ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական հանդիպումները
ՌԴ Պետական Դումայի  նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջպետական եւ միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր։ Պայմանավորվածություն ձերք բերվեց  2005-ի գարնանը ՌԴ Պետական Դումայի նախագահի Հայաստան պաշտոնական այցի վերաբերյալ, որի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր։
Ղազախստանի Սենատի նախագահ Նուրտայ Աբիկաեւի հետ հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա, կարեւորվեց միջազգային կառույցներում համագործակցությունը, 2005-ի գարնանը Աստանայում տեղի կունենա միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը։ Երկու երկրներում գործում են պատգամավորական բարեկամության խմբեր, քննարկվեց համագործակցությունը  նոր, ավելի բարձր մակարդակի վրա դնելու անհրաժեշտությունը։ Քննարկվեց նաեւ երկու  խորհրդարանների հովանու ներքո տնտեսական, մշակութային հարցերով ֆորումներ անցկացնելու խնդիրը։ Պարոն Աբիկաեւը խորհրդարանի նախագահին հրավիրեց Աստանա՝ որոշակի լուծումներ տալու քննարկված խնդիրներին։
ԱՊՀ ՄԽՎ 24-րդ լիագումար նիստը Սանկտ Պետերբուրգում
Դեկտեմբերի 4-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ ՄԽՎ 24-րդ լիագումար նիստը` oրակարգում ունենալով 13 հարց: Օրակարգի առաջին հարցը նվիրված էր ԱՊՀ պետությունների խորհրդարանների դերի մեծացմանը ահաբեկչության դեմ պայքարում, քննարկվեցին «Ահաբեկչության դեմ պայքարի» մոդելային օրենքո...

Официальные встречи Председателя НС РА
В ходе встречи с Председателем ГД ФС РФ Борисом Грызловым обсуждались вопросы межгосударственных и межпарламентских отношений. Была достигнута договоренность об официальном визите в Армению Председателя Государственной Думы РФ весной 2005 г. , в ходе которого будут обсуждены вопросы развития двухсторонних отношений.
Во время встречи с Председателем Сената Казахстана Нуртаем Абикаевым было отмечено, что есть большой потенциал для развития межпарламентских отношений между двумя странами, подчеркнута важность сотрудничества в международных структурах, весной 2005 г. в Астане состоится первое заседание межправительственной комиссии. В обеих странах действуют группы депутатской дружбы, обсуждалась необходимость поднятия сотрудничества на новый, еще более высокий уровень. Обсуждалась также задача проведения форумов по вопросам экономики, культуры под эгидой двух парламентов. Г-н Абикаев пригласил председателя парламента в Астану - для претворения в жизнь решений по обсуждаемым проблемам.
24-е пленарное заседание МПА СНГ в Санкт-Петербурге
4 декабря в Таврическом дворце Санкт-Петербурга начало работу 24-е пленарное заседание МПА СНГ, имевшее в повестке дня 13 вопросов. Первый вопрос повестки был посвящен усилению роли парламентов государств СНГ в борьбе с терроризмом, были обсуждены предлагаемые дополнения в модельном законе “О борьбе...