ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերություններն ունեն ամուր պատմական հիմք, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում հնարավոր ոլորտներում առավել արդյունավետ փոխգործակցության համար»:
Երկուստեք կարեւորվել է երկու երկրների խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի փոխգործակցությունը:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային բազմակողմ համագործակցությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական հարթակներում համագործակցության մեխանիզմներին եւ ռազմավարություններին: Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում «մաքուր» աշխատանքի սկզբունքի պահպանման, ինչպես նաեւ վերպետական ձեւաչափերում կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարեւորությունը: «Միջազգային խորհրդարանական հարթակներում կոռուպցիայի բացառման համար Հայաստանը հանձնառու է լիակատար համագործակցության՝ կառույցների օրակարգերը նման արատավոր երեւույթներից զերծ պահելու համար»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Բրյուսելի գագաթաժողովում ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայնագրի ստորագրման եւ ազգային խորհրդարաններում դրա վավերացման կարեւորությանը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցեր: Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից գործուն կանխարգելիչ քայլերի իրականացումը Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության քարոզից մինչեւ սահմանային սադրանքներ նախաձեռնելու դեպքերի կապակցությամբ: «Առավել գործուն մեխանիզմներ են անհրաժեշտ՝ տնտեսական պատժամիջոցներից մինչեւ քաղաքական մեկուսացում այն պետության նկատմամբ, որն արկածախնդրության, պետական մակարդակով այլատյացության միջոցով անում է հնարավորը՝ տարածաշրջանի կայունությունը վտանգելու համար», - նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Դեսպան Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան կարեւորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը եւ նշել, որ Բուլղարիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում: Դեսպանը կարեւորել է միջազգային հանրության հավասարակշիռ դիրքորոշումը հակամարտության լուծմանը նպաստելու հարցում:

On July 4, the Chair of NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia.
Welcoming the Ambassador in the National Assembly, Armen Ashotyan noted: “The Armenian-Bulgarian inter-state relations have firm historical basis, which creates preconditions for further effective cooperation in the possible spheres.”
Both sides highlighted the cooperation of the Committees on Foreign Relations and the Friendship Groups of the parliaments of the two countries.
During the talk the sides touched upon the bilateral, as well as international multilateral cooperation.
The interlocutors referred to the mechanisms and strategies of cooperation on the inter-parliamentary platforms. Armen Ashotyan underlined the preservation of the principle of the clean work in the international parliamentary organizations, as well as the importance of the fight against corruption in the over-state formats. “Armenia is committed to full cooperation for excluding corruption on the international parliamentary platforms and keeping the structure’s agenda free from such harmful phenomena,” Armen Ashotyan noted.
During the meeting the sides also talked about the importance of signing the Comprehensive and Enhanced New Agreement with the EU in the Brussels Summit and its ratification in the national parliaments.
The parties also discussed issues concerning the regional stability. Armen Ashotyan emphasized the implementation of the practical preventive steps taken by the international community relating to the cases of xenophobia in Azerbaijan at the state level up to initiating border provocations. “More functioning mechanisms are necessary: from the economic punitive measures to political isolation towards a state, which through adventurism, xenophobia at state level does its best for endangering the stability of the region,” Armen Ashotyan stated.
Ambassador Tzotzorkova-Kaymaktchieva has emphasized the role of the OSCE Minsk Group in the process of the Nagrono Karabakh conflict settlement and noted that Bulgaria does not see alternative for the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. The Ambassador spotlighted the balanced position of the international community in promoting the solution of the conflict.