Քննարկելով վերջին շրջանում հակամարտության գոտում իրավիճակի սրումը, Ադրբեջանի կողմից շարունակական ապակառուցողական եւ սադրիչ գործողությունները, Ադրբեջանում պետական մակարդակով այլատյացության դրսեւորումը՝
Կողմերը՝
կարեւորում են 1994 եւ 1995թթ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագրերով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը,
ընդգծում են Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարեւորությունը, մասնավորապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը՝ որպես կանխարգելման գործիք,
արձանագրում են, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունների խախտումը, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման խոչընդոտումը պատասխանատվություն է առաջացնում Ադրբեջանի համար՝ հետեւանքների իր ողջ ծավալով,
դատապարտում են Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Ժնեւյան կոնվենցիայի հետեւողական խախտման քաղաքականությունը, քաղաքացիական բնակավայրերի հարեւանությամբ ռազմական հենակետերի տեղակայումը եւ խաղաղ բնակչությանը՝ որպես կենդանի վահան օգտագործելը,
կոչ են անում միջազգային հանրությանը հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման պատասխանատուների նկատմամբ կիրառել թիրախային քաղաքական եւ տնտեսական պատժամիջոցներ,
ակնկալում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների առավել արդյունավետ եւ գործուն ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի կայունացմանը եւ խաղաղ գործընթացի առաջընթացի համար պայմանների ապահովմանը,
դիմում են միջազգային կառույցներին՝ ակտիվորեն նպաստելու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ աջակցելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյան
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյան

Discussing the recent escalation of the situation in the conflict zone, as well as the continuous destructive and provocative actions by Azerbaijan, demonstration of xenophobia at the state level in Azerbaijan,
The parties:
Emphasize the implementation of the commitments taken by the 1994-95 ceasefire agreements;
Underline the importance of the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg Summits, in particular the establishment of mechanisms for the investigation of ceasefire violations as a preventive tool;
Note that by violating its own commitments regarding the peaceful settlement of the conflict and hindering the implementation of preventive measures Azerbaijan assumes the responsibility with all the ensuing consequences;
Condemn the policy of consistent violation of the Geneva Convention by the military-political leadership of Azerbaijan, by deploying military bases near civilian settlements and using the peaceful population as a human shield;
Call on the international community to impose targeted political and economic sanctions on those responsible for aggravation of the situation in the conflict zone;
Expect more effective and practical efforts by the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at stabilizing the situation and ensuring conditions for a progress in the peace process;
Call on the international organizations to actively contribute to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict by supporting the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Armen A shotyan
Chair of the Standing Committee on Foreign Relations National Assembly of the Republic of Armenia
Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly of the Republic of
Arzik Mkhitaryan
Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh)