ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց ԵՄ ներկայացուցիչների հետ
Սեպտեմբերի 25-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Պիտեր Սեմնեբիի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ-ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերը,  ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիեդրիուս Ապուոկասը, Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական հարցերով խորհրդական Անդրեյ Դիդենկոն, ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական հարցերով խորհրդական Մարկ Ֆոսեթը:
Պարոն Նիկոյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրեց 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ժամանակավոր հանձնաժողովի կատարած աշխատանքները,   զեկույցի հիմնական ուղղվածությունը եւ    խնդրին առնչվող ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ իր նկատառումները:
Պարոն Նիկոյանի գնահատմամբ` զեկույցը ավելի մեղմ ընդունվեց, քան ինքը սպասում էր, ինչը  պայմանավորված է մի շարք գործոններով, իսկ հիմնական պատճառն այն է, որ  հանձնաժողովն անաչառ գտնվեց տեղի ունեցած բռնությունների, ոստիկանության գործողությունների իրավաչափության եւ համաչափության ուսումնասիրության հարցերում,   իր առջեւ դրված խնդիրները հիմնականում լուծեց եւ տվեց հստակ  պատասխաններ:
Հանձնաժողովը փաստերը քննելիս միշտ հիմնվել է կոնկրետ աղբյուրների վրա` զերծ մնալով կամայական մեկնաբանություններից ու եզրակացություններից: Ահա թե ինչու առայժմ ոչ մի փաստարկված քննադատություն չկա ոչ իշխանական եւ ոչ էլ ընդդիմադիր թեւից: Հանձնաժողովը իրադարձությունների կրկնումը բացառելու նպատակով զեկույցում քաղաքական, իրավական, սոցիալ-տնտեսական եւ այլ լուծումների վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել, որոնց կատարման ընթացքին հետեւելու նպատակով անհրաժեշտ է համարել ստեղծել մոնիտորինգի խումբ: Հանձնաժողովը կարեւորելով մեղավորների հայտնաբերումը, միաժամանակ ապագային ուղղված առաջարկներ  է արել  երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական ու քաղաքական իրավիճակը շտկելու եւ  նման ողբերգական իրադարձությունները բացառելու նպատակով:
Պարոն Նիկոյանը տեղեկացրեց, որ շուտով ամբողջ զեկույցը կթարգմանվի անգլերեն եւ կուղարկվի  միջազգային կազմակերպություններին եւ հույս հայտնեց, որ նրանց կարծիքը զեկույցի վերաբերյալ կլինի  օբյեկտիվ ու անաչառ:
Պարոն Սեմնեբին շնորհակալություն հայտնեց տեղեկատվության, կատարված  համապարփակ ու մանրակրկիտ աշխատանքի համար` բարձր գնահատելով  զեկույցի կանխարգելիչ նշանակությունը:

Samvel Nikoyan, Vice President of the National Assembly Meets with the Representatives of the EU
On September 25, 2009, Mr. Samvel Nikoyan, Vice President of the National Assembly met with Ambassador Peter Semneby, EU Special Representative for the South Caucasus. The Head of EC delegation in Armenia, Ambassador Raul de Lutzenberger, Lithuanian Ambassador to Armenia Giedrius Apuokas, EUSR for South Caucasus TEAM Mr. Andrei Didenko, Political Advisor and Special Representative of EU, Political Advisor Mr. Mark Fossett participated in the meeting.
At the request of the guests, Mr. Samvel Nikoyan presented the works of the Ad-hoc Committee on the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons of the National Assembly, the main direction of the report and his intentions, related to the issue of current works.
According to Mr. Nikoyan the report was accepted more easily than he had expected, which was conditioned by a number of factors, the main one being that the committee was unbiased in its examinations of the events, related to March 1, had resolved the issues undertaken and gave distinct answers.
The committee always took into consideration the concrete sources while examining the facts, being far from willful comments and conclusions. That is why there was not a single serious criticism either from the power or from the opposition. For excluding the repetition of the events the committee presented some proposals in the report, related to the political, social-economic solutions, for the implementation of which it is necessary to create a monitoring group.
The committee highlighting the revelation of those guilty, at the same time presented some proposals, related to the future, for developing the present social and political situation of the country and for preventing similar tragic events.
Mr. Nikoyan said that the whole report will be soon translated into English and will be sent to international organizations and expressed hope that their opinion, related to the report will be objective and unbiased.
Mr. Semneby thanked the committee for the comprehensive and detailed work done, highly praising the preventive meaning of the report.