղեկատվության, կատարված  համապարփակ ու մանրակրկիտ աշխատանքի համար` բարձր գնահատելով  զեկույցի կանխարգելիչ նշանակությունը:

Вице-спикер НС С.Никоян встретился с представителями ЕС
25 сентября вице-спикер НС С.Никоян встретился со спецпредставителем  ЕС по вопросам Южного Кавказа, послом  Питером Семнеби. На встрече присутствовали глава делегации Еврокомиссии в РА, посол Рауль де Люценбергер, Чрезвычайный и Полномочный Посол Литвы в РА  Гиедриус Апуокас, советник по политическим вопросам   спецпредставителя  ЕС на Южном Кавказе Андрей Диденко, советник по политическим вопросам спецпредставителя  ЕС Марк Фосетт.
Г-н Никоян по просьбе гостей представил работы Временной комиссии НС по изучению событий, имевших место 1-2 марта 2008 г. в Ереване, и их причин, основную направленность доклада и свои соображения  по касающейся проблемы текущей работе.
В оценке С.Никояна, доклад был воспринят мягче, чем он предполагал, – это   обусловлено рядом факторов,  главная же причина в том, что комиссия оказалась объективной в вопросах исследования имевших место насилий, правомерности и соразмерности действий полиции, в основном решила и дала четкие ответы на поставленные перед ней задачи.
Расследуя факты, комиссия всегда опиралась на конкретные источники, избегая вольных комментариев и заключений. Вот почему до сих пор нет  аргументированной критики ни от властного, ни от оппозиционного крыла. Для исключения повторения событий комиссия представила в докладе предложения по политическим, социально-экономическим и иным решениям, для надзора за ходом исполнения которых  необходимо создать  мониторинговую группу.
Осознавая важность выявления виновных, комиссия в то же время внесла предложения для оздоровления  существующей в стране социально-экономической и политической ситуации  и исключения впредь подобных трагических событий.
Г-н Никоян проинформировал, что вскоре доклад целиком будет переведен на английский и направлен в международные организации, выразив надежду на объективное и беспристрастное мнение   их о докладе.
Г-н Семнеби поблагодарил за информацию, за проделанный масштабный и кропотливый труд, высоко оценив превентивный характер доклада.