Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Կալիֆորնիայում գործող «Հետազոտություն, ուսումնասիրություն եւ պլանավորում Հայաստանի համար» ինստիտուտի ղեկավար Հակոբ Փանոսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Ռուզաննա Մուրադյանն ու Կարինե Պողոսյանը:
Նշենք, որ ինստիտուտը հիմնադրվել է 1991 թվականին եւ հիմնադրումից ի վեր սերտորեն համագործակցում է ՀՀ պետական եւ մասնավոր հատվածների հետ՝ իրականացնելով խորհրդատվական, վերլուծական, հետազոտական, պլանավորման ծառայություններ կրթության, տնտեսագիտության, քաղաքականության, առողջապահական, տեխնոլոգիական ոլորտներում՝ խթանելով ԱՄՆ-ՀՀ երկկողմ համագործակցությունը:
Ինստիտուտի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու այն բոլոր ծրագրերին, որոնք միտված կլինեն Հայաստանում զարգացնելու գիտահետազոտական հաստատությունների գործունեությունն ու կատարելագործելու նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման որակը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ինստիտուտի հայանպաստ գործունեությունը եւ կարեւորել մեր երկրում նոր ծրագրերի իրականացմանն ու բազմոլորտ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները:
ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանն ու ինստիտուտի ղեկավար Հակոբ Փանոսյանը քննարկել են Հայաստանում կրթության զարգացմանն առնչվող հարցեր. այդ ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր իրականացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

On October 19, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Hakob Panossian, the Head of the Institute Analysis Research & Planning for Armenia (ARPA) functioning in California. The NA deputies Ruzanna Muradyan and Karine Poghosyan also attended the meeting.
Let us note that the Institute was established in 1991 and since its establishment it has been closely cooperating with the RA state and private sectors, implementing advisory, analytical, research, planning services in the spheres of education, economy, politics, healthcare, technology, boosting the USA-RA bilateral cooperation.
The Head of the Institute expressed readiness to support all the programmes, which will directed to the activities of the scientific-research institutions and upgrade the quality of the usage of newest technologies. The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan highly assessed the pro-Armenian activities of the Institute and highlighted the implementation of the new programmes in our country and the initiatives aimed at the strengthening of multi-sphere cooperation.
The NA deputy Ruzanna Muradyan and the Head of the Institute Hakob Panossian discussed issues regarding the development of education in Armenia: an agreement on implementation of a number of programmes was reached in that regard.