Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Կալիֆորնիայում գործող «Հետազոտություն, ուսումնասիրություն եւ պլանավորում Հայաստանի համար» ինստիտուտի ղեկավար Հակոբ Փանոսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Ռուզաննա Մուրադյանն ու Կարինե Պողոսյանը:
Նշենք, որ ինստիտուտը հիմնադրվել է 1991 թվականին եւ հիմնադրումից ի վեր սերտորեն համագործակցում է ՀՀ պետական եւ մասնավոր հատվածների հետ՝ իրականացնելով խորհրդատվական, վերլուծական, հետազոտական, պլանավորման ծառայություններ կրթության, տնտեսագիտության, քաղաքականության, առողջապահական, տեխնոլոգիական ոլորտներում՝ խթանելով ԱՄՆ-ՀՀ երկկողմ համագործակցությունը:
Ինստիտուտի ղեկավարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու այն բոլոր ծրագրերին, որոնք միտված կլինեն Հայաստանում զարգացնելու գիտահետազոտական հաստատությունների գործունեությունն ու կատարելագործելու նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման որակը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել ինստիտուտի հայանպաստ գործունեությունը եւ կարեւորել մեր երկրում նոր ծրագրերի իրականացմանն ու բազմոլորտ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունները:
ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանն ու ինստիտուտի ղեկավար Հակոբ Փանոսյանը քննարկել են Հայաստանում կրթության զարգացմանն առնչվող հարցեր. այդ ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր իրականացնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

19 октября вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с руководителем действующего в Калифорнии института “Изучение, исследование и планирование для Армении” А.Паносяном. На встрече присутствовали также депутаты Р.Мурадян и К.Погосян.
Основанный в 1991 г. институт поныне тесно сотрудничает с государственным и частным секторами РА, осуществляя консультационные, аналитические, исследовательские и программные услуги в области образования, экономики, политологии, здравоохранения, технологий, стимулируя двустороннее сотрудничество США – РА.
Руководитель института выразил готовность содействовать программам, нацеленным на развитие деятельности научно-исследовательских институтов и совершенствование качества применения новейших технологий в Армении.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян высоко оценила проармянскую деятельность института и подчеркнула важность осуществления новых программ и инициатив, направленных на укрепление многовекторного сотрудничества с РА.
Депутат Р.Мурадян и руководитель института А.Паносян обсудили вопросы развития образования в Армении – в этом русле достигнута договоренность о реализации ряда программ.