ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական հանդիպումները
ՌԴ Պետական Դումայի  նախագահ Բորիս Գրիզլովի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջպետական եւ միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր։ Պայմանավորվածություն ձերք բերվեց  2005-ի գարնանը ՌԴ Պետական Դումայի նախագահի Հայաստան պաշտոնական այցի վերաբերյալ, որի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր։
Ղազախստանի Սենատի նախագահ Նուրտայ Աբիկաեւի հետ հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա, կարեւորվեց միջազգային կառույցներում համագործակցությունը, 2005-ի գարնանը Աստանայում տեղի կունենա միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը։ Երկու երկրներում գործում են պատգամավորական բարեկամության խմբեր, քննարկվեց համագործակցությունը  նոր, ավելի բարձր մակարդակի վրա դնելու անհրաժեշտությունը։ Քննարկվեց նաեւ երկու  խորհրդարանների հովանու ներքո տնտեսական, մշակութային հարցերով ֆորումներ անցկացնելու խնդիրը։ Պարոն Աբիկաեւը խորհրդարանի նախագահին հրավիրեց Աստանա՝ որոշակի լուծումներ տալու քննարկված խնդիրներին։
ԱՊՀ ՄԽՎ 24-րդ լիագումար նիստը Սանկտ Պետերբուրգում
Դեկտեմբերի 4-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ ՄԽՎ 24-րդ լիագումար նիստը` oրակարգում ունենալով 13 հարց: Օրակարգի առաջին հարցը նվիրված էր ԱՊՀ պետությունների խորհրդարանների դերի մեծացմանը ահաբեկչության դեմ պայքարում, քննարկվեցին «Ահաբեկչության դեմ պայքարի» մոդելային օրենքո...

RA NA Speaker’s Official Meetings
RA NA Speaker Artur Baghdasaryan had a number of meetings on the fringes of the CIS IPA plenary session.
RA NA Speaker and RF State Duma Chairman Boris Gryzlov discussed interstate and inter-parliamentary relations. The parties reached an agreement on official visit of RF State Duma Chairman to Armenia in spring 2005 when the development of bilateral relations will be discussed.
Mr. Baghdasaryan and Kazakhstan Senate Chairman Nurtai Abykaev pointed to significant potential for the development of inter-parliamentary relations, weighted cooperation in international structures, first inter-governmental committee meeting to be held in spring 2005 in Astana. Friendship groups exist at two parliaments; the parties stressed the necessity to transfer the partnership to a new, higher level. The sides also considered holding economic, cultural forums under the auspices of the two parliaments. Mr. Abykaev invited NA Speaker to Astana to find solutions to the issues discussed.
04.12.2004
24th CIS IPA Plenary Session in St. Petersburg
On December 4 opened the 24th plenary session of the CIS Inetrparliamentary Assembly (IPA) in the Tavrichesky Palace in St. Petersburg. Thirteen items were on the session agenda. The first issue related to the augmenting the role of the CIS Member Nations parliaments, the Assembly discussed addition...