Քննարկելով վերջին շրջանում հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումը, Ադրբեջանի կողմից շարունակական ապակառուցողական եւ սադրիչ գործողությունները, Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության դրսեւորումը՝
Կողմերը՝
կարեւորում են 1994 եւ 1995թթ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագրերով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը,
ընդգծում են Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարեւորությունը, մասնավորապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը՝ որպես կանխարգելման գործիք,
արձանագրում են, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման խոչընդոտումը պատասխանատվություն է առաջացնում Ադրբեջանի համար՝ հետեւանքների իր ողջ ծավալով,
դատապարտում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Ժնեւյան կոնվենցիայի հետեւողական խախտման քաղաքականությունը, քաղաքացիական բնակավայրերի հարեւանությամբ ռազմական հենակետերի տեղակայումը եւ խաղաղ բնակչությանը՝ որպես կենդանի վահան օգտագործելը,
կոչ են անում միջազգային հանրությանը հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման պատասխանատուների նկատմամբ կիրառել թիրախային քաղաքական եւ տնտեսական պատժամիջոցներ,
ակնկալում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առավել արդյունավետ եւ գործուն ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը եւ խաղաղ գործընթացի առաջընթացի համար պայմանների ապահովմանը,
դիմում են միջազգային կառույցներին՝ ակտիվորեն նպաստելու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյան
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյան

Обсудив обострение в последнее время ситуации в зоне конфликта, непрерывные и провокационные действия Азербайджана, проявления ксенофобии в Азербайджане на государственном уровне,
Стороны
осознают важность выполнения взятых бессрочными соглашениями о перемирии 1994 и 1995 гг. международных обязательств,
подчеркивают важность достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, в частности о создании механизмов расследования нарушений перемирия как средства профилактики,
констатируют, что нарушение взятых Азербайджаном обязательств по мирному урегулированию конфликта, воспрепятствование осуществлению превентивных мер влечет ответственность Азербайджана в полном объеме последствий,
осуждают последовательное нарушение военно-политическим руководством Азербайджана Женевской конвенции, дислоцирование военных позиций по соседству с гражданскими поселениями и использование мирного населения в качестве живого щита,
призывают международное сообщество применить к ответственным за обострение ситуации  в зоне конфликта целенаправленные политические и экономические санкции,
ожидают от сопредседателей МГ ОБСЕ максимально эффективных и действенных усилий по   обеспечению условий стабилизации положения и прогресса в мирном процессе,
обращаются к международным структурам активнее содействовать мирному урегулированию Карабахской проблемы, поддерживая усилия сопредседателей МГ ОБСЕ.