«Հայ-վրացական միջխորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները» թեմայով խորհրդաժողովում ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր եւ ընդունվել է համատեղ հայտարարություն
Դեկտեմբերի 14-15-ին Լոռու մարզի Թուֆենկյան կենտրոնում տեղի ունեցած «Հայ-վրացական միջխորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները» թեմայով խորհրդաժողովում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն , եւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի ու Վրաստանի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին գործերի մշտական հանձնաժողովի միջեւ ստորագրվել է համագործակցության  հուշագիր, որը ստորագրել են հանձնաժողովների նախագահներ Արտակ Զաքարյանը եւ Թեդո Ջափարիձեն:
Համատեղ հայտարարություն.
2013 թվականի դեկտեմբերի 14-15-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Վրաստանի Հանրապետության  խորհրդարանի պատվիրակությունները (այսուհետ՝ Կողմեր) հանդիպեցին Հայաստանի Ալավերդի քաղաքում՝ քննարկելու հայ-վրացական միջխորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները եւ հանդես եկան սույն համատեղ հայտարարությամբ:
Ընդգծելով իրենց նվիրվածությունը երկու ազգերի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների դարավոր ավանդույթին,
ճանաչելով Վրաստանի խորհրդարանի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը,
հաշվի առնելով խորհրդարանների դերը միջազգային համագործակցության խորացման, փոխադարձ վստահության ձեւավորման, ինչպե նաեւ ժողովրդավարության եւ քաղաքացիական հասարակության զարգացման խնդիրներում,
գնահատելով օրենսդիր մարմինների նշանակալից ներդրումը տարածաշրջանային եւ համաշխարհային մարտահրավերներին արձագանքելու գործում՝
Կողմերը
1. հայտարարում են, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ հաստատված կառուցողական միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամուր հիմքեր է ստեղծում երկկողմանի միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացման եւ ամրապնդման համար
2. համաձայնում են հատուկ պարտավորություն ստանձնել՝ իրենց ընտրողների շրջանում բարձրացնելու Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման կարիքի վերաբերյալ տեղեկացվածության մակարդակը՝ այսպիսով նպաստելով վստահության, փոխադարձ հարգանքի եւ ըմբռնման վրա հիմնված միջպետական կապերի ամրապնդմանը
3. շեշտում են միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը երկու բարեկամ երկրների օրենդրությունների ներդաշնակեցման գործում
4. ճանաչում են ապագայում համատեղ ծրագրերի իրականացման կարեւորությունը, տնտեսական նախաձեռնությունների եւ փոխադարձ շահերի վրա հիմնված ծրագրերի անհրաժեշտությունը եւ նման ծրագրերի իրականացման ընթացքում խորհրդարանական աջակցության եւ վերահսկողության կարեւորությունը
5. ողջունում են ավելի ամուր եւ խորացված միջխորհդարանական հարաբերություններ հաստատելու ներկա միտումը եւ ընդգծում նման համագործակցային ջանքերի կարեւորությունը
6. համաձայնում են համագործակցության սույն ձեւաչափը դարձնել ավանդական  եւ հաջորդ հանդիպումն իրականացնել 2014 թվականին Վրաստանում:
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՎՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի միջեւ համագործակցության մասին հուշագիր
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը եւ ՎՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը (այսուհետ` Կողմեր)`
- կարեւոր նշանակություն տալով Հայաստանի եւ Վրաստանի Հանրապետության բարեկամական հարաբերություններին, փոխըմբռնմանն ու սերտ համագործակցությանը
- համոզված լինելով, որ երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ բազմակողմանի կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը
- ղեկավարվելով միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքներով եւ նորմերով
- ընդունելով երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների համագործակցության անհրաժեշտությունը
- հավաստելով իրենց ձգտումը համակողմանի համագործակցության հետագա խորացմանը` ուղղված միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, օրենսդրական գործունեության շրջանակներում փորձի փոխանակմանը, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համատեղ քննարկումների եւ խորհրդատվությունների իրականացմանը, երկու երկրների խորհրդարաններում քննարկվող փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակմանը՝
համաձայնեցին հետեւյալի մասին:
Համագործակցության հուշագրի սկզբունքները
Կողմերն առաջնորդվում են հետեւյալ սկզբունքներով`
- համագործակցության ոլորտի աջակցմանն ու զարգացմանն ուղղված քաղաքականության մշակման գործում յուրաքանչյուր Կողմի լիարժեք անկախություն
- երկկողմ համագործակցություն իրականացնել իրավահավասարության, գործընկերության եւ փոխշահավետության հիման վրա`
-համատեղ լսումների միջոցով
-փոխայցելությունների միջոցով
-միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ակտիվ  համագործակցությամբ
-ժողովրդավարության ամրապնդման եւ երկուստեք հետաքրքրություն ունեցող խնդիրների շուրջ համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով:
Համագործակցության հուշագրի նպատակները
1. Կողմերի միջեւ հարաբերությունների եւ համագործակցության հաստատում
2. Համագործակցության մեթոդների, մեխանիզմների մշակում
3. Գործունեության առանցքային ուղղությունների վերաբերյալ տեղեկատվության եւ փորձի կանոնավոր փոխանակում եւ ուսումնասիրում:
Կողմերի իրավասու մարմինները
Սույն Հուշագրի իրականացման համար Կողմերի իրավասու պատասխանատու մարմիններն են.
