ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձը Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ, մաղթում ամենայն լավն ու բարին: Ավարտվող 2018 թվականին մենք մտանք քաղաքական ու հասարակական կյանքի վերափոխումների նոր փուլ: Ունեցանք եւ՛ լավ, եւ՛ դժվարին օրեր: Ու թող 2019 թվականը դառնա դեպի ապագան գնացող մեր մտահղացումները ...
Ամանորին ընդառաջ՝ դեկտեմբերի 30-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ: Խորհրդարանի ղեկավարը եղել է վերակենդանացման բաժանմունքում, հետաքրքրվել բուժվող զինծառայողների առողջական վիճակով՝ մաղթելով շուտափույթ ապաքինում: ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զին...

Congratulatory Address on New Year and Holy Nativity by RA National Assembly President Ara Babloyan
Dear compatriots, I congratulate you on the occasion of the New Year and Holy Nativity and I wish you all the best.In the ending year of 2018 we entered into a new phase of transformations of political and public life. We had both good and difficult days. And let the year 2019 become a year of calli...
On December 30, ahead of New Year’s Day, the RA NA President Ara Babloyan visited the Central Clinical Military Hospital of the RA Ministry of Defense. The Head of the Parliament had been in the Rehabilitation Division, was interested in the health condition of the military servicemen being under tr...