ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովին
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, Միջխորհրդարանական միությունում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին: ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են պատգամավորներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Հեղինե Բիշարյանը, Կարինե Աճեմյանը, Մարտին Սարգսյանը:
Միջխորհրդարանական միության ղեկավար խորհրդի նիստում քննարկվեցին կառույցի անդամակցությանը վերաբերող հարցեր, կազմակերպության նախագահի եւ գլխավոր քարտուղարի հաշվետվությունները, ֆինանսական հարցեր, ներկայացվեց Միջխորհրդարանական միության 2014 թ. ծրագիրը եւ բյուջեի նախագիծը: Ղեկավար խորհրդի նիստից հետո աշխատանքները սկսեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում էին 125 երկրների շուրջ 1200 պատվիրակներ, 45 երկրների խորհրդարանների նախագահներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ Միջխորհրդարանական միության նախագահ Աբդելվահադ Ռադին: Առաջին օրը վեհաժողովը քննարկեց «Դեպի միջուկային զենքից զերծ աշխարհ. խորհրդարանների դերակատարությունը» հարցը: ՄՄ հանձնաժողովներում քննարկվեցին «Խորհրդարանների դերակատարությունը երեխաների, մասնավորապես առանց չափահասների ուղեկցության միգրանտ երեխաների իրավունքները պաշտպանելու եւ պատերազմական իրավիճակներում ու հակամարտությունների ժամանակ նրանց շահագործումը կանխարգելելու գործում» եւ «Զենքի վաճառքի մասին» պայմանագրի հետեւանքներն ու դրա մասով գործողությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 1540՝ «Զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման մասին» բանաձեւի իրականացումը հարցերը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը, Լիբանանի հետ ունենալով բազմաթիվ ընդհանրություններ ու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներ, կարեւորում է համագործակցության խորացումը թե երկկողմ հարաբերություններում եւ թե միջազգային կառույցներում: Նրա խոսքով` հայ ժողովրդի կապը Լիբանանի հետ գալիս է դարերի խորքից եւ Լիբանանի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը կարողացել են պահպանել ազգային ինքնությունը ու մշակույթը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը, երկկողմ շփումները, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը բարձր գնահատեց հայ-լիբանանյան հարաբերությունները եւ կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը եւ ամրապնդումը: Նաբիհ Բըրրին Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Լիբանան:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հիմնահարցին, Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին: Խոսելով հարավկովկասյան եւ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանային հարցերի շուրջ` զրուցակիցները փաստեցին բոլոր խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու կարեւորությունը:
07.10.2013
ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԵՄ- Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԵՄ- Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ, ովքեր հոկտեմբերի 3-6-ը Ստեփանակերտում մասնակցել են Արցախի ազատագրական պայքարի 25-րդ տարեդարձին նվիրված՝ «Արցախի ազատագրական պայքար՝ Գյուլիստանից մինչեւ այսօր» խորագրով միջազգային համաժողովին: ...

RA NA President Hovik Abrahamyan Takes Part in the Assembly of the Inter-Parliamentary Union
On October 7 the delegation led by the RA NA President, Head of the NA Delegation in the Inter-Parliamentary Union took part in the works of the 129th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in Geneva. Karen Chshmaritian, Heghine Bisharyan, Karine Atshemyan, Martin Sargsyan are in the delegation led by the NA President.
In the Session of the IPU Governing Council items relating to the membership of the structure, the reports of the President and Secretary General of the organization, financial issues were discussed, the programme and the draft consolidated 2014 budget of the IPU was introduced. After the session of the Governing Council the 129th IPU Assembly began its work, where about 1200 delegates of 125 countries and presidents of parliaments of 45 countries were taking part. The President of the IPU Abdelwahad Radi had an opening word. On the first day the Assembly discussed the item “Towards a nuclear-weapon-free world: The contribution of parliaments.” In the IPU committees the items “The role of parliaments in protecting the rights of children, in particular unaccompanied migrant children, and in preventing their exploitation in situations of war and conflict” and the implementation of the resolution N 1540 the consequences of the Treaty “On Weapon Sale” and related actions “On Non-Spreading of Weapons of Mass Destruction of the UN Security Council.
On the same day the RA NA President Hovik Abrahamyan met with the President of the Lebanese Parliament Nabih Berri. Hovik Abrahamyan noted that Armenia, having numerous common features with Lebanon and historical traditions of friendship between the peoples, highlights the cooperation both in the development of bilateral relations and in the international arena. In his word, the Armenian people’s relations with Lebanon comes from old centuries, the presence of the Armenian community in Lebanon has a history of hundred centuries, and due to brotherly attitude of the Lebanese people the Armenians could to preserve the national identity and the culture. The President of the RA National Assembly highlighted the deepening of cooperation between the two countries and parliaments, the bilateral contacts and activation of economic cooperation. To his assessment, the two countries have also recorded big successes in different international instances in terms of mutually beneficial cooperation.
The President of the Lebanese Parliament highly assessed the Armenian-Lebanese relations and highlighted the further development and strengthening of the inter-parliamentary cooperation. Nabih Berri invited Hovik Abrahamyan to Lebanon on an official visit.
In the course of the meeting the sides touched upon the regional problems, the NK issue and the developments in Syria. Talking over the South Caucasian and Near East regional issues, the interlocutors documented the importance of solving all the problems through negotiations.
07.10.2013
NA Vice President Meets with the Members of EU-Armenia Friendship Group
On October 7 the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan met with the members of EU-Armenia Friendship Group, who took part in the international forum with the heading “Artsakh Liberation Struggle: from Gyulistan Until Now” dedicated to the 25th anniversary of Artsakh liberation struggle in Stepanak...