ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերություններն ունեն ամուր պատմական հիմք, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում հնարավոր ոլորտներում առավել արդյունավետ փոխգործակցության համար»:
Երկուստեք կարեւորվել է երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի փոխգործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային բազմակողմ համագործակցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական հարթակներում համագործակցության մեխանիզմներին եւ ռազմավարություններին: Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում «մաքուր» աշխատանքի սկզբունքի պահպանման, ինչպես նաեւ վերպետական ձեւաչափերում կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարեւորությունը: «Միջազգային խորհրդարանական հարթակներում կոռուպցիայի բացառման համար Հայաստանը հանձնառու է լիակատար համագործակցության՝ կառույցների օրակարգերը նման արատավոր երեւույթներից զերծ պահելու համար»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Բրյուսելի գագաթաժողովում ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայնագրի ստորագրման եւ ազգային խորհրդարաններում դրա վավերացման կարեւորությանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցեր: Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից գործուն կանխարգելիչ քայլերի իրականացումը Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության քարոզից մինչեւ սահմանային սադրանքներ նախաձեռնելու դեպքերի կապակցությամբ: «Առավել գործուն մեխանիզմներ են անհրաժեշտ՝ տնտեսական պատժամիջոցներից մինչեւ քաղաքական մեկուսացում այն պետության նկատմամբ, որն արկածախնդրության, պետական մակարդակով այլատյացության միջոցով անում է հնարավորը՝ տարածաշրջանի կայունությունը վտանգելու համար», - նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Դեսպան Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան կարեւորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը եւ նշել, որ Բուլղարիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում: Դեսպանը կարեւորել է միջազգային հանրության հավասարակշիռ դիրքորոշումը հակամարտության լուծմանը նպաստելու հարցում:

4 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА Марию Павлову Цоцоркову-Каймактчиеву.
Приветствуя гостью в НС, А.Ашотян отметил: “Армяно-болгарские межгосударственные отношения имеют прочный исторический фундамент, создающий предпосылки для более эффективного взаимодействия в различных сферах”.
Обоюдно подчеркнута важность сотрудничества  внешнеполитических комиссий и групп дружбы парламентов двух стран.
В ходе беседы стороны обратились как к двустороннему, так и многостороннему международному сотрудничеству.
Собеседники коснулись механизмов и стратегии сотрудничества на межпарламентских площадках. Г-н Ашотян подчеркнул важность соблюдения в международных парламентских организациях принципа “чистой работы”, а также необходимость борьбы с коррупцией в надгосударственных форматах. “С целью исключения коррупции на международных парламентских площадках Армения готова к полноценному сотрудничеству – для избавления повесток дня структур от подобных порочных явлений”, - отметил председатель комиссии НС .
На встрече стороны отметили важность заключения на брюссельской ассамблее   нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС и его ратификации в национальных парламентах.
Обсуждены также вопросы региональной стабильности. Г-н Ашотян подчеркнул важность действенных превентивных шагов международного сообщества в отношении Азербайджана, пропагандирующего ксенофобию на государственном уровне и инициирующего провокации на границе. “Нужны действенные механизмы – от экономических санкций до политической изоляции этого государства, которое путем авантюр, ксенофобии на государственном уровне делает все возможное для дестабилизации региона”, -     отметил   председатель комиссии.
Посол Цоцоркова-Каймактчиева подчеркнула роль МГ ОБСЕ в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и отметила, что Болгария не видит альтернативы мирному урегулированию проблемы. Она особо выделила важность взвешенной позиции международного сообщества в разрешении конфликта.