Կհամագործակցեն ԱՄՆ եւ Հայաստանի քաղաքները
ԱՄՆ «Sister Cities international» միջազգային կազմակերպության ղեկավարության եւ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպման ժամանակ քննարկվեցինՀայաստանի եւ ԱՄՆ քաղաքների եւ մարզերի միջեւ համագործակցության զարգացման հարցեր: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց 2006 թ. գարնանը Երեւանում կազմակերպել համատեղ միջազգային կոնֆերանս, որին կմասնակցեն ԱՄՆ տարբեր ռեգիոնների ներկայացուցիչներ եւ պատասխանատուներ:
Կազմակերպության անդամակցության եւ միջպետական կապերի հարցերով տնօրեն Է. Քոլբրեքերի կարծիքով ռեգիոնալ կապերի հաստատւմը ԱՄՆ հետՀայաստանի քաղաքների համար կտա սոցիալ-տնտեսական, կրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտների զարգացման լավ եւ հեռանկարային հնարավորություններ:
«Habitat for Humanity» կազմակերպությունը եւ Ազգային Ժողովը կշարունակեն համագործակցությունը
«Habitat for Humanity» կազմակերպության փոխնախագահ Թոմաս Լերտ Ջոնսի, Եվրոպայի եւ Ասիայի վարչության տնօրեն Նեդ Քելլիի եւ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին «Habitat for Humanity» կազմակերպության ծրագրով անապահով ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու աջակցությանը առնչվող հարցեր:
Կարեւորվեց վերջերս Արարատի մարզի Խարբերդ գյուղում Ազգային Ժողովի եւ «Habitat for Humanity» կազմակերպության կողմից իրականացված համատեղ ծրագիրը, որը առաջիկայում կշարունակվի Մարալիկ եւ Գյումրի քաղաքներում: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց ընդլայնելու համագործակցությունը անապահով ընտանիքներին բնակարանային շինարարության ոլորտում աջակցություն ցուցաբերելուվերաբերյալ:
Վաշինգտոնում կկառուցվի նոր հայկական եկեղեցի
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը այցելեց Վաշինգտոնի Սբ.Մարիամ Աստվածածին Հայ Առաքելական եկեղեցի:
Եկեղեցական խորհրդի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու Վաշինգտոնյան թեմի գործունեությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես կարեւորվեց առաջիկայում շուրջ 8 մլն. դոլար արժողությամբ նոր կառուցվելիք եկեղեցու շինարարությունը ԱՄՆ մայրաքաղաքում, որի մեկնարկը նախատեսվում է հաջորդ տարի:
Հանդիպում ՀՀ դեսպանությունում
ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանությունում ԱԺ նախագահը  ընդարձակ հանդիպում ունեցավ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպում-ընդունելության ժամանակ, որին մասնակցում էին մեծ թվով ամերիկահայեր, քննարկվեցին Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական զարգացումներին, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Հանդիպման ընթացքում Արթուր Բաղդասարյանը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Կույր ուսանող երիտասարդները կվերապատրաստվեն ԱՄՆ-ում
Այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ հանդիպում ԱՄՆ «Թափանցիկ տուն» կույրերի ընկերության նախագահ Պիտեր Դեմայոյի հետ: Քննարկվեցին Հայաստանի կույրերի միավորման հետ համագործակցության խնդիրները, պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց հայ կույր ուսանող երիտասարդների ԱՄՆ-ում վերապատրաստման, ինչպես նաեւ տեխնիկական աջակցության  եւ այլ խնդիրների շուրջ:

Будут сотрудничать города США и Армении
Во время встречи руководства международной организации “ Sister Cities International” (США) и Председателя НС Артура Багдасаряна обсуждались вопросы развития сотрудничества между городами и областями (штатами) Армении и США. В ходе встречи была достигнута договоренность весной 2006 г. организовать в Ереване совместную международную конференцию, в которой примут участие представители и ответственные лица различных регионов.
По мнению директора организации по вопросам членства и межгосударственных связей Э.Колбрекера, установление региональных связей с США даст городам Армении хорошие возможности и перспективы развития в социально-экономической, образовательной, культурной и иных сферах.
Организация “Habitat for Humanity ” и Национальное Собрание продолжат сотрудничество
Во время встречи вице-президента организации“ Habitat for Humanity” Томаса Лерта Джонса, директора Управления Европы и Азии Неда Келли и Председателя НС Артура Багдасаряна обсуждались вопросы, связанные с содействием обеспечению жильем малоимущих семей по программе организации “ Habitat for Humanity”.
Отмечена была важность реализации в последнее время совместной программы Национального Собрания и организации “ Habitat for Humanity” в селе Нор-Харберд Араратской области, которая будет в будущем продолжена в городах Маралик и Гюмри. Достигнута договоренность о расширении сотрудничества при оказании содействия необеспеченным семьям в сфере жилищного строительства.
В Вашингтоне будет возведена новая армянская церковь
Председатель НС Артур Багдасарян посетил армянскую апостольскую церковь св.Мариам в Вашингтоне. Во время встречи с церковным советом были обсуждены вопросы, касающиеся деятельности Вашингтонской епархииАрмянской Апостольской церкви, в частности подчеркнута важность строительства новой церкви в столице США стоимостью 8 млн долларов, которое намечается в будущем году.
Встреча в посольстве РА
В посольстве Армении в СШАПредседатель НС имел встречу с представител ями армянской общины. Во время встречи-приема, в котором участвовали множество американских армян, обсуждались имеющие место в Армении политические, социально-экономические развития, вопросы, касающиесяотношений Армения-Диаспора. В ходе встречи А.Багдасарян ответил на многочисленные вопросы присутствовавших.
Слепые студенты пройдут переподготовку в США
В рамках визита состоялась встреча с председателем Общества слепых США Питером Демайо. Обсуждались проблемы сотрудничества с Обществом слепых Армении, была достигнута договоренность о переподготовке слепых студентов в США, а также о техническом содействии и по ряду других вопросов.