Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
Ձեր կյանքն ու գրական-հասարակական գործունեությունն ինքնատիպ մի ստեղծագործություն են, որում սերտորեն զուգորդված են ժամանակն ու իրադարձությունները, պատմությունն ու իրականությունը: Ավելի քան կես դար մի քանի սերունդ ճանապարհորդել է Ձեր ստեղծած լրագրողական ու հրապարակախոսական իրապատում տարածքում՝ Կամչատկայից ու Բայկալից մինչեւ Խաղաղ եւ Ատլանտյան օվկիանոսներ, աշխարհասփյուռ հայության հետ կապվելով «Կիլիկիայի» ու «Արմենիայի» տախտակամածերի վրա ստեղծված Ձեր անկրկնելի նոթագրությամբ:
Ձեր կենսագրությունն անխզելիորեն կապված է արցախյան ազատագրական շարժման ակունքների ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման գործընթացի, դրա միջազգայնացման ու ճշմարտացի ընկալման հետ: Այդ կապը շարունակաբար ձգվում է ցայսօր՝ ի դեմս հայի, լրագրողի ու գրողի, անկախության ու պետականության բարձրագույն գաղափարին նվիրված քաղաքացու Ձեր անխոնջ գործունեության:
Ծննդյան օրվա առթիվ ջերմ շնորհավորանքներիս հետ միասին մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, ստեղծագործական ու հասարակական բեղմնավոր գործունեություն եւ ամենայն բարիք»:

“Уважаемый г-н Балаян,   поздравляю Вас с юбилеем!
Ваша жизнь и литературно-общественная деятельность – оригинальное произведение, в котором тесно сплелись время и события, история и действительность. Более полувека несколько поколений путешествовало в созданном Вами журналистском и публицистическом пространстве – от Камчатки и Байкала до Тихого и Атлантического океанов, соединяясь с рассеянным по миру армянством в написанных Вами на палубах “Киликии” и “Армении” неповторимых путевых записках.
Ваша биография неразрывно связана с истоками Арцахского освободительного движения и процессом самоопределения народа Нагорного Карабаха, его международным признанием и верным восприятием. Эта связь последовательно прослеживается и поныне – в Вашей неутомимой деятельности армянина, журналиста, писателя и гражданина, преданного высокой идее независимости и государственности.
Вместе с сердечными поздравлениями в связи с днем рождения желаю Вам здоровья, плодотворной творческой и общественной деятельности и всяческих благ”.