հայկական կողմից` ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով
վրացական կողմից` ՎՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով
Համագործակցության հուշագրի ուժի մեջ մտնելը
Սույն Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում իր ստորագրման օրվանից եւ յուրաքանչյուր Կողմի համար կարող է վերանայվել տվյալ երկրի խորհրդարանի նոր գումարման կողմից ձեւավորված հանձնաժողովում: Այն կարող է վերանայվել նաեւ կողմերից մեկի խորհրդարանում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կառուցվածքային ձեւափոխման կամ գործառությունների եւ լիազորությունների փոփոխման պարագայում:
Սույն Հուշագրում Կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ կարող են կատարվել փոփոխություններ եւ լրացումներ, որոնք կձեւակերպվեն առանձին հավելվածներով: Այդ հավելավծներն ուժի մեջ կմտնեն ստորագրման պահից եւ կհանդիսանան սույն Հուշագրի անբաժանելի մասը:

In the Conference on the Theme ''The Perspectives of the Armenian-Georgian Inter-Parliamentary Cooperation'' a Memorandum of Understanding on Cooperation is Signed and a Joint Statement is Adopted
On December 14-15, 2013 in the conference ''The Perspectives of the Armenian-Georgian Inter-Parliamentary Cooperation'' held in Tufenkian Centre of Lori Marz a joint statement was adopted and Memorandum of Understanding on Cooperation between the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia and the Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament of Georgia was signed by the Chairmen of the committees Artak Zakaryan and Tedo Japaridze.
Joint Statement
On December 14-15, 2013 the delegations of the National Assembly of the Republic of Armenian and of the Parliament of Georgia (hereinafter referred to as Sides) have met to discuss the prospects of the Georgia-Armenia inter-parliamentary cooperation in Alaverdi city of Armenia, and have adopted this joint statement.
Stressing their adherence to the centuries long history of tradition of fraternal relations between two nations,
Acknowledging the importance of inter-parliamentary cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Parliament of Georgia
Taking into account the role of parliaments in furthering international cooperation, mutual trust, democracy and civil society development, as well as
Recognizing considerable contribution of legislatures in addressing regional and global challenges,
The Sides :
1. State that established constructive inter-state cooperation between Armenia and Georgia provides strong grounds for further development and enhancement of bilateral inter-parliamentary ties.
2. Agree that they have a special obligation of raising awareness of their respective electorates of the need to further develop and deepen relations between Armenia and Georgia, thus contributing to the strengthening of the interstate ties based on trust, mutual respect and understanding.
3. Emphasize the importance of inter-parliamentary cooperation in harmonizing the legislation of the two friendly countries,
4. Acknowledge the significance of implementing joint projects in future, the necessity of economic initiatives and programs of mutual interest, and recognize the importance of the parliamentary support and oversight during the implementation of such projects.
5. Welcome the current trend of intensified and enhanced inter-parliamentary relations and stress the need for further enhancement of such co-operative efforts.
6. Agree to make this format of cooperation traditional and to convoke the next gathering in Georgia in 2014.
MEMORANDUM OF UNDERSTANDING on Cooperation between the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia and the Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament of Georgia
The Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia and Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament of Georgia (hereafter Parties);
- attaching paramount importance to the friendly relations, mutual understanding and close cooperation between Armenia and Georgia;
- convinced that the cooperation between the two committees will further the deepening and strengthening of multilateral ties between the parliaments of the Republic of Armenia and Georgia;
- guided by the universally recognized principles and rules of international law;
- recognizing the need for cooperation between the foreign affairs committees of the two countries;
- assuring their aspiration for the further deepening of comprehensive cooperation aimed at the development of inter-parliamentary ties, exchange of experience in legislative activity, jointdeliberationsand consulting in areas of mutual interest and, exchange of information on issues of mutual interest under discussion in the parliaments of the two states;
Agreed on the following:
Principles of the Memorandum
The Parties shall be guided by the following principles:
- full independence of each Party in policy development aimed atthe support to and development of cooperation;
- implementation of bilateral cooperation based on equality, partnership and for the benefit of the Parties through:
- joint hearings;
- visits;
- active cooperation within inter-parliamentary fora;
- strengthening of democracy and joint initiatives on issues of mutual interest.
Goals of the Memorandum
1. Establishment of relations and cooperation between the Parties;
2. Development of cooperation methods and mechanisms;
3. Exchange and study of information and experience on the key aspects of activity on a regular basis.
Authorized Bodies of the Parties
The authorized bodies of the Parties responsible for the implementation of this Memorandum shall be as follows:
On behalf of the Armenian side, the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia
On behalf of the Georgian side, the Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament of the Republic of Georgia
Entry into Force of the Memorandum
This Memorandum shall enter into force upon the date of its signature and may be revised for each Party by the committee established by the parliament of the new convocation of one of the countries. It may also be revised in the event of structural adjustment or change of functions and powers of the standing committee on foreign relations in the parliament of one of the Parties.
With the mutual consent of Parties amendments and addenda may be made to this MoU, to be worded in separate appendices. The appendices shall enter into force upon signature and be an inalienable part of this MoU.