ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 7-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ:
Կողմերը քննարկել են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակը, անթույլատրելի համարել ռազմական ճանապարհով ԼՂ հակամարտության կարգավորման փորձերը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները բացահայտ ագրեսիա են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ: Էդուարդ Շարմազանովը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությանը սատարող հայտարարությունները: ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ այս իրավիճակում առավել քան կարեւոր է, որպեսզի միջազգային հանրությունը հանդես գա հասցեական, դատապարտող հայտարարություններով:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ չնայած ձեռք բերված պայմանավորվածությանը` ապրիլի 6-ի լույս 7-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական գործողություն:
ՌԴ Պետդումայի նախագահն իր հերթին նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, շահագրգռված է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ` Մինսկի խմբի ձեւաչափով:

7 апреля глава делегации НС РА в ПА ОДКБ, вице-спикер НС Э.Шармазанов беседовал по телефону с председателем Совета ПА ОДКБ, председателем Госдумы РФ С.Нарышкиным.
Стороны обсудили сложившуюся ситуацию на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, сочли недопустимыми попытки урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта военным путем.
Вице-спикер НС отметил, что действия азербайджанской стороны – открытая агрессия в отношении народа Нагорного Карабаха. Э.Шармазанов осудил поддерживающие террористическую политику Азербайджана заявления Турции.   Глава делегации НС РА в ПА ОДКБ подчеркнул, что в этой ситуации крайне важно выступление мирового сообщества с адресными, осуждающими заявлениями.
Э.Шармазанов отметил, что, несмотря на достигнутые договоренности, в ночь с 6 на 7 апреля в северо-восточном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск противник предпринял диверсионно-разведывательную операцию.
Председатель Госдумы РФ в свою очередь отметил, что Российская Федерация, как страна-сопредседатель МГ ОБСЕ, заинтересована в мирном урегулировании НК-проблемы в формате Минской группы.