Ապրիլի 6-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը «բաց դաս» անցկացրեց  Երեւանի պետական եւ «Գլաձոր» համալսարանների միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ`  նման հանդիպումները կարեւոր են այն տեսանկյունից, որ նախ ինքը ազդակներ է ստանում ուսանողներին մտահոգող խնդիրների վերաբերյալ ու փորձում գտնել հարցի օբյեկտիվ պատասխանն ընդհանուր քաղաքական զարգացումների համատեքստում, մյուս կողմից նրանք են ծանոթանում օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին, խորհրդարանական դիվանագիտությանը, ավելի լավ պատկերացնում երկրի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը:
Դասն ընթացավ հիմնականում  հարցուպատասխանի մեթոդով, ինչն էլ կանխորոշեց քննարկման անմիջականությունն ու կոնկրետությունը:
Ուսանողներին մասնավորապես հետաքրքրում էր աշխատաշուկայի խնդիրը եւ պետության դերակատարությունը նորավարտ մասնագետներին աշխատանքով ապահովելու գործում:
Պարոն Շարմազանովը նախ ներկայացրեց խնդրի տնտեսագիտական հիմքերը` արձանագրելով, որ անկախացումից ի վեր  Հայաստանը պլանային տնտեսությունից անցել է շուկայական տնտեսության: Վերջինիս առանձնահատկությունն այն է, որ պետությունը պետք է մրցակցային հավասար պայմաններ ստեղծի բոլորի համար` չմիջամտելով այս կամ այն տնտեսավարողի գործունեությանը, այդ շարքում` նաեւ մասնագետի ընտրությանը: Հասկանալի է, որ մրցակցային սկզբունքը ստիպելու է, որ թե պետական, թե մասնավոր հատվածը շահագրգռված լինեն ընտրելու լավագույնին: Ինչ վերաբերում է բուհերի շրջանավարտների եւ պահանջվող մասնագետների թվաքանակի անհամապատասխանությանը եւ որակի ապահովմանը, Հայաստանի կառավարությունը նոր ծրագիր է մշակում խնդիրը կարգավորելու համար: Նախատեսվող քայլերի համաձայն` բուհ ընդունվելն ավելի կհեշտանա, իսկ գիտելիքի ավելի բարձր նշաձող սահմանելու  միջոցով ավարտելը կդժվարանա: Այս դեպքում, անշուշտ, մրցունակ գիտելիքի ու տեղեկացվածության գործոնները ավելի որոշիչ կլինեն աշխատանքի ընդունվելու ժամանակ:
Ուսանողների այն հարցին, թե հիմնավորված ու մեզ համար շահեկան էր արդյոք հայ-թուրքական արձանագրություններին առնչվող գործընթացը, պարոն Շարմազանովը դրական պատասխան տվեց` ասելով. «Հայաստանի իրատեսական ու հետեւողական քայլերը տեսնելով` միջազգային հանրությունը Հայաստանը գնահատեց որպես վստահելի գործընկերոջ, եւ բացահայտվեց Թուրքիայի իրական դեմքը: Հասկանալի դարձավ, որ հայ-թուրքական փակ սահմանի պատճառը միայն Թուրքիան է, շահեց նաեւ ցեղասպանության դատապարտման գործընթացը»:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրին` ԱԺ փոխնախագահը նկատեց. «Մենք ամեն գնով հարցի լուծման կողմնակից չենք. այն պետք է լուծվի արժանապատիվ եւ մեզ համար ընդունելի տարբերակով: Կարեւոր է, որ այսօր հարցը քննարկելիս տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ հավասարապես կարեւորվում է նաեւ միջազգային մեկ այլ` ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը: Իսկ վերջին սկզբունքով հարցերի լուծման դեպքերը աշխարհում ավելի հաճախակի են դառնում»:
Երկրի արտաքին քաղաքական խնդիրների համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց ազգային անվտանգության հիմնահարցը` առանց որի հնարավոր չէ ապահովել ոչ ներքին կայունություն ու ոչ էլ ժողովրդավարություն:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու կոռուպցիոն երեւույթների հաղթահարմանն առնչվող այլ հարցեր:

On April 6 the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov conducted “open lesson” with the 4-year students of the Faculty of the Internal Relations of Yerevan State and Glador Universities.
According the NA Deputy Speaker, such meetings are important from the view that first it gets impetus about the problems concerning the students and tries to find objective answers of the question in the context of general political developments, on the other hand, they get acquainted with the works of the legislative body, parliamentary diplomacy, get better understanding of the inner and foreign policy of the country.
The lesson went on in Q & A session, which predetermined the sincerity and concreteness of the discussion.
The students were particularly interested in the problem of the labour market and the role of the state in providing the newly graduate specialists with work.
First, Mr Sharmazanov presented the economic bases, recording that from gaining independence Armenia has turned from planning economy into market economy. The peculiarity of the latter is that the state shall create equal competitive conditions for everybody, without intervening in the activity of this or that entity, in that series also the specialist’s choice. It is understandable that the competitive principle will oblige the state and private sector be interested in the best one. Regarding the incompliance of the graduates and demanding specialists of the higher educational institutions and providing of equality, the Armenian Government works out a new programme for the settlement of the problem, According to the steps to be envisaged, entering into the higher educational institution will be more facilitated, and graduating will become difficult through defining higher landmark. In this case, the factors of competitive knowledge and awareness will be more decisive in getting the job.
In response to the students' question if the process reagrding the Armenian-Turkish protocols was substantiated and beneficial for us, Mr Sharmazanov positively answered, saying: "Seeing the realistic and consistent steps the international community Armenia appreciated as confident counterpart, and the real face of Turkey was revealed. It became undertstandable that the reason of the Turkish closed border is only Turkey, the process of the Genocide condemnation won."
Touching upon the Karabakh problem the NA Deputy Speaker noticed: "We are not for the solution of the issue at any price: it must be solved in dignified and acceptable version for us. It is important that today while discussing the issue together with the priciple of territorial integrity another international principle of the nations' self-determination right is also equally highlighted. And with the last principle the cases of the solutions of the issues become more frequent." In the context of the foreign political problems of the country the NA Deputy Speaker highlighted the problem of the national security, without which it is not possible to provide neither inner stability and nor democracy.
During the meeting issues realting to the protection of human rights and overcoming corruption phenomena were also discussed.