ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Դարյուս Սկուսեւիչյուսի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հայ-լիտվական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի եւ առանձնահատուկ ընդգծվել այդ գործընթացում խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր դերը: Անդրադառնալով հայ-լիտվական քաղաքական ու առեւտրատնտեսական հարաբերություններին՝ կողմերը գոհունակություն են հայտնել առեւտրի ակտիվացման կապակցությամբ եւ ընդգծել այդ ոլորտում առկա մեծ ներուժը:
Զրուցակիները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:
«Թուրքիան անօրինական շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչը դատապարտելի եւ անթույլատրելի է: Ավելին, Թուրքիայի իշխանությունների ժխտողական քաղաքականությունը ոչ թե նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը, այլ, ընդհակառակը, խրախուսում է Ադրբեջանին ռազմատենչ քաղաքականության իրականացման հարցում: ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում: Արցախի քաղաքացիներն ունեն անկախ պետություն կառուցելու նույնքան իրավունք, որքան Լիտվան ու Հայաստանը»,-փաստել է պարոն Շարմազանովը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: «ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը պատմական է»,-ընդգծել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի տեղակալը:

On December 14, the delegation led by the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Armenia-Lithuania, Latvia, Estonia Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the Vice Minister of Foreign Affairs of Lithuania Darius Skusevičius. The delegation is comprised of the RA NA deputies Samvel Farmanyan and Suren Manukyan.
At the meeting a number of agenda items of the Armenian-Lithuanian relations were touched upon, and the important role of the parliamentary diplomacy in that process was especially underlined. With regards to the Armenian-Lithuanian political and trade-economic relations the sides expressed satisfaction relating to the activation of trade and underscored the great potential existing in that sphere.
The interlocutors exchanged thoughts on the regional problems.
“Turkey keeps Armenia under illegal blockade which is condemnable and inadmissible. Moreover, the denial policy of the Turkish authorities does not promote the regional stability, but, on the contrary, encourages Azerbaijan in the implementation of the bellicose policy. The NK problem should be solved exclusively through peaceful negotiations – in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. The citizens of Artsakh have the same right of building an independent state as Lithuania and Armenia,” Mr Sharmazanov documented.
Issues concerning the development of the RA-EU relations were also debated. “The signing of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement is historical,” the Vice Minister of the Foreign Affairs of Lithuania stressed.