Նոյեմբերի 16-ին ԱԺ Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի անդամները եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպեցին Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ հաշվի առնելով ՀՀ վարչապետի եւ արտգործնախարարի հետ հանդիպումների ժամանակ քննարկված Հայաստան-Ուրուգվայ տնտեսական կապերի զարգացման կարեւորությունն ու առեւտրաարդյունաբերական պալատ ստեղծելու անհրաժեշտությունը՝ հանդիպմանը հրավիրվել են նաեւ գործարարներ:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոն ներկայացրեց Ուրուգվայի աշխարհագրական, պատմական, քաղաքական ու տնտեսական առանձնահատկությունները՝ նշելով, որ իր երկրի զարգացման առաջնահերթությունների մեջ հատուկ տեղ են զբաղեցնում քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական կայունությունը, աշխարհի համար բաց լինելու, ներդրումների համար բարենպաստ դաշտ ստեղծելու հետեւողական քաղաքականությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Խորխե Օռիկոյի գնահատմամբ՝ Ուրուգվայի որդեգրած քաղաքականության արդյունավետությունն ու տարբեր ոլորտներում արձանագրած հաջողությունները պայմանավորված են օրենսդրական դաշտի անընդհատ կատարելագործմամբ ու դրանց կիրառման հստակ մեխանիզմների ներդրմամբ: Լատինաամերիկյան ամենափոքր երկրներից մեկը լինելով եւ ունենալով 3,3 մլն բնակչություն՝ Ուրուգվայը մեծ հաջողություններ է արձանագրել տնտեսության տարբեր ոլորտներում, առեւտրական հարաբերություններ է հաստատել աշխարհի 120 երկրների հետ եւ իրավամբ համարվում է Հարավային Ամերիկայի ամենաժողովրդավարական երկիրը: Ըստ Ուրուգվայի խորհրդարանի նախագահի՝ ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում իր երկրի գրանցած հաջողությունների վառ վկայությունն է նաեւ այն փաստը, որ Ուրուգվայն աշխարհում առաջինն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ու դատապարտել այն: Դա փաստում է նաեւ այն մասին, որ Ուրուգվայի համար մարդու իրավունքներն ավելի բարձր են դասվում, քան տնտեսական շահերը:
Այնուհետեւ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի գործարարները ներկայացրին իրենց գործունեության ոլորտներն ու ներդրումային հնարավոր ուղղությունները: Մասնավորապես քննարկվեցին դեղագործության, ագրոարդյունաբերության, տուրիզմի, շինանյութերի արտադրության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում ու գիտական ասպարեզում համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու հեռանկարները:
Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն առաջարկեց գործարարների ավելի ընդլայնված կազմով հանդիպումներ կազմակերպել, քննարկել ներդրումային բոլոր հնարավորությունները եւ իրատեսական ու գործնական քայլեր ձեռնարկել:

On November 16 the members of the Armenia-Uruguay Friendship Group and the representatives of the factions met with Jorge Orrico, President of the House of Representatives of the Eastern Republic of Uruguay and the Delegation led by him.
The Head of the Armenia-Uruguay Friendship Group Vahan Hovhannisyan said that, taking into account the importance of the development of the Armenia-Uruguay economic relations and the necessity of creating Trade-Industrial Chamber discussed during the meetings with the RA Prime Minister and Foreign Minister businessmen were also invited at the meeting.
Jorge Orrico, President of the House of Representatives of the Eastern Republic of Uruguay, presented the geographical, historical, political and economic peculiarities of Uruguay, noting that among the priorities of the development of his country the political, economic and social stability occupy a special place for being open to the world, consistent policy and protection of human rights for creating a favourable field for investments. According to Jorge Orrico, the productiveness of the policy adopted by Uruguay and the successes recorded in different spheres are conditioned by the continuous improvement of the legislative field and the investment of distinct mechanisms of their use. Being one of the smallest Latin American countries and having 3.3mln population Uruguay registered big successes in different spheres of economy, has established trade relations with 120 countries of the world and genuinely is considered the most democratic country of the South America. According to the President of the House of Representatives of Uruguay, in the spheres of democracy and protection of human rights the evidence of the recorded successes is also the fact that Uruguay has been the first to recognize the Armenian Genocide and to condemn it. This witnesses also the fact that the human rights are more highly classified for Uruguay that the economic interests.
Then the businessmen of Armenia and Uruguay presented the spheres and investment possible directions of their activities. In particular, the possibilities of cooperation in the spheres of pharmacy, agro-industry, tourism, production of construction materials, high technologies and scientific field, as well as the perspectives of founding joint ventures were discussed.
The Head of the Armenia-Uruguay Friendship Group Vahan Hovhannisyan proposed to organize meetings in more extended staff members for the businessmen, discuss all the investment possibilities and undertake realistic and practical steps.